Motor Arızaları

Radyatör suyu neden eksilir?

Radyatör suyu neden eksilir? diye araç sürücüleri genelde cevap ararlar ve Radyatör suyu eksiltme nedenlerini bulmak için çaba sarfederler. Peki Radyatör suyu neden eksilir ve sebepleri nelerdir? Bu makalemizde sizler için Radyatör suyu neden eksilir? sorusuna cevap niteliğinde açıklayıcı bir yazı hazırladık. Hadi hep beraber Radyatör suyu neden eksilir? sorusunu birlikte aşama aşama elden geçirelim.

Radyatör suyu eksilmesine neden olabilecek iki türlü su kaçağı olabilir. Bunlardan bir tanesi motor bölümünde oluşabilecek ve gizli su kaçağıdır ve dış soğutma sisteminde belirirler.

Bu dış kaçaklar aracınızın soğutma sisteminin herhangi bir noktasında belirebilir. Tespiti noktasında ise %90 gibi büyük bir oranda tespit edilir. Kaçağın en kolay tespiti ise arızanın oluştuğu bölgede damlama, püskürtme, sızdırma ve bununla beraber kabarcıklanma gibi belirtiler görülür. Aracınızda oluşacak en belirgin belirti aracınızın motorunun aşırı derecede ısınması olacaktır. Buna bağlı olarakta gösterge panelleri üzerinde bulunan hararet göstergesinde ibre yükselecektir. Fakat kullandığınız aracnızda “Motor Soğutma Suyu” ikaz lambası varsa ECU bu ışığı yakarak sürücüyü uyarır ve ikaz eder. Otomobilinizde su kaçağı olduğuna dair şüpheleriniz varsa ilk olarak motor kaptunu açın ve motor, radyatör yada hortumlarda oluşan sıvı sızıntısına dair belirtiler olup olmadığını iyice kontrol edin. Eğer bu bahsetmiş olduğumuz bölgelerde sıvı sızıntısı gözlemliyorsanız genel itibari ile soğutma sıvısı rengi, aracınızda bulunan antifiriz türüne bağlı olarak yeşil, sarı yada turuncu renklerinde olabilir. Ayrıca bununla beraber hoş bir koku yayar ve bunun nedeni ise Etilen-glikol antifriz maddesinin karakteristik bir koku yaymasından sebeptir.

Su Kaçağı Nerelerde Oluşur?

Devirdaim Pompası Kaçakları

Radyatör suyu neden eksilir sorusunun cevabına devam edecek olursak bir diğer etken ise devirdaim pompası milinde oluşacak bir yıpranma ve aşınmışsa sonucunda oluşacak problem soğutma sıvısını sızdırması olacaktır. Bununla birlikte devirdaim pompası milinin hemen alt kısmında bulunan havalandırma deliğinden su sızıntısı oluşur. Devirdaim pompası, destek plakasına sahip iki parçadan oluşan bir ünitedir. Buna bağlı olarak gövde ile arka kapak arasında bulunan conta su sızdırıyor olabilir. Pompanın içersisinde bulunan mekanizmasında oluşan bir arıza sonucunda yine aynı şekilde su sızıntısına neden olabilecek faktörler arasındadır.

Aracınızda oluşabilecek arızaları öncesinde tespiti ve aşınan parçaları arıza yapmadan önce değiştirmeniz sizi büyük masraflardan kurtaracaktır. Bunlardan bir taneside devrdaim pompasıdır ve düzenli aralıklarda arızalanmadan önce değiştirilmesi gereklidir. Bunun değiştirilme sıklığı ise aracınızın triger kayışını değiştirilme aralığıyla eşdeğer sayılabilir. Aracınızın devir daim pompasının arıza yapması durumunda motorunuzun bir çok noktasında ağır hasarlara neden olabilir.

Su Radyatörü Kaçakları

Radyatör suyu neden eksilir sorusuna bir diğer cevap ise radyatörünüzde oluşan titreşimler ve sarsıntılar nedeniyle alt ve üst hortumların bağlantı noktalarnda gevşekliğe neden olacaktır. Bu sebeple bu bölgelerde su kaçakları görülebilir. Bu sorunun giderilmesi noktasında hortumların bağlı olduğu noktalarda bulunan kelepçelerdeki gevşeklik sıkılır ve sorun ortadan kalkar. Ayrıca radyatör kapağı, boşaltma ya da musluk tapasında da kaçaklar görülebilir. Bir diğer sorun ouşturabilecek durum sürüş konumundayken taş çarpma sonucunda radyatörünüzün üzerinde bulunan plaklarda oluşabilecek çatlak yada delik oluşabilir ve bunlarıda kontrol etmeniz gerekir.

Araçlarda bulunan soğutma sistemleri genel itibari ile 8 ila 14 psi’de çalışacak şekilde yapılmıştır. Radyatör basınç tutamazsa, motorunuzda aşırı ısınma oluşur ve soğutmaya yaran sıvının kaybolmasına neden olur.

Hortum Kaçakları

Radyatörünüz de yada sıcak su hortumlarında oluşacak çatlak, yarılmalar yada delikler sonucunda yine aynı şekilde soğutma sıvısının azalmasına neden olur ve sızdırır. Bu gibi durumlarda genel itibari ile sıcak su püskürtmesi olarak görülmektedir. Korozyona uğramış, gevşek yada hasar görmüş kelepçeler hortumda su sızdırmaya neden olurlar. Bu sızıntılar bazen aracınız ısındığı zaman görülebilir ve hortumlarda oluşan sorunun olup olmadığını tespiti noktasında elinizle sıkıştırabilirsiniz.

Blok Tapaları (Donma Tapaları)

Blok tapaları aracınızın motorunda bulunan blok ve silindir bloğunun yan kısmında bulunan dökme tıkaçlar veya genleşme tapalarıdır. Bu parçaların görevi motorunuzda oluşabilecek donma durumunlarda bloğunuzun çatlamasını engellemek amacıyla suyun dışarıya tahliyesini sağlar. Zaman içerisinde bu parçalarda oluşacak aşınma ve çürümeler sonucunda sızdırma oluşabilir ve bu durumla karşılaşmamak için belli periyotlarda değiştirilmesi gereklidir. Motor bloğunda bulunan tapaların değişimi çok rahat bir şekilde sağlanır. Fakat üst kapakta bulunan tapalar bloğun arka kısmındadır. Bu nedenle üst kapak sökülmeden değiştirlemez. Dolayısıyla bu bölgelerde oluşacak su kaçaklarının görülmesi zordur. V6 ve V8 bloklarında tapalar aracın altından kolayca kontrol edilir.

Kalorifer Peteği Kaçakları

Kalorifer peteği, ısıtma, havalandırma ve klima biriminin (HVAC) içinde bulunur. Kalorifer peteğinde oluşan bir problem söz konusuysa bu durumda torpidonun altından doğru paspasın üstüne su damladığı görülebilir. Bu tarz kaçaklarda aracınızın camlarındada buğulaşma söz konusu olacaktır.

Manifold Contası Kaçakları

Yakıt enjeksiyon sistemi bulunan araçlarda emme manifoldu aracınızın silindirlerine hava beslemesine yarayan bir parçadır. Bu parçada bulunan conta hava sızıntısını engellemeye yarar. Yine aynı şekilde yağ ve soğutma suyunun motor bloğundan sızmasınıda engelleyici rol oynar. Her parçanın eskidiği gibi bu parçada zamanla yıpranır ve işlevselliğini kaybeder. Bu parçada oluşacak aşınma, yırtılma ve yarılmaların olduğunu gözlemlediyseniz değiştirilmesi gerekir.

Silindir Kapak Contası

İç kaçakların oluşmasına sebep çoğu zaman silindir kapak contasından kaynaklıdır. Contada hasar oluşmasına ise araçta oluşacak hararetler neden olmaktadır. Motorun aşırı ısınması sonucunda termal genleşme silindir contasında ezilme gibi problemlerin oluşmasına sebebiyet verir. Yine aynı şekilde contada zaman içerisinde yıpranma, yarılma gibi problemlerden dolayı kullanılmaz hale gelir. Böyle bir durumda conta işlevselliğini kaybeder ve görevini yapamayacağından dolayı suyun silindir bloğuna karışmasına neden olur.

Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız basınç testi yaptırabilirsiniz, basınç testi yaptırdığınızda silindir contasından olup olmadığı meydana çıkacaktır. Bir diğer uygulayabileceğiniz adım radyatör yada genleşme haznesinden bağlanıp CO2 testi yapılabilir. Bu testin uygulamasında mavi renkte sıvı kullanılır. Eğer aracınızda sızma söz konusuysa kimyasal tepkime sonucunda mavi renkteki sıvı yeşil renge dönüşür.

Bu testi kendiniz uygulamak istiyorsanız öncelikle aracınızın yağını kontrol edin. Su ile yağın birbirine karışması sonrasında yağınızın renginde değişme ve köpürmeler gibi belirtiler oluşur. Ayrıca yağ çubuğunu çektiğinizde normal yağ çubuğu çizgisinden seviyenin arttığı görülür. Bunlara bağlı olarak aracınızın egsozundan beyaz duman atar. Ez cümle bu gibi durumlarla karşı karşıya kaldıysanız silindir contanızın değişmesi gerekir.

Silindir Bloğu Çatlaması

Silindir yada motor bloğunuzda oluşacak bir çatlak sonrası su kaçakları görülebilir. Silindir bloğu üzerinde oluşan çatlaktan soğutma suyu silindirlere sızar. Bu durum sonrasında yağda incelme olması sonucunda piston ve segmanlarınızda hasar oluşmasına neden olur. Su içerisinde antifiriz bulunuyorsa oksijen sensörünü ve katalitik konvertörü bozabilir. Bu gibi oluşan kaçakların tespiti içim basınç testi yaptırmanız gereklidir.

Arızalarla alakalı Arıza Bilgileri sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Volkswagen Sarı Ünlem İşareti başlıklı makalemizde Motor arıza lambası, Volkswagen araçta sarı ünlem işareti neden yanar? ve VOLKSWAGEN SARI ÜNLEM İŞARETİ İLE BİRLİKTE YANAN LAMBALAR hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu