Otomobil Haberleri

Pompeii Antik Kenti Kalıntıları Arasında Lamborghini Benzeri Araba Bulundu

Pompeii antik kenti kalıntılarını inceleyen arkeologlar BBC News raporlarına göre, Roma antik kenti Pompeii kalıntılarının yakınında özenle dekore edilmiş, bozulmamış dört tekerlekli bir tören arabasını gün yüzüne çıkardılar. Arkeologlar, bazı dekoratif motiflerin erotik doğası göz önüne alındığında, arabanın büyük olasılıkla şenliklerde ve geçit törenlerinde – muhtemelen gelini yeni evine taşımak gibi düğün törenlerinde bile – kullanıldığına inanıyorlar. 

Buluntu, hem olağanüstü korunması hem de nispeten nadir bir nesne olması nedeniyle olağanüstü. Pompeii’deki trafik konusunda uzman olan Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde profesör olan Eric Poehler, NPR’ye “Şaşırdım” dedi. “Öncesinde keşfedilmiş araçların çoğu çocukları futbola götürmek için standart istasyon vagonunuz veya aracınız. Bu bir Lamborghini. Bu düpedüz süslü, süslü bir araba. Pompeii’de gerçekten iyi ifade edilmiş, çok iyi korunmuş anları bulmak tam da bu türden bir keşif.” 

Diğer arkeologlar Twitter’da ağırlığını koydu. Glasgow Üniversitesi’nden Jane Draycott “Çenem az önce yerde!” Yazarak tweet attı. Cambridge Üniversitesi’nden Sophie Hay, “Hala en son inanılmaz keşifle uğraşıyorum” geniş bir başlıkta tweet attı şaşırtıcı keşif hakkında. “Detaylar olağanüstü.”

lamborghini
Pompeii Lamborghini Tören Arabası

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Vezüv’ün patlaması, II. Dünya Savaşı’nın sonunda Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının kabaca 100.000 katına eşdeğer termal enerji açığa çıkardı ve Pompeii ve Pompeii şehirlerinin üzerine erimiş kaya, sünger taşı ve sıcak kül püskürttü. Herculaneum özellikle. Kurbanların büyük çoğunluğu, zehirli gaz ve külün kalın bulutları üzerinde boğularak öldü. Ancak, bazı yerlerde sıcaklığın vücut sıvılarını buharlaştıracak kadar aşırı olduğuna ve zamanında kaçamayan bazı sakinlerin kafataslarını patlattığına dair bazı kanıtlar da var.  

Pompeii Kentinde Keşfedilen Kalıntılar Nelerdir?

Ani patlama, şehrin kalıntılarını kalın bir kül tabakasıyla kapladı ve mahkum şehrin birçok binasını ve günlük efemerasını ve eski sakinlerinin cesetlerini korudu. Son yıllarda kazılan kalıntılar arasında birkaç heyecan verici arkeolojik buluntu var. Örneğin Aralık ayında arkeologlar, Vezüv Yanardağı’nın patlamasından önceki günlerde kuzeydoğu Pompeii halkına antik Roma sokak yemekleri ve bol miktarda şarap sunan bir termopolium veya “sıcak içecek tezgahı” ortaya çıkardılar. Parlak sarıya boyanmış ve detaylı fresklerle süslenmiş tezgah, sıcak, hazır yiyecek ve içecekler için hızlı bir durak olurdu. Ve küçük dükkan, sahibinin ve belki de son müşterilerinden birinin kalıntılarını hâlâ elinde tutuyordu. 

2018’in sonlarında, Pompeii’nin duvarlarının hemen dışındaki Gizemler Villası’ndaki bir ahırda, eyerli ve hala koşum takımı içinde olan bir atın kalıntıları ortaya çıkarıldı. Sitedeki önceki buluntular arasında şarap presleri, fırınlar ve freskler yer alıyor. Arkeologlar, yağmacıların verdiği hasar nedeniyle sahneyi korumak için döküm yapamasalar da, iki ilave atın kalıntıları da keşfedildi. 20. yüzyılda sitenin ilk kazısından sonra, koruma adına yeniden gömüldü. Ancak yağmacılar, yasadışı bir şekilde erişim sağlamak ve eserleri kaldırmak için bölgenin etrafında yaklaşık 80 metre ve 5 metreden fazla derinlikte ayrıntılı bir tünel ağı kazdılar. 

Tören arabası, 2018 yılında atın kalıntılarının bulunduğu ahıra bakan iki katlı portikonun kalıntılarında bulundu. Arkeologlar, karbonize ahşap tavanı dikkatli bir şekilde kaldırmış ve meşeden yapıldığını, kömürleştirilmiş kapının ise ahşap olduğunu tespit etmişti. Kayın ağacından yapılmıştır. Bu yılın 7 Ocak’ında arkeologlar, revakı dolduran volkanik malzemede demir bir eser buldular, ardından odanın duvarları ve tavanı çöktüğü ve yağmacıların tüneller kazdığı göz önüne alındığında oldukça iyi korunmuş tören arabası ortaya çıktı. 

Bu yazımızda sizlerle yeni keşfedilmiş Antik Roma kenti Pompeii kalıntılarında yeni keşfedilmiş Lamborghini tören arabasını paylaştık. Sizin Pompeii antik kenti hakkında merak ettikleriniz veya Pompeii Lamborghini tören arabası ile ilgili görüşleriniz varsa yorumlarda buluşalım! 🙂

Bir önceki yazımız olan Evcil Hayvan Dostu Arabalar Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde araba haberleri, araç haberleri ve araç seyahati hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu