Teknoloji

Chatbot Nedir, Ne İşe Yarar? Lugado Chatbot Çözümleri

Yapay zeka ve doğal dil işlemeyi kullanan Chatbotlar, kullanıcıların ne istediğini anlayan ve onlara çözümler sunan uygulamalardır. Türkçe Chatbot çözümleri sunan Lugado, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutan Chatbot çözümleri tasarlamıştır. Gelin birlikte son zamanlarda işletmelerin en çok kullanıldığı teknolojilerden biri olan Chatbot’a birlikte göz gezdirelim.

chatbot
chatbot

Chatbot Nedir?

Müşteri deneyimini geliştirmekle görevli çözümler olarak da adlandırabiliriz.

Sohbet robotları, insanların sorduğu soruları anlamak için konuşma verilerini kullanabilir veya bir eğitim süreci yoluyla öğretilebilir. Chatbotlar, kural tabanlı chatbotlar ve yapay zekalı chatbotlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Kural tabanlı bir sohbet robotu; belirli kararlar (“evet” ve “hayır” gibi) ve önceden belirlenmiş anahtar kelimeler verme sürecidir. Belirlenen soruda kelimelerin belirlediği kurallara göre cevaplar verilir.

Yapay zeka chatbot; yapay zeka teknolojisini kullanarak, doğal dil işleme teknolojisini kullanarak bilgiyi işlemek, eldeki soruyu cevaplamak ve soru sayısı ile orantılı olarak gelişme göstermektir. Eğitim süreci ve iyileştirilmesi zaman alır. Ama iyi bir eğitim sürecinden sonra çok iyi kazanımlar sağlarlar. Apple Siri, Google Asistan gibi.

Türkiye’de birçok firma Türkçe Chatbot çözümlerini müşterilerine sunmaktadır. Chatbot kullanan firmaların sayısısı günden güne artmaktadır. Chatbot uygulamalarını Türkçe geliştiren firmalardan biri olan Lugado’nun sizlere sunduğu chatbot hizmeleri bulunmaktadır.

Chatbot Çeşitleri Nelerdir?

Chatbotlar’ın temelde üç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

Menü/kelime tabanlı Chatbot

Bu tür chatbotlarda herhangi bir yapay zeka teknolojisi kullanılmamaktadır. Kullanıcı mevcut menü ve butonlardan seçim yaparak veya bazı ifadeler yazarak devam eder. Önde menüler ve butonlar, arkada ise çoğunlukla IVR sistemlerinde gördüğümüz karar ağaçları kullanılmaktadır.

Sistem, yazılı ifadedeki bazı kelimeleri tanır ve bunları yanıtla eşleştirmeye çalışır. Bu tür sohbet robotları sınırlı sayıda ve türde soruya cevap verebilir. Ancak menü/kelime bazlı chatbotlar yazılı anlatımın tamamını anlamak için yeterli değildir.

Kullanıcıları yanlış yazılan kelimeler konusunda doğru bir şekilde yönlendirmek için olası tüm yazım yanlışları sisteme girilmelidir. Çok basit Soru-Cevap sohbet robotları için kullanılabilirler, ancak karmaşık durumlar için kullanılamazlar.

İfade Tabanlı Chatbot

Bu tür sohbet robotu, NLP (Doğal Dil İşleme) ve makine öğrenimi tekniklerini kullanır. Chatbotlar, kullanıcı tarafından yazılan genel ifadeyi tanıyabilir ve anlayabilir.

Diyalog Bazlı Chatbot

Yapay  zeka tabanlı chatbotlar, NLP ve derin öğrenme teknolojilerinin kullanıldığı chatbotlardır. Sadece kelime ve ifadeyi anlamakla kalmaz, sürdürülen diyaloğu devam ettirebilir. Diyaloğun sürecine göre uygun yanıtlar da verebilir.

Lugado Çözümleri

İnsan Kaynakları Botu

Çalışan deneyimini en üst seviyeye çıkarmak için tasarlanmış olan İnsan Kaynakları ChatBotu ile 7/24 destek sağlayabilirsiniz. Çalışanlarınızla her zaman iletişim içinde olabilir ve arzu ettiğiniz mesajlaşma platformu ile uyumlu bir şekilde entegre edebilirsiniz.

Kullanıcı Destek Botu

Kullanıcı hesaplarını yönetmekle başlayarak, ürün kullanıcılarınızın her gün ihtiyaç duyabileceği her şey artık Lugado Kullanıcı Destek Asistanı ile hızlı bir şekilde yapılabilir. Güvenli platform üzerinden hizmet verilecek kullanıcılara 7/24 destek sağlayabileceksiniz.

Araç Asistanı

Müşterilerinizin bayiye veya servise gitmeden tüm operasyonel işlemleri Lugado Araç Asistanı ile yapmalarını sağlayabilirsiniz. Kanaldan bağımsız çalışan Lugado Araç Asistanı ile servis randevusu, test sürüşü gibi sık müşteri taleplerini karşılayabilirsiniz.

Chatbot Kullanım Alanları

Chatbotlar tüm iş süreçlerinde kullanılabilir. Günümüzde özellikle e-ticaret sitelerinde chatbot kullanımı oldukça yaygın olarak görülebilmekte ve artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çekmek için Chatbotları kullanabilirsiniz. Kullanıcıların sordukları soruları birçok dilde cevap verebilir. 7/24 zamandan bağımsız chatbot hizmetleri verebilirsiniz.

Birçok kişi ile aynı zamanda diyalog kurabilme özelliği ile ön plana çıkmaktadır.

İnsan hatasından kaynaklı olan hataları en aza indirin Chatbotları, daha hızlı ve maliyetli bir yatırım olarak kullanabilirsiniz.

Son zamanların en önemli pazarlama uygulamalarından biri olan Chatbot uygulamaları ile müşterilerinizle satış öncesi ve satış sonrası hizmet vererek marka ile müşterinin yakınlaşmasını sağlamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir? Gen RPA Uygulamaları başlıklı makalemizde Akıllı otomasyon nedir, GenRPA ve GenRPA uygulama alanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu