Araç SigortasıHasar ÖdemeleriPert ve Hasar Kaydı

Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım?

Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım?

Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım? Aracınızı park ettiniz ve işiniz bitince döndüğünüzde birde baktınız aracınız yok. Bu zaten çok can sıkıcı bir durum olmakla birlikte aracın çekilmesi esnasında ”araçlarımıza zarar veriyorlar”.

Özensiz araç çekme ile araçlara hasar veriliyor

Aracınızı park ettiğiniz yerde bulamadınız ve bu can sıkıcı olayla birlikte çekici otoparkına gittiniz işte tamda burda daha can sıkıcı olayla karşılaşabilirsiniz. Aracınızı çekilirken jantlarınız çizilmiş veyahutta çamurluğunuzun içeriye göçtüğü veyahutta daha büyük zararlara yol açılmış olarak karşılaşabilirsiniz.

Ne yazıkki ülkemizde çekici olarak görev yapan kişilerin araçlar hakkında tam olarak bilgiye sahip olduğunu söyleyemeyiz. Bu sebeple aracınızın çekilmesi esnasında aracın yürüyen aksamının da zarar görmesi mümkündür. Hatta aracınız otomatik vites bir araç ise bu ihtimal dahada fazlalaşır.

Araç çekmede aracınız hasar gördüyse ne yapabilirsiniz?

Aracınız çekildi ve otoparktan aracınızı almaya gittiniz fakat aracınız zarar görüş. Peki ne yapacaksınız? Genel olarak sürücüler tarafından dile getirilen şikayet, otopark görevlilerine oluşan hasarı gösterdiklerinde görevlilerin oluşan hasarı kabul etmediği yönündedir. Bu durumdan dolayı sürücüler genellikle ne yapılacağını bilmemekle birlikte kimi kime şikayet edeceğim diyerekten hasarlı aracıyla birlikte cezayı ödeyerek sineye çekiyor.

Bir çok kişinin bilmediği bir gerçek varki oda şu; Hasar bedelini geri alabilirsiniz. Bilinçli sürücüler oluşan bu hasardan dolayı hakkını savunuyor ve işin peşini bırakmayaraktan araçta oluşan hasarın bedelini alıyorlar. Eğer başınıza bu gibi bir durum geldiyse sizde gerekli prosedürleri yerine getirerek aracınızda oluşan hasarla ilgili hasar bedelini alabilirsiniz. Çekici vakıflarından hasarın bedelini temin eden bir çok sürücü mevcut.

Araçlar çekilirken hasar veriliyor, görevliler araçlara dikkatli davranmıyor

Yönetmelikle birlikte belirlenen ve hangi durumlarda ve hallerde araçların çekilebileceği bellidir. Hatta ve hatta hangi araç türleri hangi çekici araçlarla çekilmesi gerekir bunların hepsi belirlenmiştir. Buna ek olaraktan çekici olarak görevlendirilen yetkililerinde dikkat etmesi gereken hususlarda yine yönetmelikle belirlenmiştir.

Fakat çekilen araçlarda özensiz ve dikkatsizlikle çekilmeye çalışılmasından dolayı araçlarda çizikler ve, tampon kırılmaları, yürüyen aksamında hasar gibi bir çok ciddi sorun oluşabiliyor.

Bu gibi durumlarla karşılaşan kişilerden bir taneside TV Net spikeri Veyis Ateş. Ateş’in aracı Şişli Polis Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneği İktisadi İşletmesi tarafından otoparka çekilmek istenirken aracı düşürmeleriyle birlikte araç tepe taklak oldu. Aracında pert kaydı oluşan Ateş TV Net haberlerinde bu haberi sundu.

Veysi Ateş açmış olduğu dava sonucunda 10.000 TL tutarında tazminat kazandı.

Sürücüler, araç çekme görevlilerinden de şikayetçi

Ne yazıkki bu tarz durumlardan dolayı bir çok kişi mağdur oluyor ve bu konuda çekici görevlilerinin tutum ve davranışlarından dolayı şikayetci olan sürücüler var. Mağdur olan sürücüler çekici olarak görevlendirilen kişilerin dikkatsiz bir şekilde araçları yüklediklerini söylüyorlar.

5 yıl süren araç çekme davası!

5 yıl boyunca hukuk mücadelesi veren eski gazeteci İbrahim Labernas, 2004 yılında istiklal caddesinde bulunan ve park yasağı olmayan bir yere park etmiş ancak geriye döndüğünde aracının çekilmiş olduğunu gördü. Aracını çekici parkında bulan Labernas araçta hasar olduğunu görmüş.

Bunun üzerine karakola giderek tutanak tutturmak istediğinde görevli polisler tutanak tutmamışlar. Bunun üzerine hukuk yoluyla hakkını aramaya başlayan Labernas 5 yıllık bir mücadele sonrasında aracın çekilmesini sağlayan polis memuruna 1 yıl hapis cezası verilmiş.

Çekici arabasını ezdi, polis derneği hakkında suç duyurusunda bulundu

Beylikdüzün’de yaşamakta olan Öğretmen Reşit Ünüvar’ın aracı evinin önünde çekilmiş. Buraya kadar herşey normal ancak aracını almak için yola çıktığında ve üzerinde Beylikdüzü İlçe Emniyet Müdürlüğü yazan ancak sivil plakalı çekicinin şahsi aracının üzerinde otomobilleri kaldırmak için kullanılan ve ahtapot kolu diye adlandırılan maddenin düştüğünü ve aracına zarar verdiğini görmüş.

Bununla birlikte hemen polisi arayıp tutanak tutturan Ünüvar’ın aracında oluşan masraflarını sigorta şirketi tarafından karşılanmış. aracı kaldırmak için kullandığı ahtapot kolunun otomobilinin üzerine düştüğünü görmüş. Hemen polisi arayıp tutanak tutturan Reşit Ünüvar’ın masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanmış.

Ancak problemin sigorta şirketi tarafından masrafları karşılanması değil Ünüvar’ın aracını sahibinden ikinci el araç satış platformu üzerinden satmak istemesiyle sıkıntılar başlamış. Aracını satmak istediği dönemde aracının piyasasının 17 bin TL civarı iken aracında oluşan hasardan dolayı aracını 7.500 TL’ye satabileceğini öğrenmiş. İşte tamda bunu duyduğunda avukatını arayarak Beylikdüzü Polis Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneği ve çekicinin sahibi olan Hismak şirketi ile hukuksal olarak dava açmış ve dava halen devam etmektedir.

Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım?

Ne yazık ki bu konuyla alakalı bir çok mağdur olan sürücü var. Bizde sizler için bu gibi durumlarda neler yapmanız gerekenle alakalı araştırma yaptık. Aracınız çekilirken zarar gördüyse yapmanız gerekenler:

Öncelikle aracınızın hasar görmüş olduğu resimleri hatta videosu çekilmelidir ve mümkünse tanık bulunmalıdır. Eğer aracınızda kasako varsa sigorta şirketine ihbar yapılmalı, ancak aracınızda herhangibir kurumdan kasko yoksa bu durumda aracı çeken işletmeye, vakfa, kuruma doğrudan tazminat davası açılmalıdır. Fakat dava açılmadan önce, Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığıyla bilirkişi tespiti yaptırılırsa çok daha iyi ve emin sonuçlar alınabilir. ” 

Bir önceki yazımız olan Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir? başlıklı makalemizde Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Arasındaki Farklar, Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir? ve Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şeymidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu