Arıza BilgileriMotor ArızalarıYakıt Sistemi Arızaları

Aracınızın Egzoz Dumanı Rengine Dikkat!

Aracınızın Egzoz Dumanı Rengine Dikkat!

Özellikle soğuk hava ve kış günlerinde aracınızı ilk çalıştırdığınız esnadaki egzoz’dan çıkacak olan duman rengine dikkat etmelisiniz. Aracınızı ilk çalıştırdığınızda egzozdan çıkan duman beyaz renkte ise, yoğuşmanın egzoz sisteminde toplanmasına dayalı bir problem oluşuyor olabilir. Ancak dumanın hafif ve ince beyaz görünüme sahip olması normal bir durumdur. Ek olarak gri, mavi ve siyah dumanlarda yine aracınızın egzozunda görebileceğiniz renklerdir. Eğer bu renklerde duman görüyorsanız yolunda olmayan bir şeyler var demektir. Yağ sızıntısı onarımı, motor ayarı, soğutma sıvısı kontrolü yada farklı bir problem olabilir bu sebepten dolayı aracınızı ustanıza yada servisinize götürmeniz gerekir.

Araçların egzozunda oluşan renkler ve ne anlama geldiklerini ve hangi arızalara işaret ettiklerini hep beraber inceleyelim.

Aracınızın Egzoz Dumanı Rengine Dikkat!

Mavi veya Gri Egzoz Dumanı Ne Anlama Geliyor?

Tanı: Normal değil

Mavi yada gri tonda egzoz dumanı, muhtemel aracınızda yağ sızıntısı veya yağ yakma sorunu olduğu söylenebilir. Sızıntıya neden olabilecek parçalar ise valf contaları, pistonun hasarlı olması yada aşınmış bir silindir duvarı kaynaklı olabilir.

Aracınızla sürüş esnasında hızlandığınızda mavi duman oluşuyorsa aracınızda bulunan piston halkalarında hasar oluştuğu anlamına gelir. Tam tersi yavaşlama sırasında oluşan bir mavi duman çıkıyorsa silindir kafalarının valf kılavuzlarınında oluşan bir hasar anlamına gelir. Eğer bu saymış olduğumu iki durumda aracınızda oluşmuşsa hasar gören parçalar aracınızdaki diğer bileşenlere zarar verebilir. Servis veya tamirciye gitmeden önce aracınızda oluşan mavi dumanın ne zamandan beri oluştuğuna dair bilgiyi tamircinizle paylaşmanız arızanın teşhisi noktasında yardımcı olacaktır.

Siyah Egzoz Dumanı Ne Anlama Geliyor?

 Tanı: Normal değil

Aracınızın egzozundan siyah duman çıkması normalden daha fazla yakıt yaktığı manasına gelebilir. Bunu oluşturabilecek sebepler, hava filtresininin tıkalı olması, yakıt enjeksiyon sisteminde arıza oluşması, manifold tıkanması gibi bir çok sebepten olabilir. Uzmanlar tıkanmış bir hava filtresinin aracınıza günümüz otomotiv teknolojisinde zarar vermeyeceği ancak notmalden daha fazla yakıt yakacağını belirtmektedirler.

Kalıcı, Beyaz veya Gri Egzoz Dumanı

Tanı: Normal değil

Aracınızın egzozundan gelebilecek kalın beyaz veya gri tonlardaki egzoz dumanı, kafa contasında bir sızdırma söz konusu olacağı manasına gelebilir. Böyle bir durumda, yanma odalarında soğutma sıvısı ısınır ve motorun çalışma esnasında egzozdan dışarı atar. Yaz aylarında oluşacak bir soğutma sıvısı sızıntısı motorunuzun daha fazla ısınmasına neden olur aşırı ısınan motor yolda kalmanıza neden olabilir.

Egzoz borusundan gelebilecek beyaz/gri duman ise, bloğunuzda bir çatlak veya silindir kafası manasını taşıyabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa hızlı bir şekilde problemin giderilmesi gerekmektedir. Eğer tamiratı geciktirilirse ilerleyen süreçlerde tamir edilme maliyeti yüksek boyutlara çıkabilir.

Aracınızın egzozundan çıkan dumanları iyi analiz etmeli ve bu dumanların aslında aracınızın sizi uyardığı anlamına geldiğini bilmelisiniz. Yukarıda saymış olduğumuz renklere göre aracınız yağ sızıntısı, bozuk motor parçası, tıkalı bir filtre gibi bir çok sorun olduğu anlamını taşıyabilir ve hızlıca servise götürmeniz önerilir.

Bir önceki yazımız olan Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde Buji Kablo Değişim Periyodu Nedir?, Buji Kablosu Arıza Belirtileri ve Buji Kablosu Arızası Nasıl Anlaşılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu