Lpg Arızaları

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

LPG’li araç kullanımında otomobil kullanıcılarının en sık karşılaştığı ve en çok şikayete neden olan konuların başında ses sorunlarıdır. Bazı marka LPG kitlerindeki bulunan enjektörlerden gelen ses aracın motorundaki sesle yarışacak düzeyde desek yeridir.

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?
LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

Aracınız’da bulunan Lpg enjektörlerinin sesli çalışmasından dolayı şikayetciyseniz, şunu belirtmemiz gerekir ki bu durum aslında normaldir. Bunun nedeni ise enjektör içerisinde bulunan metal valfler gazın geçişi sırasında açılır ve kapanırlar. İşte tamda bu açılıp kapanma sırasında şakırtı gibi ses çıkarmaları görülebilir bir durumdur.

Peki madem bu ses normal bir durum. O zaman bu sesi azaltma yada komple yok etme şansımız yokmu diyorsunuz? Hayır tabiki bir kaç önlem aldığınızda ses azalabilir yada komple kaybolması mümkün olabilir.

1 – LPG Enjektörlerinin Yerinin Değiştirilmesi : Aslında bu çözüm kalıcı çözüm oluşturan bir durum değildir. Enjektörlerin oluşturmuş olduğu sesin yankı yapmasına sebep olan yerden farklı bir yere taşımanız sesin dağılmasına neden olur ve şakırtı sesi azalır. Fakat LPG enjektörlerinin gaz hortumları için belirli uzunluklarda olmasından dolayı bu ihtimal azdır. Motor aksamında yakın ve şartlara uygun bir yer bulursanız oraya taşıyabilirsiniz.

2 – Ses İzolasyonu : En fazla akla gelen yöntemdir. LPG enjektöründe şakırtı sesi varsa bunu özel ve ısıya dayanıklı olan maddelerle izolasyon yapabilirsiniz.

3 – Enjektör Değişimi : Hemen hemen piyasada bulunan bir çok markayla uyumlu olarak çalışabilen enjektörler sayesinde farklı marka ve daha az ses yapan bir enjektör satın alarak değiştirebilirsiniz. Örneğin atiker marka sisteminiz varsa mimgas markanın enjektörünü takabilirsiniz. Özellikle BRC marka sisteme sahipseniz bu sistemler oldukça sesli çalışmaktadır ve 150-250 TL arasında işçilik maliyetide dahil enjektörlerinizi değiştirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fiat Egea Park Asistanı Devre Dışı Uyarısı başlıklı makalemizde Fiat doblo park sensörü uyarısı, Fiat Egea Park Asistanı Devre Dışı Uyarısı ve Fiat egea park sensörü uyarısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu