Hasar ÖdemeleriPert ve Hasar Kaydı

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir?

Hasar kaydı ve pert kaydı nedir? Hasar kaydı ve pert kaydı aynı şey midir? yada arasında ne gibi farklar vardır? Bu ve bunun gibi sorular sürücüler için önem arz etmekte olup sıkça sorulan sorular arasındadır. Bu nedenle hasar kaydı ve pert kaydı hakkında en çok sorulan ve merak konusu olan soruları cevap bulabileceğiniz makalemizi hazırladık.

Araç satışında ve alımında önemli yeri olan hasar kaydı ve hasar durumları önem arz etmektedir. Bununla birlikte almış olduğunuz aracın daha önceki evveliyatında ne gibi hasarlarının oluştuğu ve hangi şartlarda toplandığıda en önemli aktörlerden birisidir. Sürücüler yolculuğa çıktığınızda kazasız ve belasız bir şekilde gideceklere yere ulaşmak isterler. Ancak her zaman bu istek ve dilek her zaman gerçekleşmeyebiliyor ve yaşanan kazalar sonucunda araçlar pert durumuna düşebiliyor.

Peki pert araç ne demektir? Pert araçlar tamamen hasar almış olan araç sınıfıdır. Kasko sigortalı bir aracın %70 yada bu orandan daha fazla hasar alması durumunda çıkacak tamir masrafının sigorta değerine eşit olması, aracın “pert araç” olarak sınıflandırılmasına neden olur.

Kaskolu aracın pert olması, bu tür bir sınıflandırma aracın tehlikeli araç kategorisine girmesi demektir. Peki aracın pert sınıfına girip girmediği hangi şartlarda oluşur ve nasıl öğrenilir?

Aracın Pert Olup Olmadığının Tespit Edilmesi

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir?

Eğer bir kaza yapmışsanız bu durumda ilk olarak sigorta şirketiyle iletişime geçersiniz ve bundan sonra süreç başlar. Bu sürecin en iyi ve hızlı bir şekilde ilerlemesi 5 iş günü içerisinde hasar ihbarında bulunmanız gerekir ve kaza sonucunda oluşan hasarın boyutunun incelenmesi açısından bir eksper talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz hasar bildiriminde bulunabilmeniz için bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. İhtiyacınız olacak olan belgeler şu şekildedir;

  • Kasko poliçesi,
  • Trafik kaza raporu,
  • Aracın hasarlı fotoğrafları,
  • Sürücünün ehliyet fotokopisi,
  • Ruhsat fotokopisi,
  • Alkol raporu

Yukarıda saymış olduğumuz belgeleri ilettikten sonra ilgili eksper inceleme başlatacaktır. Aracınıza belirlenecek olan pert kaydınıda bu eksperler belirlemektedir. İnceleme tamamlandıktan sonra araçta oluşan hasar tespiti yapılır daha sonra parça ve tamirat masraflarının toplam maliyeti kaza tarihindeki rayiç değerine ulaşıyor ya da araç rayiç değerini aşıyorsa, bu durumda aracınız tam hasarlı sayılacaktır.

Eksperin yapmış olduğu inceleme sonrasında sonuç sigorta alınan kuruma bildirilir. Eğer pert durumu söz konusuysa, sigortalı kişiye aracın piyasa değeri kadar ödeme gerçekleştirilir.Yaşanan hasarlar sonrası araç sahipleri bir takım konular hakkında ikilemde kalabiliyor. Bu konulardan biri hasar kaydı ve pert kaydı arasındaki farktır.

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Arasındaki Farklar

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir?, Hasar kayıtları yapılan kazanın büyüklüğüne göre değişkenlik sağlayabilmekte olup ufak çaplı tamir işlemlerinide içeriyor olabilmektedir. Bu hasarları sorgulama yaptığınızda hasar kaydı olarak ve ne kadarlık bir hasar kaydının oluştuğunu görebilirsiniz. Geçmişinde hasar kaydı görülen bir araç pert kayıtlı olmadığı için kasko poliçesi düzenlenmesi noktasında herhangibir problem teşkil etmeyecektir. Ancak araçta pert kaydı veya pert kaydına neden olacak derecede hasar oluşması durumunda kasko poliçelerinde sınırlama gelecektir ve böyle araçlar trafik açısından tehlike arz edebilmektedir.

Hasar almış yada pert kaydı olan bir araçta oluşan bu kayıtları yani TRAMER kayıtları silinemez. Bu yüzden ikinci el araç alırken mutlaka ve mutlaka TRAMER kaydı sorgulatın. Böyle yaparak aracın geçmişte karıştığı kazaları ve bu kazaların büyüklüğüne dair size bilgi verecektir. 

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır? hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır? başlıklı makalemizde Sigortasız araç kaza yaparsa ne olur?, trafik sigortası olmayan araç kaza yaparsa ve Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu