Arıza Bilgileri

Araba Koltukları İleri Geri Gitmiyor, Koltuk Ayarlanmıyor

Otomobilinizin koltuğu öne veya arkaya gitmiyorsa bu durum hem can sıkıcı hemde sürüş keyfini etkileyen bir durumdur. Peki koltuğun öne ve arkaya gitmemesi durumunda ne yapılması gereklidir ve neden öne arkaya gitmez. Bu makalemizde sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Aracınızı birden fazla kişi kullanıyorsa bu durumda her kullanıcı koltuğu kendisine göre ayarlamak isteyebilir. Genelde araçlarda koltuğu ayarlamak için bir mandal çekilir ve koltuk istenilen hizaya kadar ileri geri itirilir.

Koltuk Ayarı Nasıl Çalışır

Araba Koltukları İleri Geri Gitmiyor, Koltuk Ayarlanmıyor

Araçlarınızda bulunan koltukların ileri geri gidebilmesi için bir kızak üzerine monte edilmiştir. Araç modeline göre değişkenlik sağylabilir ancak genelde koltuğunuzun altında bulunan kolu çektiğinizde çentik boşa çıkar ve koltuğunuz serbest durumdayken öne ve arkaya ayarlayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bu mekanizma çalışmaz. Peki ya koltuklar ileri geri neden gitmez? Sıkışan koltuk kızağı nasıl açılır?

Öncelikle koltuğun ileri geri gitmesine engel teşkil eden şey nedir bunun tespiti yapılması gerekir. Bazen koltuğun ayar kolu takılı kalabilir, bu durumda tamir edilmesi gerekir. Fakat kızak bölümünde bir paslanma söz konusuysa ve bu nedenden dolayı koltuk ileri geri hareket etmiyorsa yapmanız gereken şey bir WD-40 alıp kızağa püskürtmektir. Böylelikle sıkışıklık açılacaktır ve koltuk ileri geri hareket edecektir.

Bir önceki yazımız olan En Sık Rastlanan Araba Arızaları ve Çözümleri başlıklı makalemizde En fazla rastlanan araç sorunları, En Sık Rastlanan Araba Arızaları ve Çözümleri ve Sıklıkla rastlanan araç arızaları nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu