Araç Sigortası

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir? Araç hasarları, otomobil kullanıcıları için zorlayıcı ve bir o kadarda zaman kaybına neden olur. Trafik kazaları günlük hayatta kaçınılmaz ve bazen küçük bazen büyük kazalar olarak karşımıza çıkabiliyor. Ancak araçlarda oluşan hasarın tamir süresi ve maliyet kısmı araç sürücüleri için sıkıntılı bir süreç yaşatmaktadır. Bu sıkıntılardan en önemlilerinden biriside kaza sonrası hasar oluşan parçanın onarılamaması durumunda orjinal olmayan yan sanayi parçalarla değiştirilmesidir. Bu problemin önüne geçmek amacıyla Hazine Müsteşarlığı eşdeğer parça uygulamasını başlattı ve yürürlüğe soktu.

Peki bu eşdeğer parça uygulamasında araç sahipleri araçlarını hangi servislere götürecek? Sigorta şirketleri genellikle kendi anlaşması bulunan servislere yönledirirken araç sahibi ise resmi servise götürmek isteyebilir. İşte tamda burda asıl sıkıntılar başlıyor.

Eşdeğer Parça Nedir?

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir? Öncelikle Eşdeğer parça ne demek ona değinelim. Eşdeğer parça hasar oluşan araçlarda tamir esnasında kullanılır. Bu parçaların özelliği ise orjinaliyle birebir aynı görevi yaparlar ve orjinal kalitesine en yakın parçalar diyebiliriz ancak orjinal değildirler. Bu parçalara ikame parça da denilmektedir.

Eşdeğer Parça Kullanımında Sistem Nasıl İşliyor?

Kaza yapılan tarih itibariyle aracın 3 yaşından yeni olan araçlar için hasarlı parçanın onarımı gerçekleşemiyorsa ilk olarak orjinali ile değiştirilir. Ancak orjinal parçanın bulunamaması durumunda eşdeğer yani ikame parçalar ile değişimi gerçekleştirilir. Hasarlı parça, eşdeğer parça veya ömrünü tamamlamış olan araçlardan temin edilen orjinal parça ile değişimi sağlanır. 3 yaşından daha eski otomobillerde ise araçta oluşan hasar hangi parçaysa o parça onarımı yapılamaması durumunda eşdeğer parçayla değişimi gerçekleştirilir. Ancak eşdeğer parçanın bulunamaması durumunda hasarlı parça orjinali ile değiştirilir.

Eşdeğer Parça Uygulaması ve Sigorta

Eşdeğer parça ile alakalı olarak sigorta şirketiyle sigorta yaptıran kişiler arasında anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Sigorta firmalarının anlaşmış olduğu servisler eşdeğer parçayı araçlara uygulayabilmektedirler. Bu sebeple sigorta yaptıran kişi açısından güven problemi oluşacağından dolayı parçanın orjinaliyle değişim talebinde bulunur.

İşte tamda bu güven zedelenmesine sebep eşdeğer parça problemine çözüm Hazine Müsteşarlığı tarafından geldi. 1 Haziran 2015 tarihi itibari ile yürürlüğe giren zorunlulukla eşdeğer parça kullanımı garanti altına alınmış oldu. Bu uygulamayala birlikte sigorta firmaları artık uzman bir belgelendirme şirketi ile anlaşarak eşdeğer parça sertifikası vermek mecburiyetinde kaldı.

Sigorta firmalarının anlaşmış oldukları belgelendirme firmaları, eşdeğer parça takibini yapacak olup, bunun için de yeterli altyapıya ve personele sahip olmak zorundadır. Buna ek olaraktan sigorta şirketlerinin anlaşmış oldukları belgelendirme şirketleri TÜRKAK veya IAF çatısı altında bulunacaktır. Araçta kullanılacak eşdeğer parça üzerinde eşdeğerlilik bilgisi ve takibe esas olan sayı bilgisini içeren etiketler bulunduracaktır.

2020 LPG Ruhsata Nasıl İşletilir? – Fiyatı Ne Kadar? adlı konumuzu incelemek isteyenler için ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu