Arıza Bilgileri

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Araçlarda iki türlü soğutma sistemi vardır, bunlar su ve hava soğutma sistemi olarak ikiye ayrılır. Silindirler içerisinde patlamalar oluşur ve bu patlamalar sonucunda muazzam derecede ısı ortaya çıkar. Motorun çalışma esnasında oluşan bu ısının kontrol edilmesi gerekir ve kontrol edilmemesi durumunda motorda bir kaç dakika içerisinde tahribat oluşur.

Bugünkü makalemiz de Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı, göstergenin normalde nerede durması gereklidir gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Motor çalışır vaziyetteyken ve motorun ısınmasıyla birlikte eğer soğutma sisteminiz sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa hararet göstergesi ısındığında sabit olarak 85-90 aralığında olması normaldir. Bu değer bazen 100 dereceyi bulabilir, ancak normal çalışma mantığında tekrar 90 a düşmesi gerekir. Aracınızın hararet göstergesi devamlı 100 de çalışıyorsa radyatör fanınızla alakalı arıza oluşmuş olabilir.

Hararet Göstergesi Birden Yükseliyorsa

Aracınızın gösterge panelinde ani bir yükselme oluşuyorsa elektriksel bir arıza olabileceği anlamınada gelebilir. Motor içerisinde bulunan soğutma suyu hiçbir zaman aniden onlarca derece yükselmez.

Eğer elektriksel bir arıza varsa, aracınızda oluşan hararet derecesinin bu arıza giderilmediği sürece hiçbir zaman sağlıklı bir şekilde bilemezsiniz. Bunun sonucunda aracınız da çok sık bir şekilde hararet sorunları ortaya çıkabilir.

Çözümü : Servise giderek bir bilgisayara bağlanması ve sensörlerden alınan verilerin kontrol edilmesi gereklidir. Alınan bu verilerin gösterge paneli üzerindeki verilerle uyum sağlayıp sağlamadığı tespit edilir. Eğer bir sorun tespit edilirse hangi parçanın arızalı olduğu ve nihayetinde o parçanın değişmesi gerekir.

Hararet Göstergesinde Hiçbir Zaman Değişiklik Olmaması

Arabanın Hararet Göstergesi Yükselmiyor ise buna neden olabilecek iki faktör vardır. Bu nedenler arasında en sık rastlanan termostat arızası olup diğer neden ise gösterge arızasıdır.

Termostatta oluşabilecek bir arıza, aracın soğutma suyunun motordaki ısıdan bağımsız bir şekilde radyatör ve motor bloğu arasında devir daim olmasına neden olur. Böyle bir durum neticesinde aracınızla seyir halindeyken suyun sürekli olarak soğutulmasına neden olur. Böyle bir durum da aracınızın kaloriferin de soğuk üfleme sonucu hararet göstergeniz devamlı 40 dereceleri gösterecektir. Hatta bazı durumlar da hararet göstergesi hep ortada kalabilir. Ancak çok aşırı yüklenmeler sonucun da bu değişkenlik sağlayabilir. Normal şartlarda aracınız 90 derecelere kadar çıkabilir. Aracınız da saymış olduğumuz problemler oluyorsa muhtemel olarak termostat kaynaklı bir arıza oluşmuş olabilir.

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı Özeti;

Normal sayılabilecek ve hararet göstergesin de olabilecek ısı derecesi 85-90 şeklindedir. Bu ısı derecesinin altında yada üstünde bir değer panelinizde görünüyorsa, araçta bir arızanın olduğu manasını taşır. Hararet çok önemli bir konudur ve motorunuzun sağlığı açısından ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Eğer bir sorun farkettiyseniz hiç vakit kaybetmeden bir servise giderek aracınızı göstermenizi tavsiye ederiz.

Soğutma sisteminin bir parçası olan radyatörle alakalı diğer makalelerimizide incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Renault Clio 4 Kart Tanınmadı Hatası başlıklı makalemizde Renault Clio 4 CARD NOT DETECDET hatası, Renault Clio 4 Kart Tanınmadı Hatası ve Renault Clio card not detected hatası hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu