Tavsiyeler

Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır?

Otomobillerini dikkat çekici yapmak adına yapılan bir çok yer var ve bunlardan bir tanesi de şüphesiz çakar lambası. Genel itibariyle gençler bu konuda çok hevesli oluyorlar. Şunu belirtelim ki çakar lamba taktırmak günümüz şartlarında izni olmayanlar için yasak bir uygulamadır. Zira trafik yasasının 26/2. Maddesine göre çakar lamba kullanımı yasak ve cezai işlem yapılması gerektiren bir uygulamadır.

Peki çakar lamba lamba izni nasıl alınır? Gibi sorular aklınıza gelebilir. Bu soruyu yanıtlamadan önce çakar lambayı kimler kullanabilir sorusuna açıklık getirelim.

Çakar Lamba Kullanma İznine Sahip Olanlar

2017 yılı itibariyle https://www.icisleri.gov.tr/ tarafından yayınlanmış olan genelgeye göre; geçiş üstünlüğü meselesi tekrar şekillendi. Bu genelgeyle birlikte polis memurlarının kullandığı araçlar haricinde diğer tüm araçların (çakar lamba taksa dahi) geçiş üstünlüğü kaldırıldı. Dolayısıyla diğer farklı araçların gerek çakar lambası takabilmesi gerekse çakar yakabilmeleri için aracın görevli olduğuna dair belgenin bulunması şart.

Ayrıca ek olarak 18.10.2017 tarihli yayınlanan genelgede daha önce Emniyet Müdürlüğü vasıtasıyla verilmiş tüm çakar lamba izinlerinin de iptal edildiği duyuruldu.

Aracına Kimler Çakar Takabilir?

Çakar taktırmanın cezası
  • Ambulanslar
  • İtfaiye
  • Polis
  • Resmi Koruma Araçları

Bu genelgeden önce iş amacıyla bile olsa bir çok kişi aracına çakar lamba taktırabiliyordu. Çakar takılmasıyla birlikte trafikte kendilerine geçiş üstünlüğü oluşturuyorlardı. Ancak vatandaşlar tarafından bu durum çokça şikayet konusu olunca İçişleri Bakanlığı yeni düzenlemelerle çakar lamba kullanım oranlarını oldukça düşürdü. Günümüz itibariyle resmi görevli olan araçlar dışında çakar lamba takabilmenin önünü de kapatmıştır.

Araç Sahipleri Neden Çakar Lamba Takıyor?

Özellikle büyük şehirlerde trafik herkes tarafından sıkıcı bir hal almakla birlikte hemen hemen herkes bu konudan şikayetçi. Dolayısıyla aracına çakar takarak trafikte kendisine geçiş üstünlüğü sağlayarak rahat bir şekilde gitmek istedikleri yere gidebilmeleri açısından araç sahipleri çakar taktırmak konusunda hevesli oluyorlar. Hatta geçiş üstünlüğünden ziyade bazıları hava atmak hatta ve hatta hobi olarak da aracına çakar taktıranların sayısı bir hayli fazla oluyor. Bundan dolayı da hemen herkes çakar lamba izni nasıl alınır? Sorusunun yanıtını merak ediyor.

İzinsiz Çakar Lamba Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Araçlarına çakar lamba taktırmayı düşünenler bu aksesuarın takılması halinde ne kadar para cezası alacaklarını araştırıyorlar. Resmi Gazete vasıtasıyla yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre; sivil araçların çakar lamba taktığı tespit edildiğinde 1002 TL’lik bir cezayla karşılaşmaları kesindir.

Çakar lambalı araçlar trafikte risk oluşturmakla birlikte çakar lambalı araçların montajı ön panjurlarının iç kısımlarına takıldığı biliniyor. Yayınlanan son genelde polis, ambulans, itfaiye ya da resmi koruma araçları haricinde hiçbir aracın çakar lamba takamayacağı açıkça belirtiliyor. Bunların dışında bulunan araçta çakar lamba tespit edilirse; bu durumda sadece para cezası ödeyip kurtulamazsınız. Kullanmış olduğunuz aracın bir süreliğine trafikten men gibi yaptırımlar söz konusudur.

Çakar lambalar; Karayolu Güvenliği Stratejisi Eylem Planı’nın da yer alıyor. Bu eylem planına göre polis, itfaiye, ambulans ve resmi koruma araçları haricinde araçlarında çakar lamba bulunduran bütün kurum ve kuruluşlara ilgili uyarı yazısı gönderilmiş durumdadır. Öncelikli olarak Emniyet Genel Müdürlüğü çakar lamba izni olan araçlara dair bir veri listesi oluşturdu. Bundan dolayı trafik kontrollerinde araçlarında çakar lamba tespit edilenlerin; söz konusu izinli listede olup olmadığı araştırılıyor. Şayet aracınızın plakası Emniyet Genel Müdürlüğü veri listesinde yoksa ceza yemeniz kesinlik kazanmış oluyor.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu