Araç Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası ve Araç Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası ve kasko arasında birçok fark bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlerle birlikte trafik sigortası ve araç kasko hakkında merak edilen sorulara ve aralarındaki temel farklılıkları inceleyeceğiz.

Günümüzde herkes pek çok sigorta çeşitlerini duymuştur. Sigortanın kelime anlamına bakacağımız zaman; Sigorta, birinin veya bir şeyin prim karşılığında herhangi bir zararı önleyebileceği bir sözleşmedir. Bugün sigorta şirketleri ile bu tip anlaşmalar yapılmaktadır. Bu anlaşmalardan biri de trafik sigortası ya da araç sigortasıdır.

Bir sigorta şirketi yardımıyla, çeşitli sigorta türlerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin; trafik sigortası, deprem sigortası, özel sağlık sigortası, seyahat sigortası vb.

zorunlu trafik sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin sahip olması gereken sigorta türlerinden biridir. Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur. Bir diğer deyişle isteğe bağlı olan bir sigorta çeşidi değildir.

Araç sigortası yaptırmayanlar hakkında ceza davası açabilecek ve yasal çerçevede belirlenmiş bir sigortadır. Herhangi bir kaza durumunda hasar gören araç ve kişiler, zorunlu trafik sigortası sayesinde sigorta kapsamına alınır.

Zorunlu Trafik Sigortasının Fiyatları Nelerdir?

Trafik sigortası fiyatlarını belirleyen başlıca kriterler bulunmaktadır.  Fiyatı belirleyen en önemli özellikler; araç cinsi, ile göre belirlenen azami fiyat ve aracın hasar basamağı (zarar derecesi) poliçe fiyatını belirlemektedir.

Fiyat belirlenirken en çok araç cinsi ve aracın kaza geçmişine bakılmaktadır. Derecelendirilmiş katmanalar bulunmaktadır. Bu katmanlara göre araçlar sınıflandırılır ve fiyatları belirlenir. Bu nedenle hasar kaydı olmayan araçların sigorta kapsamı daha düşüktür.

Herhangi bir kaza yapmadığınız sürece indirimlerden faydalanabilir ve her yıl daha az trafik sigortası ödersiniz.  Sizlerde sigorta acentelerinden en uygun araç sigorta teklif alabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Yola çıkan birçok kişi zorunlu trafik sigortasından yararlanabileceğinden, bir kaza durumunda karşı tarafın zararlarını karşılamak için trafik sigortası yaptırmanız çok önemlidir. Ayrıca kanun tüm motorlu araç sahipleri için zorunlu olduğundan, bunu yapmamanız durumunda herhangi bir maddi cezaya tabi olmayacaksınız.

Sigortası olmayan veya zorunlu trafik sigortasını geç yaptıran kişiler araçları ile trafiğe çıkamazlar. Bütün bu koşulları ele aldığımızda zorunlu trafik sigortası olmayanların da araçlarını güvenli bir şekilde kullanabilmeleri için sigorta yaptırmaları gerekmektedir

Kasko Nedir, Neleri Kapsamaktadır?

Trafik sigortası genellikle kasko ile karıştırılmaktadır. Araç sigortası zorunlu bir sigortadır. Öte yandan, kasko isteğe bağlı ve zorunlu olmayan bir sigortadır. Kaza durumunda kendi aracınızda oluşan hasarı onarabileceksiniz. Zorunlu trafik sigortası, kazaya karışan diğer tarafın kaybını karşılar. Kasko, herhangi bir kaza, yangın ve hırsızlık durumunda aracınızı korur.

Kasko Yaptırmanın Önemi Nedir?

Günümüzde kasko yaptırmak oldukça önemlidir. Herhangi bir olumsuz durum karşısında kendi aracınızı teminat altına almanız için araç kaskosu mutlaka yaptırmalısınız. Sahip olacağınız sigorta sayesinde poliçenize teminata ek olarak istediğiniz teminatı da ekleyebilirsiniz.

Kasko ile poliçenize göre aracınızda oluşabilecek doğal afet, kaza sonucu hasar ve hırsızlık durumlarında kasko imkanından yararlanabilirsiniz. Araç sahibi olanların kasko ve trafik sigortasını en kısa sürede yaptırmalarını önermekteyiz. Sürprizlerle dolu bu hayatta, aracınızı ve kendinizi kasko ile güvende tutabilirsiniz.

Bu yazımızda zorunlu trafik sigortası ve kasko hakkında en çok merak edilen sorulara yanıtlar vermeye çalıştık. Sizler de araç sigortası ve kasko hakkında bizlere sorularınızı ve değerli görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zorunlu Trafik Sigortası Neden Önemlidir? Neleri Kapsamaktadır? başlıklı makalemizde en uygun trafik sigortası, kasko sigortası ve trafik sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu