Genel

Renault Clio Doğrulama Kodu

İkinci el alınan araçlar radyo kodu problemi otomobil kullanıcıları için sorun haline gelebiliyor. Normal şartlarda sıfır araç alındığında garanti belgesi ve etiket şeklinde verilmektedir. Ancak ikinci el olarak alınan araçlarda ilk sahibinin bu kodu kaybetmesi yada aracı satın alan kişiye verilmemesi sonucu radyonuzda belli başlı sebeplerden dolayı doğrulama kodu istediğinde madur olabilirsiniz.

Aracınızı tamirciye götürmeniz, akü değiştirmeniz veya akü kutup başlarını çıkarmanız sonucunda radyonuzun çalışabilmesi için doğrulama kodu isteyebilir. Doğrulama kodunu bilmeyen otomobil kullanıcıları için araç teyp kodu nasıl bulunur sorusuna bu makale içerisinde cevap vereceğiz.

Araç teyp kodu nasıl bulunur?

Aşağıda başlıklar halinde toplam 4 madde halinde araç teyp kodu nasıl bulunur sorusuna cevap bulacaksınız. Aracınız radyo kodu istiyorsa ve bu kod elinizde yoksa makalemizi okumaya devam ederek radyo kodu bulma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

1) Kitapçık Üzerinde Bulunan Kod

Sıfır alınan araçlarda garanti belgesi yada kullanım kitapçığı üzerinde bulunan radyo kodu satın alınma esnasında araç sahibine teslim edilmektedir. Bu kodu uygulayarak radyonuzu aktif hale getirebilirsiniz. Ancak elinizde bu kod yoksa tamda burda sizler için alternatif oluşturmuş olduğumuz diğer başlıklar yardımcı olacaktır.

2) Seri Numarası Yardımıyla Radyo Kodu Öğrenme

Bu işlem biraz uğraştırıcı olsada radyo kodunuzu öğrenmeniz için doğru adımlardan bir tanesidir. İlk olarak radyonuzu hatta aracınızın türüne bağlı olarak radyo konsolunu da çıkarmanız gerekebilir. Daha sonra aşağıdaki örnek görsel üzerinde işaretlenen kısımlar görünecek şekilde teybi çıkarın.

Renault Teyb Kodu

Yukarıdaki işlemleri hallettikten sonra Android telefonunuzdan Google Play market uygulmasına girerek ücretsiz olarak Renault Code Scanner uygulamasını indirin. Uygulamayı indirdikten sonra yukarıdaki örnek görsellerdeki gibi seri numarasının son 4 rakamını uygulama arayüzünden girdiğinizde aşağıdaki görseldeki gibi radyonuzun kodunuz size verecektir. Bu kodu radyonuza girerek radyonuzu aktifleştirebilirsiniz.

Renault Teyp kodu bulma

Uygulamayı indirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=akerssies.dev.renaultcodescanner&hl=tr

3) Renault Servisi Arayarak Kodunuzu Ücretsiz Alın

Renault Clio Doğrulama Kodu için yakınlarınızda bulunan Renault servisine giderek teyp kodunuzu ücretsiz olarak talep edebilirsiniz.

4) Şasi No ve Motor No İle Teyp Kodu Öğrenme

Son olarak Şasi No ve Motor No İle Teyp Kodu Öğrenebilirsiniz. Yukarıda saymış olduğumuz 3 maddeyi uygulamanıza rağmen başarılı olamadıysanız son olarak bu işlemi uygulamanız halinde basit bir şekilde teyp kodunu alabilirsiniz.

Bunun için lazım olan şeyler;

  • Şase No
  • Motor No’su Son 4 hanesi
  • Plaka’nın son 4 hanesi

Yukarıda listelemiş olduğumuz motor no, şasi no ve plaka bilgileriniz hazırsa yapmanız gereken işlem 444 62 47 numaralı Renault Yardım ve Destek Hattını aramanız yeterli olacaktır.

Müşteri temsilcisine Renault Clio aracınız için radyo kodunuzu talep ettiğinizi söylemeniz durumunda sizlere şase no, motor no ve plakanızı sorup daha sonrasında kodunuzu ileteceklerdir. Almış olduğunuz kodu aracınızın teybine girerek radyonuzu aktifleştirebilirsiniz.

Renault Yardım ve Destek Hattı: 444 62 47

Renault Clio Doğrulama Kodu nasıl bulunur adlı konumuzun sonuna gelmiş olduk. Renault aracınızla alakalı diğer yazılarımızı incelemek için sitemizin arama bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Renault Clio Yokuş Kalkış Desteği Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu