Arıza BilgileriYakıt Sistemi Arızaları

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?

Katalizör temizliği çevre ve daha temiz bir hava sahası için her ne kadar lazım ise otomobilinizin sağlıklı ve güçlü bir şekilde çalışması açısından bir o kadar elzemdir. Bu nedenle bu makalemizde katalizör temizliği nasıl yapılır , bu tıkanıklık nasıl açılır üzerine olacaktır.

Katalizör temizliğinin nasıl yapılacağıyla alakalı bilgiden önce katalizör tıkalı mı nasıl anlarım sorusuna cevap bulmamız gerekir. Bunu anlamanın yolu ise aracınızın egzozundan çürük yumurtayı anımsatan berbat ötesi bir koku rahatsız edecek derecede gelir. Böyle bir durumda aracınız doğaya zararlı olan gazları emisyona uğratamayacağı için emisyon değerlerince ciddi bir artış olacaktır bu durumda aracınızın egzoz emisyon muayenesinden geçmesine engel olacaktır. Ayrıca aracınızın normal yakıt tüketiminde gözle görülür bir artış meydana gelir. Yakıt artışının yanısıra aracınızda performans düşüklüğü ve hızlanmada güçlük gibi sorunlar baş gösterir.

KATALİZÖR TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?
Katalizör Temizliği Nasıl Yapılır, Tıkanmış Katalizör Nasıl Açılır?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz katalizör tıkandığında aracınızda oluşabilecek sorunların anlaşılacağı üzere hafife alınmamasını gerektiren arızalardır.

  • Yapılması gereken ilk işlem OBD cihaz ile tarayarak katalizör tıkanıklığı olup olmadığının tespitinin yapılmasıdır. Eğer katalizör ile alakalı olan P0420 Katalitik Konvertör Arızası kaydedilmişse Würth marka yada Liqui Moly marka yakıt sistemi ve enjektör temizleyici uygulayarak mevcut tıkanıklığın geçmesini beklemelisiniz.
  • Yakıt sistemi temizleyicisini uygulamanıza rağmen sorun devam ederse ya iptal etmeli veyahutta aracınıza uygun olan katalizör ile değiştirmelisiniz.

TIKANMIŞ KATALİZÖR NASIL AÇILIR ?

Aracınızın egzoz sisteminde bulunan ve katalitik konvertör olarak isimlendirilen ancak halk dilinde Katalizör olarakta bilinen bu sistme aslında temizlenebilen bir parça değildir. Bu parçanın içini sökerek temizlik uygulayanları görmüşsünüzdür fakat %95’lik kısmı 2 yada 3 ay içinde geri tıkanır. Bu nedenle ilk yapmanız gereken enjektör temizleyici ile denemeniz daha faydalı olacaktır. Enjektör temizleyici ile temizlemenize rağmen sorun ortadan kalkmazsa ya iptal yada değişim yapmalısınız.

En Sık Rastlanan Araba Arızaları ve Çözümleri ile aklınızda soru varsa daha önce paylaşmış olduğumuz makalelerden istifade edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde Buji Kablo Değişim Periyodu Nedir?, Buji Kablosu Arıza Belirtileri ve Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu