Faydalı Bilgiler

Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Lastik basıncı kaç olmalı sorusu birçok araç kullanıcısı tarafından merak edilen ve araştırılan konulardan biridir. Aracınızın lastik hava basıncı güvenli bir sürüş için oldukça önemlidir. Bu sebeple aracınızın lastik basıncını düzenli aralıklarla, ihmal etmeden kontrol etmeniz gerekir. Aracınızın lastiğine dıştan herhangi bir şey olmaz ise hava basıncı genellikle 15-30 gün gibi aralıklarla kontrol etmeniz yeterli olacaktır.  Aracınızın lastik basıncı normal şartlarda bile zamanla bir miktar değer kaybı yaşar. Bütün motorlu taşıtların lastik hava basınçları muhakkak belirli aralıklar dahilinde kontrolü yapılmalıdır. Lastik basıncı iyi olmayan araçlar istenen düzeyde performans gösteremez. Özellikle virajlarda, fren yaparken ve yakıt tüketiminde tam performans sergileyememektedir. 

Lastik Basınç Değerleri

Lastiklerin olması gereken basınç değerleri araç kullanım kılavuzlarında, bilgilendirici kılavuzlarda yer alır. Ayrıca bu konuda lastikçilerden bilgi almanız faydalı olacaktır. Türkiye’de lastik basıncı kaç olmalı sorusunda psi değeri kullanılır. Bazı araçlarda bu değer bar olarak kullanılmaktadır. Fakat lastiğe hava basılacağı zaman bu değer psi’e çevrilidir. Lastik hava basınç değerleri ön, arka lastikte yüklü ve az yüklü olarak farklılık gösterir. Normal yükte olan bir aracın ideal basınç değeri şu şekilde olmalıdır:

  • 175/65 R14 ebadındaki lastik: Ön 2,31 – Arka 1,8
  • 195/50 R15 ebadındaki lastik: Ön 2,1 – Arka 1,8
  • 195/45 R16 ebadındaki lastik: Ön 2,2 – Arka 1,8
  • 205/40 R17 ebadındaki lastik: Ön: 2,2 – Arka 1,8
  • 195/60 R15 ebadındaki lastik: Ön: 2,1 – Arka 2,1

Lastik Hava Basıncı Ölçmenin Faydaları

Lastik hava basıncını ölçmek, aracınızın performansına ve yakıt tüketimine katkı sağlar. Lastik hava basınç değerinin doğru olması çok önemlidir. Örneğin bazı sürücüler sürüş konforunu sağlamak adına lastik basıncını düşürebilmektedir. Bu durum kaza riskini artıran bir faktördür. Yüksek basınca sahip lastiklerde ise tabanları çok daha çabuk aşınır ve böylece yakıt tüketimi artar. Bu sebeple doğru hava basıncına muhakkak dikkat edilmesi gerekir. Araç lastikleri lastikler soğukken kontrol edilmelidir. Lastiklerin ısınması ölçüm sonucunu etkiler. Lastik basıncı ayarlamak zor bir işlem değildir. En önemli yapılması gereken iş uzun bir yola çıkacaksanız lastikçiye hava basıncını ölçtürtüp hava basıncını ayarlatmaktır.

Bir önceki yazımız olan Tramer Nedir? başlıklı makalemizde Tramer kaydı ile hasar kaydı arasındaki fark, Tramer nasıl sorgulanır ve Tramer nedir ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu