Araç Sigortası

Trafik Sigortası Ne Demektir?

Trafik sigortası nedir ne ise yarar diye merak edenler için trafik sigortası trafiğe çıkacak olan tüm araçların yaptırması gereken bir işlemdir. Bu işlem yapılırken aracın marka ya da modeline göre bir ayrıcalık tanınmamaktadır. Her motorlu taşıt için araç sigortası yapılmaktadır. Yapılan sigorta sayesinde yaşanabilecek trafik kazalarında oluşan maddi hasar en aza indirilmektedir. Araç sahiplerine ekonomik açıdan büyük avantaj sağlayan bu sistem zamanla gelişerek yaygınlaşmış ve birbirinden farklı acenteler kurulmuştur. Her acente kendi işletmesinin mali durumuna uygun fiyat ve ödeme seçenekleri ile sigorta paketleri hazırlamakta ve sürücülere teklifler sunmaktadır. Araç sahipleri bu firma ve teklifleri inceleyerek kendileri için en uygun sigorta poliçesini satın almaktadır.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Trafik sigortası neleri kapsar? diye merak eden araç sürücüleri bilmelidir ki trafikte yaşanan pek çok olumsuz durum sigorta kapsamına girmektedir. Haklı ya da haksız olmak gibi bir ayrım yapılmamaktadır. Kusurlu kişi araç sürücüsü de olsa sigorta kapsamında ödenecek olan tutardan faydalanmaktadır. Trafik sigortası genel olarak yaşanan trafik kazası sonucu araçta ortaya çıkan maddi hasarları karşılamaktadır. Ayrıca araç sürücüsünde oluşan sakatlık ya da hastane masrafı gibi giderleri de kapsamaktadır. Ölüm ile sonuçlanan kazalarda sigorta sahibinin ailesine maddi destek sağlanmaktadır. Her şirkete birbirinden farklı teminat bedelleri ödenmektedir. Araçta oluşan hasara göre ödenen tutar farklılık göstermektedir.

Trafik Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Trafik sigortası fiyatları araştırılırken sunmuş olduğu faydalar da göz önünde bulundurulmalıdır. Kaza sonrasında araç sahibinin yaralanması gibi bir durum söz konusu olduğunda tüm hastane ve ilaç giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Hastane girişinde sağlık sigortasının var olup olmadığına bakılmamaktadır. Kaza sonrası araç sahibinin avukat tutması sonucu oluşan adliye masraflar şirket tarafından ödenmektedir. Araçta oluşan tüm maddi hasar şirketin gösterdiği teminat oranından karşılanmaktadır. Suçlu bile olsanız bu ödeme gerçekleştirilmektedir. Sürücünün vefatı sonrası dahi sigorta karşılı olan bedel yakınlarına ödenmektedir. Kazazede kişinin sigortası yok ise SGK tarafından hastane ve ilaç masrafları karşılanmaktadır.

Kasko teklifi almak isterseniz VDF Sigorta’nın Kasko sayfasından ilgili araç modeli için teklif alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Garanti Uzatma Nedir? başlıklı makalemizde araç garanti sorgulama ve Araç garanti uzatmak mantıklı mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu