Yakıt Sistemi Arızaları

Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır?, Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni nesil araçlarda artık buji kabloları bulunmuyor. Eskiden sorun haline gelen buji kabloları yerine artık direkt olarak bujilerin üstüne yerleştirilen bobinler sayesinde artık bu sorun tarih oldu. Ancak tabiki ülkemizde ve dünyada hala milyonlarca araçta bujilere gitmesi gereken elektirik akımını kablolar aracılığıyla bujilere iletmektedir. Bu kablolarda oluşabilecek sorun veya sorunlar bujilere gidecek akımı sekteye uğratacaktır. Bu durumda buji ateşlemeyecek pistonlarda güç üretilemeyecektir. Bu nedenle bu arızanın tespiti noktasında belirtilerini bilmek ve anlamak sürücüler için önemlidir.

Bugünki makalemiz de buji kablosu arızası nasıl anlaşılır madde madde anlatacağız. Buji kablosu arıza belirtileriyle alakalı aşağıdaki yazımızda başlıklar halinde okuyup istifade edebilirsiniz.

Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buji Kablolarında bir arıza olup olmadığını, aracınızın çalışmasında ve ateşleme sisteminde oluşan tepkimelerden fark edebilirsiniz. Bu belirtileri ve arızanın net olarak neyden kaynaklandığına dair servis veya ustanızın ilgili alet ve gereçlerle kontrollerini yapması sonucunda netleşir ve onarımına sonrasında başlanır. Aşağıda buji kablosu arıza belirtileri tespit edildiğinde kontrol edilmeden hemen yedek parçayla değiştirilmemelidir. Tam olarak emin olunduktan sonra bunun değişimi yapılmalıdır, aksi durumda boşa masraf yapmış olursunuz ve arızanız devam eder.

Buji Kablosu Arıza Belirtileri Nelerdir?

  • Aracınız her zamankinden daha sarsıntılı olarak çalışır
  • Rolanti stabil durumdan daha farklı ve değişken olur. Bazı zamanlar olması gerekenden daha düşük devirlerde rolantide çalıştığı gözlemlenebilir
  • Ani gaza basmanız durumunda gaz yememe ve tekleme gibi sorunlar oluşabilir
  • Aracınız hızlanırken araçta sarsıntı, titreme ve gaz yememe gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz
  • Yine bir diğer gaz yememe sorunu yüksek devirlerde baş gösterebilir.
  • Hava filtresi ve Egzozdan patlama Şeklinde Çiğ Yakıt Atımı Görülebilir.
  • Aracınızın performansında olumsuz yönde etki eder ve hızlanma gücünde azalma görülür
  • Aracınızın yakıt sarfiyatında normalden daha fazla artış olur
  • Eğer birden fazla kabloda problem oluşmuşsa aracınız stop eder, rolantide çalışmakta zorlanabilir
  • Motorda oluşacak sarsıntı açık bir şekilde gözle görülebilir hale gelir, araç içinde ve aracınız rolanti konumundayken şiddetli şekilde sarsıntılar oluşabilir.

Saymış olduğumuz bu buji kablosu arıza belirtileri aracınızda mevcutsa ilk olarak omh ölçümü ile direnç ve genel durumu hakkında bilgi edinilip sonrasında değişmesi gereken kablo tespiti yapılır.

Bazı yerlerde bununla uğraşmaktansa yada ilgili tespit edecek ekipmanlar bulunmuyorsa genellikle tüm parçaları değiştirirler. Ancak böyle bir durumda maliyetinin fazla olmaması nedeni ile normal sayılabilecek parça değişimi olarak kabul edilebilir.

Kablo Değişim Periyodu Nedir?

Mevsim değişikliklerinde özellikle de kış aylarına gireceğimiz zaman aracınızda sorun yaşamamak adına ve rolantide stabilize bir şekilde çalışması için buji kablolarının bakımıda eksiksiz olarak yapılmalıdır. Periyodik bakımlarda aracınızın buji kablolarını kontrol ettirmeniz yada bujiler değiştiğinde kablolarında değiştirilmesi tavsiye edilir. Böylelikle ateşleme sistemi sorunsuz çalışacaktır.

Buji kablosu ile ilgili birçok sorunuzun cevabını aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Bize Sorun!

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu