Arıza Bilgileri

Honda Civic radyatör hortumu şişmesi

Honda Civic radyatör hortumu şişmesi sadece Honda modellerde değil diğer araçlarda da yaşanabilecek sorunlardandır. Bu sorunun meydana gelmesi durumunda aracınızda farklı bir sorunun daha oluştuğu anlamını taşıyabilir. Bu sebeple arızanın nedenine inmek gerekeceği için sadece radyatör hortumunu değiştirmeniz daha sonrasında yine aynı sorunla karşılaşmanıza neden olabilir.

Radyatör hortumunun işlevi nedir ?

Radyatör hortumu radyatör ile motor arasında bulunur ve görevi içinden geçen-devir daim eden  soğutma sıvısı ile motorda oluşan sıcaklığı stabil hale getirerek konrtol altında tutmaya yarar.

Radyatör hortumu neden şişer ?

Radyatör hortumunun şişme nedenlerinin başında fazla basınca maruz kalması gelir ve bu fazla basınç sonrasında şişer ve sertleşir. Böyle bir durumla karşılaştıysanız bu durum normal değildir. Hortum içinde oluşan yüksek basıncın sebeplerine inerek sorunun tespiti gerekir.

Genellikle buna sebep olan silindir üst kapak contasının yanmasıdır. Kapak contası görevini tam yapmaz ve işlevselliğini kaybederse motordan radyatöre yüksek basınç uygulanır. Dolayısıyla mevcut kapak contası uzun süreli değişmediyse ve işlevselliğini kaybetmişse conta yanar ancak contanın da yanmasına da neden olan ayrı faktörler olabilir. Bu nedenle radyatör hortumu şişmesi arızası conta ve hortumun değişmesiyle de giderilemeyebilir.

Hortumda oluşan yüksek basıncın nedeni motorun hararet yapması olabilir. Dolayısıyla motorda oluşacak aşırı bir sıcaklık sonrasında radyatör hortumunuzu olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Yada termostatınız arızalanmış olma ihtimali de bir diğer sebepler arasındadır. Termostatın görevi ise motorunuzun yeterli sıcaklığa ulaşmasından sonra devreye girer ve içeride oluşan sıcak suyun soğumasını sağlamak üzere radyatöre gönderimini sağlar.

Honda Civic
Honda Civic

Termostat arızalanmış yada işlevselliğini kaybetmişse, örneğin geç açılıyorsa bu durumda motorunuzun içerisinde bulunan su sıcaklığı giderek artar ve radyatör hortumundan olması gereken sıcaklıktan daha fazla seviyede su geçer. Bilindiği üzere sıcak su, daha fazla genleşmiş, hacmi artmış sudur ve bu da radyatör hortumuna baskı yapar.

Motorun hararet yapması için bir çok nedeni (hararet müşürü, fan, soğutma sıvısının azalması vs) vardır ancak radyatör hortumunun şişme nedeni motor sıcaklığından dolayı olmuşsa direksiyon hidrolik hortumu, fren hidrolik hortumu gibi diğer hortumlarında kontrole tabi tutulması gerekir.

Honda Civic aracınızda radyatör hortumu şişmesine sebep olan başka faktörlerinde sebep olma ihtimali var. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğumuz konuları sırasıyla kontrol edip aşama aşama ilerleyin.

Honda Civic radyatör hortumu şişmesine neden olacak ana faktörlerden bir taneside mevcut hortumun işlevselliğini kaybetmesi ve ömrünü tamamlamasıdır. Zaman içerisinde oluşacak aşınmalara bağlı olarak iç kısmında oluşacak deformasyonlar dış taraftan belli olmaz, bu nedenle sadece kabarmalar şeklinde gözle görülebilir. Radyatör hortumunun deforme olduğunu anlamak için iç kısmına bakmak gerekir.

Honda Civic radyatör hortumu nasıl kontrol edilir ?

Radyatör hortumunu kontrol etmek için aracınızın soğuk yada biraz çalıştıktan sonra kontrol edilmesi daha sağlıklı olacaktır.(Sadece araç sıcakken mi şişiyor yoksa araç soğukken de şişiyor mu diye) kontrol etmek için kaputu açıp radyatör hortumuna elle basarak kontrol edebilirsiniz.

Ancak şunu da bilmek lazım ki bazı radyatör hortum tipleri kendiliğinden serttir. Radyatör hortumuna parmaklarınızla basınç uyguladığınızda parmağınızın içe geçmesi gerekir. Fakat balon gibi sertleşmişse yüksek basınç olduğuna işarettir.

Honda Civic radyatör hortumu şişmesine önlem alınmazsa ne olur ?

Eğer önlem almazsak ve gittiği yere kadar gitsin sonra icabına bakarız, yarın konrol ettiririm, sonra baktırırım gibi ertelemeler sonucunda aracınızın radyatörü patlayabilir veya radyatör hortumu delinir, patlar.

Honda Civic radyatör hortumu arızası hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Fiat Egea Park Asistanı Devre Dışı Uyarısı başlıklı makalemizde Fiat doblo park sensörü uyarısı, Fiat Egea Park Asistanı Devre Dışı Uyarısı ve Fiat egea park sensörü uyarısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu