Satış ve Devir İşlemleri

Trafik Cezası ve Vergi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

Trafik Cezası ve Vergi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

Borcu Olan Araç Satılabilir mi : Araç satış işlemi gerçekleştirme esnasında yeni yönetmeliklerle birlikte noter huzurundayken ilgili memurun önüne araçla alakalı birçok bilgi gelmekle birlikte bu bilgilerden bazılarının araçta eksik olması durumunda aracın satışı yapılamamaktadır. Bu haberimizin içerisinde trafik cezası araç satışına engel olur mu?, Araç vergi borçları araç satışına engel olur mu?, Hgs borcu araç satışına engel olur mu? gibi aklınıza gelen ama cevabını bilmediğiniz sorulara yer veriyoruz.

Araç satışı yapmadan evvel bu bilgilere sahip olun. Aksi durumda noterde işlemleriniz sonuç vermeyebilir ve devir işlemleriniz eksiklerinizi tamamlayana kadar yapılamaz.

Vergi Borcu Olan Aracın Satışı Yapılır mı?

Vergi Borcu Olan Aracın Satışı Yapılır mı?
Vergi Borcu Olan Aracın Satışı Yapılır mı?

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi yılda 2 dönem olarak alınır. Bu dönemlerden ilk taksit Ocak ayında 2. dönem ise Temmuz ayındadır. Eğer satacağınız araç 1 ocak – 30 haziran tarihi arasında ise 1. dönem MTV vergisini ödemek zorundasınız. Aksi durumda notere gittiğinizde görevli size verginizi ödemeniz için yönlendirme yapacak ve aracın satışı gerçekleşemeyecektir. Vergi dönemini 1 gün bile geçirmiş olsanız 6 aylık vergi dilimini mecburen yatırmanız gerekecektir. Bunun dışında eskiye dönük vergi borçlarınız varsa onlarıda ödemek zorundasınız.

Trafik Cezası Olan Araç Satılabilir mi?

Trafik Cezası Olan Araç Satılabilir mi?
Trafik Cezası Olan Araç Satılabilir mi?

Yeni Gelen Yönetmelikler sonrasında artık trafik cezası olan araçların satışlarıda engel teşkil ediyor. E devlet üzerinden veya gelir idaresi başkanlığı sayfasına yansıyan bir trafik cezanız var ise mevcut cezanın ödenmeden satışı yapılamamaktadır. Ancak mevcut ceza sisteme girişi yapılmadıysa doğal olarak noterde görünmeyeceğinden dolayı satış ve devir işlemleri gerçekleştirilebilir. Ceza daha sonra sizin adresinize posta yoluyla gelecektir. Burada önemli olan satış esnasında gelir idaresi başkanlığında kayıtlı herhangibir cezanın görünmemesidir. Cezalar genellikle bir kaç ay içerisinde sisteme tanımlanır ve bu süre içerisinde araç satışı yapıyorsanız muhtemel sistemde görünmeyebilir.

HGS Cezası Satışa Engel mi?

HGS Cezası Satışa Engel mi?
HGS Cezası Satışa Engel mi?

HGS borcu kişiye özel olduğundan dolayı aracın satışına engel teşkil eden bir durum değildir. Ancak araç satışı yapılırken Hgs’nin iptali ve bütün borçlarının ödenmesi gerek yasal gerekse faiz mağduriyetine maruz kalmamak adına önemlidir. HGS borcu araç üzerine değil direkt olarak kişiye özel bir borçlandırmadır. Bu nedenle aracın satışında engel teşkil eden bir durum değildir. Dolayısıyla aracı alan kişide bu konuda mağduriyet yaşamaz.

Bu konumuzda Trafik Cezası ve Vergi Borcu Olan Araç Satılabilir mi? sorusuna yanıt vermiş olduk. Diğer aklınıza takılan soru ve sorunlarla alakalı sitemizdeki arama butonunu kullanabilirsiniz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu