Hurda Belgesi

Hurda Belgeli Araç Nedir? Nasıl Alınır?

Hurda Belgesi Nasıl Alınır?

Hurda kelimesi, aslında yabancı olduğumuz bir kelime değildir. Hurdacılara satmış olduğumuz eşyalar gibi düşünebilirsiniz. Onarımı mümkün olmayan ve vasat durumda bulunan nesneler için hurda kelimesi kullanılmaktadır. Araçlar için; aracın aktif fonksiyonlarını kaybetmesi şeklindede tanımlanması mümkün.

Bir aracın hurda belgesi alabilmesi için öncelikle 16. yaşını doldurmuş olması gereklidir.

Hurdaya çıkarılabilecek araç çeşitleri şu şekilde;

• Minibüs, midibüs ve otobüs
• Yarı römork ve çekiciler
• Binek otomobil, panelvan, pick- up, arazi taşıtı
• Eşya taşımak için kullanılan panelvan, kamyonet ve kamyon

Aracını hurdaya çıkarmak vatandaşların üst tarafta madde olarak belirtmiş olduğumuz taşıt kategorisine dahil olmuşsa hurdaya ayırma işlemleri sonucunda verilen belge ile birlikte çeşitli vergi indirimlerine hak sahibi olabiliyorlar. Aracını hurdaya çıkaran birisi yeni kamyon almak istediğinde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indiriminden yararlanabilmektedir.
Bunun yanında yanma, çalınma gibi durumlarda gerekli şartlar gerçekleştirildiğinde hurda belgesi alınması mümkündür.

Hurda Belgesi Nasıl Alınır?

Hurda Belgesi Nasıl Alınır?
Hurda Belgeli Araç Nedir? Nasıl Alınır?

Aracını hurdaya çıkarıp hurda belgesi almak isteyen kişiler gerekli belgeleri temin edip tescil müdürlüğüne giderek başvuru yapabilir. İhraç etmek için yapılması gereken ise gümrük idarelerinden alınması gerekiyor.

Gerekli belgeler şunlardır:

  • Ruhsat
  • Araca ait tescil belgeleri, trafik belgeleri ve plakalar
  • Araç kayıttan düşme formu (bertaraf formu)
    İlişik kesme belgesi (Vergi dairesinden alınır. Bu belgenin alınmaması aracın vergi borcu (MTV) olduğunu göstermektedir. Bu durumda borcu olan aracın hurdaya çıkarma işlemi mümkün olmamaktadır.
  • Aracın tipine ve araç sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş iki tane trafik tescil formu ile müracaat işlem formu (Bu formları şoförler odasından temin edilebilir.)
  • Hurdaya ayırmada sakınca olmadığına dair belge (İlgili vergi dairesinden alınır. Belge araç üzerinde haciz bulunmadığını gösteren resmi belgedir. Hacizli aracı hurdaya çıkarma teşebbüslerinin önüne geçmek için bu belgenin alınması da şarttır.)
  • Hurdaya ayrılmak istenen aracın, resmi bir araç ise bağlı olduğu kurumdan alınan görevlendirme yazısı ve aracın hizmet dışı bırakıldığına dair alınan belgedir.
  • Araç sahibinin aracı hurdaya ayırma talebinin yazılı beyanı, hurda başvuru dilekçesi
  • Başvuruyu sahibi araç sahibinin vekili ise, vekâletname

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? alakalı konumuza göz atmanızı öneririz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu