Teknoloji

Stadyumlar İçin Pandemiye Uyumlu Yeni Teknoloji, Oura Halkası Verileri

Rogers, Oura halkası verilerinin bir miktar yararlı olabileceğini söylüyor, ancak bu giyilebilir cihazların Covid-19 enfeksiyonlarının belirtilerini izlemedeki tıbbi değeri henüz kanıtlanmadı. Rogers, “Öksürme, solunum anormallikleri, ateş ve kan oksijenasyonu gibi ilgili semptomları en ilgili anatomik konumlardan ve kanıtlanmış, klinik düzeyde doğrulukla en doğrudan ölçen teknolojiler, fark yaratma olasılığı en yüksek olacak” dedi. WIRED’e bir e-postayla yazdı. “Bize göre gelecek bu. Başlangıçta başka amaçlar için tasarlanan tüketici giyilebilir gadget’ları, mevcut geniş kullanılabilirlikleri göz önüne alındığında, bu arada bir miktar değer sağlayacaktır.” 

Buna karşılık Rai, Oura halkasının geliştirmenin erken aşamalarında olduğunu ve cihazın birincil kullanımının teşhis etmek değil, bir oyuncunun ikinci bir teste ne zaman ihtiyacı olduğunu belirtmek olacağını söylüyor. (Bazı hızlı Covid-19 testleri yüzde 100 doğru değildir ve FDA tarafından yanlış negatifler verdiği gösterilmiştir.)

Oura halkası verileri
Oura Halkası Verileri ile Yeni Teknoloji

Profesyonel basketbol ve futbol oyuncuları da katı sosyal mesafe kurallarına uymalı ve Orlando’daki yaklaşan turnuvalar sırasında bir otel balonunda tutulacaklar. Ailelerin MLS oyuncularını görmesine izin verilmeyecek, örneğin, tıbbi bir acil durum dışında, oyuncular ve personel tatil beldesini terk etmek için yazılı izin almış olmalıdır. Bu, bir Philadelphia Union oyuncusunun Disney/ESPN kurulumunu “lüks hapishane.” 

Yolun aşağısında, bir Covid-19 aşısı bulunduğunda, birçok takım sahibi ve lig yetkilisi, taraftarların stadyumlara geri dönmesini umuyor. Bunu yaptıklarında, imtiyaz stantlarındaki hatların yanı sıra taraftarlar ve personel arasındaki teması azaltmak için yüz tanıma teknolojisi kullanılabilir. Shaun Moore, hükümet ve havaalanı endüstrisi müşterileriyle çalışan kendi yüz tanıma şirketi TrueFace’i kurmadan önce Southern Methodist Üniversitesi’nde futbol oynadı. Moore, bilet satın alan kişileri kapıdan girerken tanımak için yüz tanıma yazılımı kullanmakla ilgilenen iki profesyonel futbol takımı ve bir profesyonel futbol takımıyla görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Bu sistem, bilet sahiplerinin girişine izin vererek, binlerce hayrana maruz kalacak bilet alanlara olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. (Tartışmalar devam ettiği için Moore ekipleri isimlendirmedi.) 

Yeni Teknolojinin Kullanım Alanları

Moore, aynı yüz tanıma teknolojisinin hayranlar için tavizler ödemek için kullanılabileceğini söylüyor. Örneğin, sezonluk bilet sahipleri ekiplerine önceden kayıt yaptırabilir ve imajlarına bağlı bir kredi kartına sahip olabilir. Bu hesap, yiyecek ve içecek için ödeme yapmak için kullanılabilir ve nakit veya kredi kartıyla işlem yapma ihtiyacını azaltabilir. Moore, “Ben buna stadyumun geleceği olarak bakıyorum” diyor. “Azaltabileceğimiz temas noktaları nerede?” 

Yazılım Nasıl Çalışacak?

Moore, yazılımının halihazırda stadyumlarda kurulu olan mevcut güvenlik kameralarıyla çalışacağını, diğer kameraların ise imtiyaz stantlarının yakınındaki kiosklarda konuşlandırılabileceğini söylüyor. Gizlilikle ilgili endişeleri veya bu sistemle kullanmak için kredi kartı olmayan müşterilerin endişelerini anlıyor. “Orada bazı engeller var” diyor. “Ama onları konuşmayı durdurmak veya bu teknolojiyi test etmeye çalışmaktan vazgeçmek için sebepler olarak görmüyorum.” 

Aslında, yüz yüze ödeme, bir Covid-19 aşısından daha erken hazır olabilir. Moore, şirketinin maske takan insanları tanıyabilecek algoritmaları zaten test ettiğini söylüyor. Moore, “Çin, bir maske takıldığında yüksek derecede doğruluk elde edebileceklerini iddia eden algoritmalar yayınladı” diyor. “Testlerimizin sonuçlarını henüz almadım – onlar yapabilirlerse, biz de yapabileceğimizi hayal ediyorum.” 

Yazımız hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz! 🙂

Bir önceki yazımız olan Kara Delik Paradoksları Enerji ve Entropi Arasındaki Bağlantıyı Ortaya Çıkarıyor Mu? başlıklı makalemizde Albert Einstein, Kara Delik ve Stephen Hawking hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu