Teknoloji

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir? Gen RPA Uygulamaları

Son yıllarda Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) kavramını birçok uygulama alanlarında kullanıldığını görmekteyiz. Gen RPA, yapay zeka ile birleştirilmiş yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş çözümler sunmaktadır. İşletmelerin robotik süreç otomasyonu yoluyla maliyet ve zamandan tasarruf etmelerini sağlamaktadır.

Bilimin hızlıca gelişmesiyle birlikte yeni yöntemlerin gelişmesi de zaman içinde önem arz etmiştir. Gen RPA, işletmelere kazançlı bir teknoloji deneyimi yaratmayı amaçlamaktadır.

rpa
rpa

Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

 

RPA’nın ne olduğu sorusu işletmeler için bir soru işareti olabilir.  Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), insanların manuel olarak yapmış oldukları faaliyetleri otomatik bir şekilde yapılmasını sağlayan için bir araçtır. Bazı manuel faaliyetler otomatikleştirilebilir ve RPA teknolojisi kullanılabilir. İşletmeler tarafından oldukça faydalı bulunan RPA teknolojisi, sunduğu avantajlar nedeniyle günümüzde birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Gen RPA, robot teknolojisi sağlayan yerli RPA markası olarak öne çıkmaktadır.

Gen RPA Uygulama Alanları

 

RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) teknolojisi, dönüşüm sürecinde en hızlı şekilde uyum sağlaması beklenen, manuel olarak insanların yapmış oldukları faaliyetleri net kurallarla otomatikleştirmek için kullanılmaktadır.

Gen RPA ürünleri bu konuda %100 yerli ve özelleştirilebilir yönetici paneli, kullanıcı dostu geliştirme ortamı ve 7/24 sanal çalışanları ile ofisteki dijital iş gücünü desteklemek üzere tasarlanmıştır.

Bu teknoloji sayesinde; daha değerli işler yapmanıza, müşteri memnuniyetiniz arttırmaya ve hataları en aza indirmenize yardımcı olmaktadır.

Gen RPA, akıllı otomasyonlu çözümler üretmek ve teknolojinin herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamak için çözümler üretmektedir. Diğer AI teknikleri ile birlikte RPA teknolojinin tekniklerinin kullanımı giderek yaygınlaşacaktır.

Teknoloji uzmanları tarafından geliştirilen Gen RPA, kullanıcı dostu ara yüzü, esnek modelleme yapısı ve cognitive servis özellikleri ile müşterilerine benzersiz bir deneyim yaşatmak için kurulmuştur.

RPA’in Avantajları Nelerdir?

 

Yazılım robotları, yapılacak işlerin çoğunu hatasız bir şekilde ve daha hızlı yaparak firmalara ve birçok iş koluna yardımcı olmaktadır. Robotlar sayesinde insanların yaptıkları işleri daha hızlı bir şekilde yapılabilir ve değer yaratan işlere odaklanılması için gerekli zamanı yaratmaktadır.  İş veriminin artması için kurumlar RPA teknolojisinden kesinlikle faydalanmalıdır.

Zamandan Tasarruf Edin

 

RPA, kurumsal çalışanların günlük ya da düzenli yaptıkları işleri ortadan kaldırarak daha verimli bir şekilde işleri halletmelerini sağlar. Bu şekilde zamanı da etkili ve verimli kullanmış olursunuz.

Maliyet

 

RPA ile firmalardaki süreçleri bir düzen içerisinde ve kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.  Kaynakların verimli kullanılması ile maliyetten tasarruf sağlamış olursunuz. Süreçteki işlerde insanlardan kaynaklanabilecek hataların oluşturabileceği zararları da önlemiş olursunuz.

Hangi Alanlarda RPA Kullanılır?

 

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)’u sektörlerin birçoğunda kullanıldığını görmek mümkündür. Özellikle sigorta, finans, bankacılık vb. sektörler RPA kullanımında öncü olanlardır.  Bu sektörler dışında sanayi, e-ticaret, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinin de RPA süreçlerinin kullandıklarını görmekteyiz.

Bu teknolojiyi kullanarak veri tabanı bağlantıları kurabilir, web servislerini arayabilir, e – postanıza bağlanabilir, excel’den veri aktarabilir mevcut sistemlere entegre edebilirsiniz. Ayrıca bunu ek kodlama olmadan da yapabilirsiniz.

RPA teknolojisi var olan sistemleri kullanır. Dolayısıyla daha hızlı geliştirilmesi ve uygulanması nedeniyle maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olmaktadır. 7/24 operasyonel çalışma sistemi sayesinde verimliliği arttırır ve doğru süreç seçimi ile ilerleme sağlamaktadır.

Akıllı Otomasyon Nedir?

 

Yapay Zeka, insan varlığının en önemli mühendislik projelerinden biridir. En önemli projelerden biri olmasının nedenleri arasında; Konuşma, anlama, karar verme ve görme gibi insan yeteneklerinin fiziksel makine veya sanal çalışanlar ile yapılmasını sağlamaktadır.

RPA, 2016 yılında ortaya çıkmıştır. Yapay zeka ve yeni nesil teknolojilerin bir araya gelmesiyle birlikte “hiper” ve “intelligent1” hale gelerek hayatımızın bir parçası haline gelmeye başlamıştır.

 

 

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu