Araç Muayene

Tüvtürk Randevu Telefonu, Tüvtürk Telefonla Randevu Alma

TÜVTÜRK randevu telefonu ve TÜVTÜRK telefonla randevu alma hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladık. TÜVTÜRK araç muayenesi randevusu almanın birkaç farklı yolları bulunmaktadır. Muayene randevusu almadan önce aşağıda vereceğimiz bilgeleri okuyarak çok hızlı bir şekilde randevunuzu alabilirsiniz. Gelin birlikte TÜVTÜRK araç muayene randevu alma seçeneklerini birlikte inceleyelim.

TÜVTÜRK Araç Randevu Muayenesi Nasıl Alınır?

TÜVTÜRK araç randevu muayenesi almak için TÜVTÜRK araç randevu muayene sayfasından, E- devlet sisteminden ya da TÜVTÜRK çağrı merkezinden randevunuzu oluşturabilirsiniz.

TüvTürk Araç Muayene

TÜVTÜRK Araç Randevu Sayfası

TÜVTÜRK websitesi üzerinden Hizmetlerimiz sayfasında yer alan “Araç Muayene Randevusu” sayfasına girdiğinizde kolaylıkla randevu alabilirsiniz. Sayfada yer alan plaka no, ruhsat seri no ve şehir bilgilerinizi eksiksiz girerek araç muayeniz için randevu alabilirsiniz.

TÜVTÜRK Çağrı Merkezi, Telefonla Randevu Alma

Bir diğer randevu almak seçeneklerinden biri de telefonla randevu almaktır. Online randevu almak istemiyorsanız TÜVTÜRK çağrı merkezini arayabilirsiniz. Pazar günü dışında haftanın 6 günü 08.00 – ve 20.00 saatleri arasında çağrı merkezi hizmet vermektedir. Belirtilen saat aralığında 0850 222 88 88 telefon numarası ile randevunuzu oluşturabilirsiniz.

E- Devlet Araç Muayene Randevusu Alma

E- Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmında bulunan yere TÜVTÜRK’ü yazmalısınız. Bu adımdan sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı / TÜVTÜRK Muayene Randevu yerine tıklamanız gereklidir. Karşınıza çıkan sayfadaki alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak randevu alma işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Araç Muayenesi Nedir?

Trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz araçların teknik yeterliliklerin yeterli olup olmadığı ve yolcu güvenliğine uygunluğunu belirlemek için yapılması gereken bir muayenedir.  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34.maddesine göre araçların muayene edilmesi zorunludur. Araçların muayenesinde yetkili ve görevli tek kurum olan TÜVTÜRK ile araç muayenenizi kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Düzenli Araç Muayenesi Yaptırılmalı mı?

Uzun ya da kısa yolculuklarda herhangi bir sorun yaşamamak için araçların muayenesinin ve bakımının periyodik aralıklarla yaptırılması gereklidir. Sadece aracınız ve kendiniz için değil trafiğe çıkan herkesin hayati güvenliğini korumak için mutlaka araç muayenesinin yaptırılması gereklidir.

Düzenli araç muayeneleri; araç kusurlarından kaynaklanan kazaların azalması, trafikte can güvenliğinin artması ve aracınızı daha uzun ömürlü kullanmanızı sağlamaktadır.

Araç Muayene 2022 Fiyat Listesi

Araç muayenesi yaptırmadan önce TÜVTÜRK’ün internet sitesinde yer alan fiyat listesini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. En çok merak edilen sorulardan biri olan fiyat listenin detaylarını aşağıda sizler için belirttik.

Araç muayenesi yaptırmak için her yıl belirlene belirli bir fiyat aralığı bulunmaktadır. Araç tiplerine göre farklılık gösteren araç muayene fiyat listesi aşağıdaki gibidir.

 • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker taşıt tiplerinin araç muayene ücreti 685,58 TL
 • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet taşıt tiplerinin muayene ücreti 258,42 TL
 • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı araçlarının muayene ücreti 507,40 TL olarak belirlenmiştir.

Fiyatlar her yıl güncellenmektedir. Güncel fiyatlardan haberdar olmak için TÜVTÜRK hizmetlerimiz sayfasında yer alan araç muayene fiyat listesini kontrol edebilirsiniz.

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları

Peki, araç muayenesi nerede yapılır? Yaşadığınız il ve ilçedeki TÜVTÜRK araç muayene istasyonları öğrenmeniz için TÜVTÜRK’ün web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Hizmetlerimiz sekmesinde bulunan İstasyonlar sayfasında İl ve ilçelere ayrılmış bir şekilde tüm TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarını bulabilirsiniz.

Araç Muayenesi Yapılırken Nelere Bakılmaktadır?

Araç muayenesi yapılırken aracınız kapsamlı incelemesi yapılmaktadır. Araç muayenesi esnasında:

 • Araç tanımları
 • Ruhsat Bilgileri
 • Görüş Şartları
 • Direksiyon Sistemi
 • Fren Tertibatı
 • Aydınlatma Sistemi
 • Jant
 • Aks
 • Lastik ve Süspansiyon Sistemi
 • Şasi ve Şasi Bağlantı Parçaları
 • Gürültü Kirliliği İçin Gerekli Kontroller

Aracınızın güvenliği için yukarıda geçen özellikler kontrol edilmektedir. Güvenlik için uygun olup olmadığı tespit edilmektedir.

Sizlerde zorunlu araç muayenesini yaptırmak için TÜVTÜRK Çağrı Merkezi 0850 222 88 88 nolu numarayı arayarak kolay ve ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Araç muayenesi hakkında değerli görüşlerinizi  ve sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan Tüvtürk Araç Muayene Randevu, Tüvtürk Randevu Al Telefon başlıklı makalemizde araç muayenesi, Araç muayenesindeki ekipmanlar neler? ve Tüvtürk araç muayenesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu