Çekme Belgesi

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Sürücülerin bir çok nedenden dolayı aracını trafikten çekmesi gereken durumlar oluşabiliyor. Bu sebeplerden en sıklıkla yaşanan nedeni çok kullanılmayan ve eski olan otomobillerin vergi ödemelerinden muaf olunabilmesi adına yapılmaktadır. Hasar görmüş araçlarda devir işlemleri veya muayenesi bulunmayan eski bir aracın devir işlemlerini gerçekleştirebilmek adına trafikten çekme belgesi almak gerekebilir.

Bu ve bunun gibi sorun yada sorunlar için neler yapılması gerekli? -Bu konumuzda bu gibi nedenlerden ötürü alınacak olan belge için neler yapılması hangi işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir bunları öğreneceğiz.

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?
Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Çekme Belgesi alabilmek için gerekli evraklar ve başvurulacak yerler neresidir bunları maddeler halinde aşağıda listeledik. Gelişi güzel değil öncelik sırasına riayet etmeye çalıştık.

1-) Vergi Dairesinden Borcu Yoktur Yazısı Alınacak : Aracı trafikten çekilebilmesi için araç üzerinde trafik cezası, vergi borcu, ipotek yada rehin olmaması gerekiyor. Eğer bu saydıklarımızdan birisi varsa öncelikle borcu ödeyip yine varsa rehin tarzı durumları kaldırtmanız gerekir. Borcun ödenmesinin akabinde vergi dairesinden aracın üzerinde herhangi bir borç yoktur yazısı almanız gerekiyor.

2-) Ek – 1 Belgesi Doldurulmalı : Ek-1 belgesi zorunlu olup bu belgeyi şöförler odası veya eminiyet yakınında bulunan takipçi dükkanlarından teminini sağlayabilirsiniz. Doldurulacak olan Ek-1 belgesi elle değil bilgisayar üzerinden doldurulması gereklidir. Bu nedenle Ek – 1 belgesini sigortacı veya takipçilik işi yapan kişilere ücret mukabilinde yaptırabilirsiniz. Bunun ücreti genellikle ortalama 10 TL civarındadır.

3-) Dilekçe Yazılması Gerekli : Bu dilekçe örneklerini Ek-1 formunu doldurmak için gittiğiniz yerlerde bulabilirsiniz. Bu yerlerde çekme belgesi dilekçe örneği alarak dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

4-) Araç Plakaları Sökülmesi Gerekli : Aracınızın üzerine kayıtlı olan plakanızı sökerek emniyete teslim etmeniz gerekiyor. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz 3 maddeyi hallettikten sonra çekme işlemini yaptırabilmeniz adına plakanızı söküp yanınıza aldıktan sonra emniyet müdürlüğüne gidebilirsiniz.

5-) Dosya Hazırlama : Emniyet müdürülüğüne geldiğinizde şöförler oldası tarafından bastırılmış olan bir dosya alınız. Genel itibariyle kantinde satılır. Diğer maddelerde saymış olduğumuz ve hazırladığınız evrakları, plakaları ve ruhsatın iki yaprağını dosya içerisine koyun. Başvurunuzu gerçekleştirebilmek adına tüm evraklarınızı tamamladınız.

Bundan sonraki aşamada araç sahibi yada araç sahibi adına vekaleti olan kişinin vekaleti yanında bulundurması gerekmektedir. Ancak mevcut araç şirket aracıysa, bu durumda vergi levhası, imza sürküsü, ortaklık gazetesi, oda sicil kaydı gibi evrakları yanınızda bulundurmanız gereklidir. Eğer bu saydıklarımız yanınızda olmazsa yetkisi olmayan bir kişi ile söz konusu işlemleri yapabilmek mümkün değildir.

Sonuç Olarak;

İşlemlerin hepsini tamamladıktan sonra mevcut ruhsatınıza söz konusu konuyla alakalı ibareler işlenir ve kaşe basılır. Ayrıca ek-1 formunun bir nüshası da size verilir. Size verilen bu evrakların saklanması ileride muayene gibi işlemlerin yapılabilmesi açısından önem arz etmektedir. Diğer dikkat etmeniz gereken bir husussa aracınızı trafikten çekmeden önce son muayene geçerliliğini gösteren tarihi ibraz etmeniz gerekeceğinden bu evrağında yanında olduğundan emin olun. Muayene durumu, cezadan muaf değildir ve muayeneye gitmek istediğinizde son muayene tarihini ibraz edecek belgeniz olması gereklidir.


Bundan sonraki süreçte mevcut aracın satışı kolaylıkla yapılabilir ve hiçbir şekilde vergi borcu olmaz. Diğer bir muaf olacağınız konu trafikten çekme belgeli olduğundan dolayı zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorunda olmayışınızdır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu işlemlerden sonra aracınızı kesinlikle trafikte kullanamazsınız. Aksi durumlarda trafikte yakalanırsanız, kazaya karışırsanız aracınızda sigorta dahi olsa mevcut gerek kendi aracınızı gerekse karşı tarafın hasarını ödemek zorunda kalırsınız. Yani sigorta şirketi hiçbir şekilde ödeme yapmaz. Bu nedenle aracı trafiğe çıkarmadan kesinlikle kullanmamanız önemlidir.

Bu makalemizde Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? konusuna değindik. Diğer konularla alakalı sitemizdeki arama butonunu kullanarak istediğiniz konuda arattırma yapabilirsiniz. Konuyla alakalı soru ve sorunlarınız için konu altından iletebilirsiniz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu