Şanzıman Arızaları

Peugeot 2008 Otomatik Vites Arızaları ve Çözümü

Peugeot 2008 Otomatik Vites Arızaları ve Çözümü; Peugeot 2008 model aracınız var ve otomatik vites sorunu yaşıyorsanız bununla alakalı doğru yerdesniz. Peugeot 2008 vites kutusunda oluşan arızanın doğru zamanda müdahale dedilmemesi durumunda sürüş keyfinizi etkileyen durumlar ortaya çıkabilir. Bunun için sizlere çözüm önerileri ve sorunları makale olarak ele aldık.


Peugeot 2008 Otomatik Şanzıman Çeşitleri


Peugeot 2008 şanzıman tipleri:
Peugeot 2008 DPO şanzıman tamiri – 4 ileri AL4 Otomatik Şanzıman
Peugeot 2008 AT6 otomatik şanzıman tamiri – 6 ileri TF-80 (AF40)
Peugeot 2008 EAT6 şanzıman tamiri – 6 ileri EAT6 (TF-70SC)

Peugeot 2008 DPO Şanzıman Vuruntu Problemi


Peugeot 2008 aracınızda DPO şanzıman otomatik vites ise ve vuruntusu (tepme) var sorunuyla karşı karşıyaysanız ilk olarak gaz kelebeğinizi, akü voltajınızı ve bujilerinizi kontrol ettirmeniz ve bu parçalarda sorun varsa değiştirtmeniz gerekir. Ayrıca pek piyasada bilinmeyen, 2008 üstünde bulunan DPO şanzımanda vites geçişlerinde yardımcı olan 6 adet on-o selenoid mevcuttur. Bu selenoidlerin zamanla yıpranması ve işlevselliğini kaybetmesiyle birlikte, basınç altında geç açıp kapatmalarına, dolayısıyla şanzıman vites geçişlerinde zorlanma ve vuruntuya sebebiyet verecektir.Peugeot 2008 AL4 Selenoid Valf Değişimi


Peugeot 2008 otomatik vites şanzımanlarda 2 adet PWM selenoid valf ve 6 adet on-o selenoid valf mevcuttur. Piyasada yaygın olarak tanımlanan, tüm
Peugeot 2008 otomatik vites şanzıman sorunlarında, 2 adet PWM elektrovanayı (bir tanesi yağ basıncını regüle eder), yağla beraber değiştirmenin tüm sorunları gidereceği kanısındadır.

Ancak, şanzıman beyni içerisinde oluşacak olan aşınmalar sonucu, mevcut 6 adet selenoid valf içerisinde oluşacak arızalar ve yine şanzıman içerisinde oluşabilecek mekaniz aşınmaları yağ değiştirmekle birlikte 2 valf değişimi sonucunda sorunu ortadan kaldıramazsınız. Otomobilinizde vites geçişleri sırasında boşa atma problemi oluşuyorsa, selenoid değiştirmeniz büyük ihtimalle sorunu ortadan kaldıracaktır.

Peugeot 2008 Şanzıman Tamiri:


Peugeot 2008 Otomatik Vites Arızaları ve Çözümü; Peugeot 2008 araçlar için otomatik şanzımanların tamiri için uygulanacak en iyi yöntem, selenoidlerin, valf gövdesinin ve şanzıman içersindeki parçalarının uygunluk testinin (selenoid test makineleri ve valfbody test cihazları) yardımıyla test edilerek belirlenmelidir. Bunu yapmadığınız takdirede selenoidleri, valf gövdesini ve şanzımanı söküp takmak mecburiyetinde kalabilirsiniz.

Volkswagen Sarı Ünlem İşareti adlı konumuzda incelemenizi tavsiye ederiz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu