Faydalı Bilgiler

Pandemideki Sessizlik Sayesinde Yunusların Sesi Duyulabilir

Avustralya, Melbourne yakınlarındaki Gippsland Gölleri’nin sakin suları bir yüzgeçle kırılır, ardından sessiz öğleden sonra tiz bir düdükle delinir. Bir Burrunan yunusu, normalde sadece diğer suda yaşayan hayvanlar tarafından alınabilecek olan sesi çıkarmadan önce yüzeyi yarıp geçmiştir. Ancak bu sefer, yunusun sinyali, koronavirüs pandemisinin gümüş sırt astarına sahip olduğu bir bilim adamları ekibi tarafından alındı.

Geçmişte, 5 milyonluk bir şehirden arabayla sadece birkaç saat uzaklıkta olan bu göl sisteminde, yunus iletişim kayıtları, tekne trafiğinden gelen uğultular, tıkırtılar ve su sıçramalarıyla tıkanmıştı. Ancak son zamanlarda, hem suyun üstünde hem de altında alışılmadık bir sessizlik oldu.

Melbourne hala uzun ve katı bir karantinadan çıkmaya çalışırken, Victoria kıyıları boyunca 40 milden fazla uzanan ve Tasman Denizi’nden kısmen kumla ayrılan bu bozulmamış göller, lagünler ve haliçler kümesinde insan faaliyeti düştü. kum tepeleri.

Gürültüdeki azalma, Deniz Memelileri Vakfı (MMF) bilim adamlarına sualtında nadir görülen bir sessizlik ve ilk kez nesli tükenmekte olan Burrunan yunuslarının dilini etkili bir şekilde kaydetmek ve yorumlamak için alışılmadık bir fırsat verdi. Bu Avustralyalı kar amacı gütmeyen kuruluşun kurucu direktörü Kate Robb, 2011 yılında Burrunan’ın benzersiz bir şişe burun türü olarak sınıflandırılmasından sorumluydu. akranları arasında kendi türü olarak kabul edildi.)

yunus
Yunusların Sesi

O zamandan önce, dünyada bilinen sadece iki şişe burunlu türü vardı – sıradan şişe burunlu ve daha küçük, daha açık renkli Hint-Pasifik şişe burunlu. Robb, Melbourne’ü çevreleyen Gippsland Gölleri ve Port Phillip Körfezi’ndeki 185 Burrunan yunusunun bazılarının genetik örneklerini analiz etti ve tanımlanan bu iki türden hiçbirinin eşleşmediğini buldu.

MMF bilim adamları, on yıldan fazla bir süredir Burrunanlar üzerinde çalışıyorlar, ancak pandemi sessizliği, hayvanın seslerinin 3.000 saatlik net kayıtlarıyla suda yaşayan memelilerin ne dediğini anlamaya başlamayı daha yeni mümkün kıldı. Robb, kayıtların her Burrunan’ın bir “imza düdüğüne” sahip olduğunu ortaya koyduğunu söylüyor – diğer yunuslara kendi adlarını söylemelerine benzer benzersiz bir selamlama. Kayıtlar ayrıca, bazıları 14 yıla kadar yakın arkadaş olan pod üyeleri arasındaki karmaşık ilişkileri ortaya çıkarmaya başlıyor.

Hayvan iletişiminin şifresini çözmek, insanları uzun zamandır büyülemiştir ve dünyanın en zeki yaratıklarından biri olan yunuslar, bu tür birçok çalışmanın odak noktası olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, uzun zamandır yunus iletişiminin ana hatlarını ve karmaşıklığını belirlemek ve bunun insanların anlayabileceği bir dil olup olmadığını belirlemek olmuştur.

İletişim ve dil elbette çok farklı iki şeydir. İlki, genel olarak, saldırganlığı iletmek için dişlerini gösteren bir hayvan kadar basit olabilen bilgi aktarımına atıfta bulunur. Dil, karşılaştırmalı olarak, karmaşık semboller, kelimeler veya diğer işaretler sistemlerini kullanan iletişimdir.

Bir önceki yazımız olan Doğukan Dudaroğlu, Doğukan Dudaroğlu Kimdir, Doğukan Dudaroğlu Hakkında başlıklı makalemizde Doğukan Dudaroğlu, Doğukan Dudaroğlu Hayatı ve Doğukan Dudaroğlu Kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu