Muayene İşlemleri

Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ?

2017 yılının sonuna doğru uygulanmaya başlayan yeni sistemde, artık araç ruhsatları 2 yaprak değil tek bir yapaktan ibaret olacak. Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede? Yani tescil yaprağı dururken trafik yaprağı verilmeyecek.

Önceden bu yaprak üzerinde görebildiğimiz araç muayene geçerlilik süresi yeni ruhsat yapraklarında göremeyeceksiniz. Bu durumda araç sahipleri şu soruyu sormaya başladılar ”yeni sistemle muayene bitiş yılı nasıl öğrenilebilecek?”

İşte bu yazımızda buna yer vereceğiz.

Yeni Ruhsatlarda Muayene Süresi Yeri Nerede ?

Aracınızı muayeneye götürdüğünüzde araç muayene sonrası size muayene kağıdı verilmekteydi. muayenesinden sonra size verilen muayene kağıdı, aynı trafik sigortasında olduğu gibi saklanıp araçta taşınması gerekli olacak.

Araç Muayene İstasyonu
Araç Muayene İstasyonu

Bu uygulama ile hem araç ruhsat yaprağı teke düşmüş oldu hem de araç sahiplerine ekstra masraf yaratan yaprak sayısı da azalmış oldu. Bu durum kötü bir durum gibi gelebilir ancak araç kullanıcılarına artı yönlerinin de bir hayli fazladır.

Tek Yaprak Ruhsatların Avantajları Nelerdir?

Önceden plaka değişikliği olduğunda ya da ruhsatta muayene onay yeri kalmadığı durumlarda Emniyet Müdürlüklerine giderek ruhsat değiştirmek zorunda kalmakta idik. Bu durum hem nakit para hem de bolca zaman kaybetmenize yol açıyordu.

Yeni sistemde ikinci el araç alırken plaka değişikliği yapmak istediğinizde daha fazla para ödemenize gerek yok. Çünkü tek yapak var ve o zaten değişecek. Aynı durum ruhsatta muayene onay yeri kalmadığı için ruhsat değiştirme için de geçerli.

Silik ve Okunmayan Ruhsat Sorunları Kalkacak!

Araç devir oldukça sürekli tek yapak yenilenirken diğer yaprak eski kalır zamanla okunurluğu azalırdı. Bu nedenle de ruhsat değişim gerekli olduğu durumlar ortaya çıkabiliyordu. Yeni sistemde araç her devir olduğunda ruhsat sıfırlanmış olacak.

Muayene İşlemleri ile alakalı sitemizdeki diğer makaleleri inceleyebilirsiniz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu