Arıza Bilgileri

Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu

Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu. Otomobillerde klima arızalarında en çok görülen klima arızası durumu kompresöründe oluşacak bir problem nedeniyle kompresörün ya hiç devreye girmemesi yada devreye girdikten sonra çıkmasıdır. Bu arızanın oluşmasına neden olan genelde küçük parça ve noktalardan kaynaklı olabilmektedir.

Aracınızın kompresörü devreye giriyor ve hemen ardından geri çıkıyorsa bu makalemizde bununla alakalı nedenleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araç Klima Kompresörü Devreye Girmiyor İse Sebebi Nedir

Araçlarda klima çalışmaması durumunda genellikle klima kompresörleri son kontrole tâbi tutulması gereken parçadır. Bunun nedeni klima kompresörünün arızalı olup olmadığını anlayabilmek adına sırasıyla diğer parçaları kontrol etmeniz gerekmektedir.

Klimanız çalışmıyorsa kompresörün arızalı olup olmadığını anlamak için öncesinde kontrol etmeniz gereken işlemler sırasıyla şöyle;

1 – Klima Gazını Kontrol Edin

Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu. Eğer aracınızın klimasında gaz yoksa doğal olarak klima kompresörü devreye girmez. Bu sebeple en başta kontrol etmeniz gereken klima gazının olup olmadığını kontrol etmeniz olmalıdır. Peki klima gazı olup olmadığını nasıl kontrol ederim diyorsanız klima gaz basım ağzına uzun tornavida yardımıyla bastığınızda basınçlı gaz çıkıyor ise klima gazınız tamdır. Ancak bu uygulamayı yapıyorsunuz ve basınçlı gaz çıkmıyorsa klima gazınız bitmiş demektir buda dolayısıyla kompresörün devreye neden girmediğini gösterir.

2 – Klima Sigorta Rolesini Kontrol Ediniz

Aracınızın klima kompresöründe çalışma belirtisi hiç yok ve devreye hiç girmiyorsa o zaman elektirik iletkenliğinde bir sorun olabilir. Peki bunu nasıl tespit edebiliriz diye soruyorsanız sigorta kutusu içerisinde yer alan klima rolesini değiştirip sorunun ortadan kalkıp kalkmadığını test edebilirsiniz. Şunuda belirtmek isteriz ki kompresörünüz hiç çalışmıyorsa soğutmayan bir kompresörden daha iyidir ve genellikle çözümü basittir.

3 – Klima Tesisatını Kontrol Edin.

Klimanızın gaz eksiksiz bir şekilde kontrolünü yaptınız ve bununla beraber sigorta roleside sağlam ise bu durumda kompresörde bulunan soketlere elektrik iletilip iletilmediğini anlamak için kablo ve tesisatları kontrol edin. Kablo ve tesisatlarda ara kısımlarda oluşabilecek bir kopukluk nedeniyle kompresörünüz devreye girmez ve sıklıkla yaşanan durumlardandır.

4 – ECU’den Kontrol Edin.

Bazı ototmobillerde klima düğmesi, direkt olarak Elektronik kontrol ünitesi vasıtası ile kompresöre talimat gönderir. Eğer burda oluşan bir arıza beyinsel bir arızaysa klimanız doğal olarak çalışmayacaktır.

5 – Düğme tertibatını Kontrol Edin.

Klima A/C Düğmesinde bir problem olabilir. Bu sorun sıklıkla görülen problemlerdendir. Klima düğmesinin sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz 5 kontrol aşamasının herbirini kontrol ettiniz ve hala klimanız çalışmıyorsa kompresör arızası konusuna yoğunlaşabilirsiniz. Bu saydığımız 5 madde genellikle en fazla karşılaşılan problemler arasındadır. Ancak nadirde olsa bazı durumlarda klima kompresöründen bağımsız olarak farklı arızalarında oluşması söz konusudur.

Bize Sorun!

Otomobillerde klima arızalarında en çok görülen klima arızası durumu kompresöründe oluşacak bir problem nedeniyle kompresörün ya hiç devreye girmemesi yada devreye girdikten sonra tekrardan devreden çıkıyor gibi bir problem yaşıyorsanız bu konuda aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soracağınız soruları günlük olarak kontrol etmekteyiz. Sizinde bir sorunuz varsa araç marka ve modelini belirterek aşağıda bulunan yorum kısmını kullanarak sorularını sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Volkswagen Sarı Ünlem İşareti başlıklı makalemizde Motor arıza lambası, Volkswagen araçta sarı ünlem işareti neden yanar? ve VOLKSWAGEN SARI ÜNLEM İŞARETİ İLE BİRLİKTE YANAN LAMBALAR hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu