Genel

Araçlarda Garantiyi Etkileyen Maddeler Nelerdir?

Araçlarda Garantiyi Etkileyen Maddeler Nelerdir?

Soru: Chip tuning aracın garantisini etkiler mi?

Chip tuning aracın garantisini etkiler mi?
Chip tuning aracın garantisini etkiler mi?

Chip tuning yani aracın işletim sistemine müdahale işlemi aracın garantisini etkiler. Otomobil motorları aslında ilettikleri gücün çok daha fazlasını üretme potansiyeline sahiptirler. Ancak emisyon ve yakıt tüketimi kaygıları nedeniyle üreticiler bu gücü kısmak zorunda kalırlar. Chip tuning uygulaması ise bu gücü açığa çıkartır, ancak yapılacak her türlü Chip tuning uygulaması aracımızın garanti dışı kalmasına neden olabilir. Bazen kısmi olabileceği gibi çoğunlukla motorun tümünü kapsayacak şekilde olabilir.

Soru: Replika jant kullanımı aracın garantisini etkiler mi?

Replika jant kullanımı aracın garantisini etkiler mi?
Replika jant kullanımı aracın garantisini etkiler mi?

Replika jant kullanımı aracın garantisini etkiler. Sadece replika jant değil orjinal bir jantı eğer faturasız bir şekilde yetkili servisten almamız durumunda aynı şekilde replika jant kullanımı gibi garantimiz etkilenir. Bu bazen kısmi bir garanti etkilemesi olduğu gibi bazen de aracın tümünü garanti dışı bırakabilir. Burda en önemli nokta orjinal jant dahi kullansak bunun yetkili servisten veya yetkili satıcıdan faturalı bir şekilde alınmış olması gerekir.

Soru: Farklı ebat lastik kullanımı aracın garantisini etkiler mi?

Farklı ebat lastik kullanımı aracın garantisini etkiler mi?
Farklı ebat lastik kullanımı aracın garantisini etkiler mi?

Farklı ebat lastik kullanımı aracın garantisini etkiler. Üreticilerin verdiği lastik ebadından farklı bir lastik kullandığımız zaman aracımızda meydana gelebilecek bir arızada üreticiler direkt olarak lastiğin ebadını kontrol ederler. Örnek vermek gerekirse; Direksiyon sisteminde bir sıkıntı varsa ve biz farklı bir lastik ebadı kullandıysak aracımız garantide dahi olsa o parçaları garanti dışı bırakabilir üretici. Örneğin geniş lastik kullanımı durumunda aracımızın yakıt tüketimi artma meydana gelir. Büyük veya küçük çapta lastik kullanımı durumunda ise kilometre sayacımız farklı göstereceği için buda bizim için bir sıkıntıya neden olabilir.

Soru: LPG uygulaması aracın garantisini etkiler mi?

LPG uygulaması aracın garantisini etkiler mi?
LPG uygulaması aracın garantisini etkiler mi?

LPG uygulaması aracın garantisini etkiler. LPG yani likit petrol gazı kuru çalışan bir akaryakıt cinsidir. Normalde silindirler içi benzin vasıtasıylada bir miktar yağlanır. Ancak lpg kuru çalışma karakteri dolayısıyla sürtünmeyi daha fazla hissettirir ve bu nedenle aşınmalar daha çok olur. Ancak lpg uygulaması yetkili servislerde yapılması durumunda garantiyi bozmaz.

Soru: Özel servislerde bakım yaptırmak ve parça değiştirmek aracın garantisini etkiler mi?

Özel servislerde bakım yaptırmak ve parça değiştirmek aracın garantisini etkiler mi?
Özel servislerde bakım yaptırmak ve parça değiştirmek aracın garantisini etkiler mi?

Kullanılacak parça orjinal bir parça bile olsa bu bizim garantimizi etkilemektedir. Çünkü parça montajında yapılacak bir hata aracın tümünü etkileyebileceği için bu garanti geçersiz sayılacaktır. Bakım sırasında kullanılacak malzemelerin hepsi orjinal dahi olsa veya değişimi yapılacak herhangibir parça orjinal dahi olsa işçilikte yapılacak bir hata bu garantiyi etkileyebilir. Bu kısmi olabilir veya tümünü etkileyebilir. Bu nedenle garanti kapsamında bulunan aracımızı özel servislere götürmemiz gerekmektedir.

Soru: Müzik sistemini değiştirmek aracın garantisini etkiler mi?

Müzik sistemini değiştirmek aracın garantisini etkiler mi?
Müzik sistemini değiştirmek aracın garantisini etkiler mi?

Müzik sistemimizi değiştirmek aracımızın garantisini bozar. Müzik sistemi ve hoparlörlerin değişmesi, direkt olarak elektrik sistemine yapılan bir müdahaledir. Elektrik sisteminde çıkabilecek bir arıza, kontak veya bir yangın durumunda aracımızın parçaları kısmi olarak etkilenebileceği gibi komple bir yangında çıkabilir. Bu durumda üretici hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Ancak otomobil servislerinde (Yetkili Servis)’lerde yapılacak değişimler fatura karşılığında olacağı için bunlar garanti kapsamında gerçekleştirilebilir.

Soru: Spoyler eklenmesi aracın garantisini etkiler mi?

Spoyler eklenmesi aracın garantisini etkiler mi?
Spoyler eklenmesi aracın garantisini etkiler mi?

Spoyler eklenmesi aracımızın garantisini etkiler. Spoyler derken aracımızın önündeki karlığından yanındaki eteklerine ve bagajın üstüne koyulan rüzgarlığa kadar tümünü genel olarak alabiliriz. Bu işlemin esas amacı aracı aerodinamiğini arttırmaktır. Ancak yapılan yanlış bir uygulama aracımızın aerodinamiği bozulacağı için üreticide kaynaklanan kazalar veya hatalardan dolayı sorumluluk almaz ve aracımızı garanti dışına çıkartabilir. Bu aksesuarlar aracımızın ön veya arka tampona takılabildiği gibi, aracımızın yanına veya bagaj üstünede takılabilir. Özellikle bagaj üstüne takılan spoylerler yüksek hızlarda, aracımızın arka kısmına basma etkisi gösterir. Bu basma etkisi sayesinde de yol tutuş özelliklerimiz artar, ancak burda dikkat edilmesi gereken konu, orjinal aksesuarların kullanılmasıdır. Orjinal aksesuarlar haricinde piyasa malı dediğimiz hesabı kitabı yapılmamış aksesuarları kullanmak yol tutuşu arttırmak yerine daha kötü etkilere neden olabilir.

Bu makalemizde Araçlarda Garantiyi Etkileyen Maddeler Nelerdir? sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Aklınıza takılan diğer soru ve sorunları konu altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çelik Jant ve Alüminyum Jant Arasındaki Fark Nedir? başlıklı makalemizde Alüminyum Alaşım Jantlar, Alüminyum Alaşım Jantlar Nedir? ve Çelik Jant Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu