Genel

Renault Clio damla işareti

Renault Clio gösterge paneli üzerinde damla işaretine benzeyen simge belirmiş olmakla birlikte STOP yazan lambada aynı anda yanıyorsa aracınızla yola devam edemezsiniz. İlk müsait bir yere aracınızı çekmenizi öneririz.

Her yıl yeni ve araç teknolojilerinin artmasıyla birlikte gösterge paneli üzerinde bulunan arıza işaretlerinin sayısı da artmakta. Bu işaretler sürücüye önemli sorunları uyarıcı niteliğindedir. Tabi bu simgelerin artmasıyla birlikte çok fazla simge olması sürücülerin kafasını karıştırıp hangi simge ne anlama geliyor diye araştırma yapıyorlar. Bizde sizler için sitemizde tüm araçlarla alakalı bilgilendirme amaçlı makaleleri ele alıyoruz.

Renault Clio damla işareti

Renault Clio damla işareti
Renault Clio damla işareti

Renault Clio damla işareti aşağıda görselini eklediğimiz şekilde belirir. Alaaddin’in sihirli lambasını anımsatan bir simgedir. Eğer aracınızda bu simge belirdiyse aracınızdaki yağın basıncı azaldığını ifade eder. Genel itibariyle motorunuzda bulunan yağın seviyesi azaldığı zaman bu simge yanar. Ancak diğer sebepleri de ihmal etmeye gelmez.

Renault Clio damla işareti neden yanar ?

Aracınıza koyduğunuz Motor yağının rengi kahverengi’ye yakın renkte olur ve görevi ise ve motor’da bulunan parçaların çok fazla sıcaklığa maruz kalmamasını sağlar ve koruyucu özelliği vardır. Periyodik bakımların başında motor yağı ve filtre değişimi gerçekleştirilir ve her aracın yağının modeline göre belli bir kilometrede değiştirilmesi gerekir. Tabi bunla birlikte her aracın yağı aynı olmamakla birlikte kullanım kılavuzlarında ne tür motor yağı tercih edilmesi gerektiğine dair bilgi bulunmaktadır. Eğer yanlış motor yağı kullanılırsa bu durumda aracınız hararet yapabilir ve motorda bulunan parçaların aşınmasına yada yağın ince olmasından kaynaklı sızıntı ile yağınızın kısa süre içerisinde eksilmesine yol açabilir.

Renault Clio araçta damla işareti yanıyorsa ilk olarak aracınızın yağının tam olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ancak yağı kısa süre içerisinde değiştirmişseniz bir sızıntı olup olmadığına dair kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Aracınız conta yakması ya da yağa su karışması gibi durumlarda söz konusu olabilir. Özellikle aracınızın yağına su karışmışsa yağ işaretiyle birlikte su eksildiğine dair diğer bir simge daha yanar ve 2-3 kilometrede bir suyu koysanız da yine aynı uyarıyı verecektir. Aracınıza uygun olmayan çok ince yağ kullanımında yada haznede oluşan çatlak yüzünden aracınız yağ sızdırıyor olabilir.

Aracınızda bulunan damla işareti tek başına yanıyorsa yakınınızda bulunan bir servise götürerek neden yandığına dair bilgi alabilirsiniz. Ancak su damlası işaretiyle birlikte STOP lambası aynı anda yanıyorsa aracınızı yerinden kımıldatmayın ve ustanızı aracın yanına çağırıp gelmesini bekleyin.

Renault Clio da yağ hangi periyotlarla değişir ?

Normal şartlarda aracınızın her 15.000 km’de veya yılda bir (hangisi daha evvel gelirse) yağ değişimin yapılması gerekmektedir. Ancak aracını seven ve bakımına önem veren kişiler tedbir açısından 10.000 km’de bir yağ bakım işlemlerini gerçekleştirirler. Genel itibariyle tam sentetik yağlar 15.000 diğerleri ise 10.000 km’de değişirler.

Renault Clio araçlarda bulunan yağ haznesine 5 litre koyulup ortalama fiyatları da 170-180 TL civarındadır.

Renault Clio araçlarda 0W-40 veya 5W-30 motor yağları kullanılmaktadır. Renault servisine aracınızı götürdüğünüzde ELF marka yağ kullandıklarını görebilirsiniz.

Motor yağı sızıntısı nasıl anlaşılır ?

Aracınızı uzun süreli park ettiğinizde yerde siyah lekeler oluşturur. Aracınız 10.000 km’e ulaşmadan yağ eksiltiyorsa buda motor yağı sızıntısına işarettir.

Bir önceki yazımız olan Bel Altı Boyalı Araç - Etek Altı Boyalı Araç Nedir? Alınır mı ? başlıklı makalemizde Bel altı boya ne demek?, Bel Altı Boyalı Araç ve Bel altı boyalı araç alınır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu