Arıza BilgileriElektrik ArızalarıLastik ArızalarıMotor Arızaları

En Sık Rastlanan Araba Arızaları ve Çözümleri

Aracınızla yolculuk yaparken her ne kadar dikkatli bir sürücü olsanızda bazen beklenmedik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Aracınızın aniden arıza yapması ve yolda kalmanız can sıkıcı olabilir. Bu gibi durumlara her zaman hazırlıklı olmanız gerekir, doğru bilgi ve doğru tekniklerle bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Otomobilinizi yanlış kullanmanız, yol şartları, hava durumu ve zamana bağlı olarak aşınmalardan kaynaklı bir çoğunun kolay bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz. Bu makalemiz’de araç sahiplerinin en sıklıkla karşılaştığı arızaları ve bu sorunları pratik bir şekilde nasıl çözersiniz sizler için derledik.

 • Akünün Bitmesi

Genellikle kış aylarında en sık rastlanan sorunların başında akü arızaları ve buna bağlı olarak akünün bitmesi gelir. Ek olarak akünün şarj olmasına yardımcı olan aksamın arıza yapması durumundada aküyle ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Aracınızdaki akünüzün deşarj olması durumunda en kolay ve partik çözüm, mevcut akünüzün çıkarılıp yeni bir aküyle değiştirilmesi olacaktır. Yeni nesil otomobillerin araç arızalarını gösterdiği ekranda aküyle ilgili oluşacak sorunları bu panel üzerinden göstermektedir. Akü sorununda en belirgin özellik marş basmaması ve buna bağlı olarak araç göstergelerinin çalışmaması durumudur.

Akünüzü değiştirmeniz mevcut durumunuzdan dolayı müsait değilse, bu durumda yapabileceğiniz en kolay ve pratik çözüm farklı bir aracından akü takviyesi yapmaktır. Eğer akü takviyesi yapacak kadarda müsait bir durum söz konusu değilse yol yardımını arayarak çekici çağırıp destek alabilirsiniz.

 • Ateşleme Sorunu

En çok ve sıklıkla yaşanan bir diğer sorunların başında ateşleme arızaları gelir. Ateşleme aracınızın çalışması açısından çok önemlidir. Ateşleme sisteminin asli görevi yakıt ile hava karışımının tutuşması için gerekli kıvılcımı sağlamaktır. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kaldıysanız vakit kaybetmeden en yakın otomobil servisine aracınızı götürerek kontrol edilmesini ve ilgili işlemlerin yapılmasını sağlamalısınız.

 • Motorun Aşırı Isınması

Bu durum önemli ve kritik bir sorundur. Motorunuzda oluşacak ısınmayla alakalı sorunların temeline inip nedenlerini araştırmanız gerekebilir. Daha önce yazmış olduğumuz Motor Aşırı ısınma nedenleri‘ne benzer makalelerimizdende destek alabilirsiniz.

Eğer aracınızın periyodik bakımlarını zamanında yaptırmazsanız yada arıza oluşması sonucunda aracınızın motorunda aşırı ısınmalar oluşabilir. Bu aşırı ısınmalar sonucunda motor kısmından ve su haznesinden buhar çıkması gözle görülür şekilde olur.

Araç motorunun ısınmasının başlıca nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Soğutma suyunun azalması veya kalmaması
 • Su devir daim pompasının arızalanması
 • Araç termostatının bozulmuş olması
 • Fan motorunun arızalanması
 • Vantilatör kayışında meydana gelen gevşeme ve kopmalar
 • Radyatör peteklerinin tıkanması
 • Devirsiz araç kullanmak
 • Hortumlardaki su ve yağ sızıntıları
 • Soğutma sisteminde hava birikmesi
 • Hararet arızaları

Peki, motorun ısınmaması için ne yapmak gerekir?

Aracınızla seyir halindeyken motorunuzda ısınmayı önlemek adına vitesi boşa almayın. Bunun nedeni ise vitesi boşa almanız durumunda soğutma suyu devir daimi ancak aracın fanı çalışmaya devam eder. Böyle bir durumda fan yetersiz kalır ve aracınızın su kaynatma riski ortaya çıkar.

Diğer bir durum ise aracınızın periyodik bakımlarını zamanında yapmamanızdan kaynaklı oluşabilir. Periyodik bakımlarda yapılan kontroller esnasında araçta bulunan parçalar kontrol edilerek, arıza yapması söz konusu olabilecek parçalar tespit edilir ve aracınızın arıza yapması engellenmiş olur.

 • Lastik Havasının İnmesi

Araçla seyir halindeyken en sık yaşanan bir diğer sorunlardan biriside araç lastiklerinin patlaması veya havasının inmesidir. Lastiklerin zaman içerisinde dışarıdan yada içeriden oluşan aşınmalar sonucunda lastiklerin havası iner. Bu sebeple sağlıklı bir sürüş gerçekleştirmenize engel olur.

Böyle durumlarla karşılaşmamak adına araç lastiklerinin bakımları ihmal edilmemelidir. Bunu sağlayabilmek için aracınızı hareket ettirmeden önce lastiklerinizi kontrol etmeli ve aracınızda her daim yedek lastik bulundurmalısınız.

 • Elektronik Mekanizma Sorunları / Elektronik Arızalar

Teknoloji çağında yaşadığımı günümüzde, her teknolojik cihazda oluşabilecek arızalar olduğu gibi araçlarda bulunan elektronik sistemlerde de arızalar oluşabilir.

Elektronik sistem arızaları;

 • Motor kontrol ünitesi arızaları
 • Otomatik şanzıman kontrol ünitesi arızaları
 • ABS kontrol ünitesi arızaları
 • Konfor sistemi kontrol ünitesi arızaları
 • Far/ sinyal/ stop lamba arızaları
 • Hava yastığı kontrol ünitesi arızaları
 • İklimlendirme (klima/havalandırma) kontrol ünitesi arızaları
 • Gösterge kontrol ünitesi arızaları

Bu arızaların hepsini gösterge panelinde görmeniz mümkündür. Aracınızda oluşacak bir elektronik arıza sonrasında gösterge panelinde beliricektir. Aracınızda bulunan ikaz lambaları, sinyaller gibi önemli donanımların sağlıklı bir şekilde çalışmaması sizin ve diğer sürücülerin trafikte tehdit olmasına neden olur. Bu gibi durumlarda hızlıca bakımlarının ve mevcut arızanın giderilmesi gerekir.

 • Sızıntılar

Aracınızda en çok önemsenmesi gereken konulardan bir tanesi şüphesiz yağ ve motor suyu sızıntılarının önüne geçmektir. Motorunuzda bulunan mevcut yağın azalması sonucunda aracınızın motorunda ciddi hasarlar oluşabilir. Bu durum gerçekten çok can sıkıcı ve büyük maddi kayıplara neden olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için aracınızın bakımlarını yaptırarak sorun varsa en hızlı bir şekilde çözümü sağlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Honda Civic radyatör hortumu şişmesi başlıklı makalemizde Honda civic radyatör arızası, Honda civic radyatör hortumu arızası ve Honda Civic radyatör hortumu nasıl kontrol edilir ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu