Teknoloji

Okta Nedir, Okta Yorumları, Okta Kimlik Yönetimi İncelemesi, Okta Türkiye

Pandemi ile birlikte hayatımızda birçok değişiklik yaşandı. Bu değişikliklerden en önemlisi çalışma modellerinde gerçekleşti. Adını sıklıkla duyduğumuz uzaktan ve hibrit çalışma modeli detaylarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Kimlik yönetiminin işletmenizin karşılaşabileceği birçok önemli sorunlarda nasıl üstesinden gelebileceğini ve Okta‘nın çalışma zorluklarına nasıl çözüm yolları geliştirdiğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde birçok kuruluş yeni çalışma modelleri üzerinde çalışmalar yaptı. Geleneksel ofis çalışma modellerine alternatif olarak uzaktan ve hibrit çalışma modelleri ortaya çıktı.

hibrit çalışma modeli okta

Hibrit Çalışma Modeli Nedir?

Günümüzde en çok kullanılan iş modellerinden biri Hibrit çalışmadır. Hibrit çalışma modelinde sabit bir iş yeri fikri olmadığı için çalışanlar kendilerini daha özgür hissedebilir ve daha verimli bir çalışma ortamı sağlanmış olabilir.

Çalışanlar en iyi ve verimli iş çıktılarını istedikleri yerden çalışma özgürlüğüne sahip olduklarında almaktadırlar. Kuruluşların çalışanlarından en iyi sonuçları alabilmeleri için bu çalışma modelini geleceğe yönelik geliştirmesi gerekmektedir. Teknolojik alt yapısı olan şirketlerin çoğunda hibrit çalışma modelini görmekteyiz.

Hibrit Çalışma Modelinin Zorlukları Nelerdir?

Hibrit çalışma modelinin tanımını yaptığımıza göre işletmelerin uzaktan ve hibrit iş modellerinde karşılaştığı bazı zorlukları ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini gelin birlikte inceleyelim.

Güvenlik

Uzaktan yürütülen çalışmaları güvenli ortamlarda tutmak çok önemlidir. Özellikle son yıllarda devam eden siber güvenlik saldırıları ile birçok çalışma ortamından veriler alınmaktadır. Kimlik doğrulama yöntemi ile cihazlarda güvenlik mimarisi oluşturularak çalışmaları güvende tutmak büyük önem arz etmektedir.

Performans

Çoklu platform ve uygulamalar için oturum açma parola işlemlerini hatırlamak iş süreçlerini aksatabilir. Bütün modelleri teknoloji odaklıda olsa iş süreçlerine ve verimliliğe engel olabilir.

Erişim

Çalışanların erişimlerini uzaktan yönetebilmek de zorluklardan biridir. Erişim hakları manuel olarak yapılmasının getireceği birçok riskler bulunmaktadır. İnsan hatası nedeniyle kaynaklanan bu riskleri ilerleyen zamanlarda daha da artabilir.

Okta Çözümleri

Kimlik ve Erişim Yönetimi‘nde öncü firmalardan biri olan Okta kuruluşlara çözümler sunmaktadır. Birçok kuruluşun uzatan çalışma modelinde karşılaştıkları sorunlar için bu çözümleri önermektedir.

Okta ile kimlik yönetimi, Zero Trust (sıfır güven) güvenlik stratejinizin merkezinde yer alır. Yüksek kaliteli,  güçlü Identity ürünlerine ek olarak Okta’nın kapsamlı entegre ağı, hem bulutta hem de şirket için birçok uygulama ile kolaylıkla çözümler sunmaktadır.

Kullanıcı Deneyimi Deneyimi Çözümleri

Kullanıcıların herhangi bir cihazdan ve herhangi bir konumdan tek tıklamayla basit bir erişimle neredeyse tüm iş açısından kritik uygulamalara erişmesine olanak tanımaktadır. Kimliklerini hızlı ve sorunsuz bir şekilde tanımlayarak kolaylıklar sağlamaktadır.

İş Süreçleri

Okta Yaşam Döngüsü Yönetimi, şirketteki rollerine bağlı olarak uzaktan kullanıcı erişim kontrolünü  otomatikleştirerek bilgi teknoloji giderlerini en aza indirir. Çalışanlar için ihtiyaçlarına yönelik uygulamalara sürekli erişim olanağı vermektedir.

Kimlik ve Erişim Yönetimi hizmetlerinde dünya da öncü firmalardan biri olan Okta, günümüzde kuruluşlara uzaktan ve hibrit çalışma modeli zorlukları için birçok çözüm önerilerinde bulunmaktadır. Bilgi güvenliği çatısı altında olan Kimlik ve Erişim Yönetimi kavramları tüm kuruluşların dikkate alması gereken bir işletme fonksiyonudur. 

Okta Kimlik ve Erişim Yönetimi hizmet sağlayıcısı ile işletmenize başarılı ve hızlı çözümler sağlayabilirsiniz.

Kimlik ve erişim yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Okta’nın Türkiye’deki en büyük partnerlerinden birisi de Doğuş Teknoloji’dir. Okta Türkiye pazarında, Doğuş Teknoloji iş ortaklarına ve kurumsal müşterilerine Okta’nın kimlik yönetimi çözümlerini sunmaya devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Chatbot Nedir, Ne İşe Yarar? Lugado Chatbot Çözümleri başlıklı makalemizde chatbot ne işe yarar, chatbot nedir ve insan kaynakları chatbotu hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu