Lpg Arızaları

Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Araçlarınıza taktırdığınız LPG sisteminde bulunan filtrelerin belli periyotlarda değişmesi gerekmektedir. Peki lpg filtresi hangi periyotlarda değişmesi gerekmektedir yada kaç bin km’de değişmesi lazımdır? Karbüratör sistemi bulunan otomobiller için 1 adet lpg filtresi bulunmakta olup bu filtrenin değişimi oldukça kolaydır. Ancak aracınızda sıralı LPG sistemi bulunuyorsa hem gaz hemde regülatör filtresi vardır ve toplamda 2 adet filtre bulunur.

LPG filtre değişim süresi karbüratörlü ve sıralı sistemler farketmeksizin 10.000 km’de değişiminin sağlanması gereklidir. Bu filtrelerin değişimini otogaz firmalarında kolayca yaptırabilirsiniz.

Filtre taktırmak istediğinizde birden fazla seçenek olduğundan dolayı birden farklı fiyat seçeneğiyle karşılaşabilirsiniz. Ortalama bir fiyat belirtecek olursak aşağıdaki şablondaki gibi bir fiyat ortalaması vardır.

LPG filtre değişimi fiyatları

Karbüratör sistemli araçlar için LPG filtre değişimi ortalama olarak 50- 80 TL Arasındadır.

Sıralı sistem kullandığınız bir LPG araçlarında ise lpg filtre değişimi ortalama olarak 80-100 TL arasında satılmaktadır.

Fiat ( Albea, Brava, Tofaş, Siena ) LPG filtre değişimi fiyatları 70 TL

Hyundai ( Accent, Era, Elentra ) LPG filtre değişim fiyatları 90 TL

Skoda ( Fabia, Favorit, Felicia, Forman ) LPG filtre değişim fiyatları 80 TL

LPG filtre değişimi faydaları

Lpg filtre değişim faydaları
Lpg filtre değişim faydaları

Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Her parçanın bir ömrü vardır ve parçaların belirlenen periyotlarda değişmesi gerekmketedir. Dolayısıyla LPG sistemlerinde bulunan filtrelerin belirlenen kilometre aralığında filtrelerinin değişmesi yakıt tasarrufu sağlamanızı sağyalayacağı gibi kaliteli olarak LPG’nin yanmasını sağlar. Belirlenmiş olan zaman periyotlarında değişmeyen filtreler zaman içerisinde yüksek miktarda yakıt tüketimine neden olur. Buna ek olaraktan da aracınızın içerisin de hoş olmayan gaz kokusu meydana gelebilir. Ayrıca yakıtın kaliteli olarak yanmamasına bağlı olaraktan aracın çekişinde düşüklük görülebilir. Sabahları aracınızı çalıştırmaya çalıştığınızda zor çalışmaya başlayacaktır. Bu tarz problemler yaşamak istemiyorsanız belirlenen periyotlarda aracınızın LPG filtrelerini değiştirmenizi öneririz.

Bir önceki yazımız olan Fiat Egea Park Asistanı Devre Dışı Uyarısı başlıklı makalemizde Fiat doblo park sensörü uyarısı, Fiat Egea Park Asistanı Devre Dışı Uyarısı ve Fiat egea park sensörü uyarısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu