Tavsiyeler

Yüksek Oktanlı Yakıt Gerçekten Gerekli mi?

Yüksek oktanlı yakıt gerçekten gerekli mi yazımızı sizler için hazırladık. Bu, insanların yeni bir araba satın alırken genellikle gözden kaçırdığı şeylerden biridir. Onu sürüyorsunuz, nasıl sürdüğünü, nasıl hızlandığını, nasıl göründüğünü, koltukların her bir yanağa nasıl uyduğunu görüyorsunuz.

Ancak çoğu insan ne tür bir yakıt gerektiğini görmek için asla yakıt kapağını açmaz veya kullanım kılavuzuna bakmaz.

oktanlı yakıt

93 oktan benzin gerektiren bir araba alırsanız, arabanızın ömrü boyunca her dolumda galon başına 25-40 sent daha fazla harcarsınız.

Bazı motorların boyutlarına göre çok fazla güç üretebilmesinin nedenlerinden biri, yakıt hava karışımını çok daha yüksek basınçta sıkıştırmalarıdır. Bunlara yüksek sıkıştırmalı motorlar denir.

Ancak yüksek sıkıştırmalı motorlarda pinging (veya ön ateşlemeyi) önlemek için daha yüksek ateşleme noktasına sahip bir yakıta ihtiyaç duyarlar. Yüksek oktanlı yakıtın sahip olduğu şey budur.

Üreticiniz 93 oktan öneriyorsa, bu, otomobilin 93 oktan yakıtla optimum performans gösterecek şekilde tasarlandığı anlamına gelir. 93 ile doldurduğunuzda bir zerre daha fazla güce ve muhtemelen daha iyi bir gaz kilometre performansına sahip olabilir.

Ama aynı zamanda arabanın, motorun pingini önlemek için daha düşük oktanlı yakıt kullandığınızda kıvılcım zamanlamasını ayarlayacak bir vuruntu sensörüne sahip olduğu anlamına gelir, ve motorun aşırı ısınma nedeniyle hasar görmesini önleyin.

Öte yandan, yüksek oktanlı yakıt “gerektiren” otomobillerde de vuruntu sensörleri bulunur, ancak her ne sebeple olursa olsun, üretici, ucuza alıp normal yakıtla çalıştırırsanız motorunuza zarar vermeyeceğinizi garanti etmez.

 

Bir önceki yazımız olan Bir Aile Kamp Gezisine Nasıl Hazırlanılır ve Neler Getirilir? başlıklı makalemizde aile kamp gezisi, kamp gezisi ve kamp gezisi önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu