Genel

Yurt Dışından Türkiye’ye Araç Getirmenin Yolları

Yurt Dışından Türkiye’ye Araç Getirmenin Yolları / Gürcistan’dan Araç Getirmek

Yurt dışından Türkiye’ye araç nasıl getirilir, hangi şartlarda getirilebilir? Bu konuyla alakalı gündeme dair yazımızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Yurt dışından 3 yol ile araç getirilebilir bunlar;

  • Misafir Araç Götürme
  • İzin Sezonunda 2 Senelik Araç Götürme
  • Gümrük Yoluyla Araç Götürme

Yurt Dışından Türkiye’ye Misafir Araç Götürme

Yurt dışından Türkiye’ye misafir araç olarak istediğiniz aracı götürebilirsiniz. Ancak Türk vatandaşı olanlar misafir araç getiremez. Yabancı uyruklu olmanız gerekmektedir. İstediğiniz aracı, modeli, kilometresi vs hiç bir şey farketmeksizin Türkiye’ye aracı misafir araç olarak getirebilirsiniz. Ancak misafir araç olarak getirebilmesi için ya çalışıyor olması ya şirket sahibi, üniversite okumak yada bir kamu dairesinde çalışıyor olması gerekmektedir.

Çifte vatandaş yani örnek verecek olursak hem Türk hemde alman vatandaşlığı olan birisi yine yukarıda bahsettiğimiz gibi Türkiye’ye ne yazıkki misafir araç getiremez. Yabancı uyruklu birisi aracı getirdiğinde Türkiye Turing kulübünün kararlaştırmış olduğu aracınıza göre belirli bir teminatlar yatırması gerekmektedir. Bu teminat banka teminatı olabilir yada ipotek verebilirsiniz. Bunun yapılmasıyla birlikte araca yerli plaka tahsis edilir ve Türkiye’de gezebilir.

Yerli plaka standart normal plaka şeklinde olup orta harfleri MA veya MD şeklindendider. Bu şekilde araç getirildiğinde yarı yarıya kar edilebilmektedir.

Türkiye’de bu şekilde ömür boyu araç kullanılabilir. Ancak her 2 senede bir evrakları, teminatınızı, çalıştığınıza dair yada üniversiteye gittiğinize dair kanıtları sunmanız gerekecektir.

Bu şekilde Türkiye’de bir çok yabancı ünlü, futbolcu, diplomat vs bu yolla araçlarına binmektedirler.

Bir diğer konu ise Türkiye’ye bu yolla getirilen araçların Türkiye’deki araçlarla vergilerinin aynı olup olmadığı konusu merak edilmektedir. Bu yolla araç getirilmişse tamamen Türkiye’deki diğer araçlarla aynı olarak yıllık vergi neyse bu araçlar içinde aynıdır.

Misafir araçların kullanımını çekirdek aile kullanabilir. Araç sahibi, eşi, anne baba, çocuklar şeklindedir. Yabancı biriside kullanabilir ancak Emniyette ruhsata kullanacak kişinin bilgilerinin kayıt altına girmesi gerekmektedir. Bunun yapılmaması durumunda ağır cezalar uygulanmaktadır. Bu ceza ise aracın Türkiye gümrük bedelidir.

İzin Sezonunda 2 Senelik Araç Götürme

Yurt dışında yaşamakta olan kişiler için plakalarını değiştirmelerine gerek kalmaksızın 2 yıl boyunca Türkiye’de kalabilmektedirler. Ancak minimum 6 ay boyunca yurt dışında kalmış olması gerekmektedir. Bu şartlarla birlikte Türkiye’ye getirilen aracı 2 yıl boyunca sadece kendisi kullanabilir. 2 yıl dolduktan sonra araç Türkiye’de herhangibir otopark, garaj vs kalabilir ve yurt dışında 6 ay daha kaldıktan sonra tekrar Türkiye’ye geldiğinde aracını kullanabilir.

Araç sahibi dışında birisinin kullanması durumunda Trafik polisi Türkiye Gümrük vergisi kadar ceza yazma hakları vardır. Arabada araç sahibinin sağlık sorununun olmaması durumunda başka birisi kesinlikle kullanamaz.

Gümrük Yoluyla Türkiye’ye Araç Getirme

Sadece ve sadece sıfır araçlar yani trafiğe açılmamış ve fabrikadan sıfır şeklinde olan araçlar için yıl içerisinde 3 ayını doldurmamış bir aracı Türkiye’ye getirebilir. Bunu Türkiye’de ithalat ve ihracat belgesi olan kişiler getirebilir. Türkiye’deki ÖTV, KDV ödenmesi durumunda araç yasallaşmış olur. Yasallaştırılmasıyla birlikte yerli plaka alınıp trafiğe çıkabilmektedir. Bu şekilde tamamen yerli bir araç olup binebilir, satabilir yada başka birisi kullanabilir.

Yurt Dışından Türkiye’ye Araç Getirmenin Yolları adlı konumuz’da sizlere faydalı olması açısından tüm yolları yazmaya çalıştık.

Bir önceki yazımız olan 2020 Komple Sandık Motor Fiyatları başlıklı makalemizde 2020 Komple Sandık Motor Fiyatları, Bmw sandık motor fiyatları ve Çıkma motor sandık fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu