Hasar Ödemeleri

Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?

Trafikte her an dikkatsizlik yada görünmeyen kazaların olması söz konusudur. Trafik sigortası ve kaskosunu aksatmadan düzenli olarak yatıran sürücüler kaza sonucu yaşanacak maddi kayıptan kurtulsalar da kaza sonucunda bu kaza bedelini karşılar mı ya da cam değişiminde kasko bozulur mu soruları sıklıkla sorulmaktadır.

Trafikte seyir halindeyken bir taş parçasının aracın camına çarpması, rampadan çıkan bir kamyonda bulunan yükün zarar vermesi gibi bir çok nedenden dolayı aracınızın camı kırılabilir. Böyle bir durumla karşıldığında sürücünün soğukkanlılığını koruyarak aynalarını iyi kontrol ettikten sonra yolun sağına park etmesi önerilir. Akabinde aracın yaşamış olduğu kaza, cam kırılması vs gibi durumların yani oluşan hasarın detaylı olarak fotoğrafları çekilmesi gerekir. Kalorifer, havalandırma deliği gibi alanlar herhangi bir şeyle örtülüp cam parçalarının bu bölgelere kaçması engellenmelidir. Bunları yaptıktan sonra yardım çağrılmalıdır.

Cam Değişimi Sigorta Tarafından Karşılanır Mı?

Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?

Genel itibariyle araç camlarının kırılma nedeni kazayla olduğu bilinsede aslında en sık cam değişim sebeplerinin başında hırsızlıktır. Bu sebeple aracınızın hırsızlıktan dolayı zarar görmesini istemiyorsanız, güvenli bölge ve ışığı bol olan yerlere parketmeniz önemlidir. Ek olarak hiçbir zaman aracınızda değerli eşyaları bırakmayın, bırakmak zorunda kalırsanız da görünmeyecek yerlere koymanız tavsiye edilir.

Aracınıza yaptırmış olduğunuz sigortanın kapsamına ve çeşidine bağlı olarak cam değişimini karşıladığı durumlarda vardır. Araçların çarpışması, bir cisme ya da bir araca çarpması ve araca çalınma teşebbüsü nedeniyle meydana gelen cam değişimi hasarları genellikle sigorta şirketleri tarafından yılda bir kez belirli bir hasara kadar teminat altına alınmaktadır. Cam değişiminde kasko bozulur mu? Bu gibi kaza durumlarında kasko karşı taraftaki kişinin cam hasarını karşılayabilmektedir. Fakat bu durumlar farklılık gösterebilir bu nedenden dolayı kasko şifrketinizden detalı bilgi edinmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Cam Değişiminde Cam Kasko Aşamaları Nelerdir?

Kaza sonucunda dikkat edilmesi gereken husustan bir tanesi can güvenliğinizi sağlamalı sonrasında aracın camının görüntülenmesidir. Kaza sonrasında çevrede varsa tanıklardanda destek istenebilir. Cam değişiminde kasko bozulur mu sorusuna net bir şekilde cevap verecek olursak, yıl içerisinde bir kez olmak kaydıyla kaskonuza bir zararı olmaz. Kasko tarafından ücretsiz cam değişimiyle alakalı sizden isteyecekleri evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmelisiniz.

Cam Değişiminde Kasko İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Kasko firmasının uygulamasına bağlı olarak istenen belgelerde değişiklik görülebilir. Ancak genel itibariyle istenen belgeler aşağıda istifadeniz açısından sıralanmıştır. Sizden istenen belgeleri eksiksiz ve tam olarak getirdiğiniz de cam değişiminde kasko bozulur mu? Yanıtı hayır olacaktır.

 • Matbu evrak ibra sigortalı imzalı olmalı,
 • Matbu evrak beyan ehliyet sahibi imzalı olmalı,
 • Kasko poliçesi,
 • Ruhsat,
 • Ehliyet,
 • Hasar beyanı belgeleri

Yukarıda bahsi geçen tüm belgelerin teslim edilmesinin ardından kırılan camın boyutları ölçüldükten sonra cam siparişi gerçekleştirilir. Camın gelmesiyle birlikte aracınıza montajı yapılır ve test sürüşü gerçekleştirilir. Cam değişiminde kasko bozulur mu? Sorusunun cevabı kısaca kasko şirketine göre değişiklik gösterebilmekle beraber yılda bir kereye kadar hayırdır.

Cam Değişiminde ve Aracın Camı Kırıldığında Neler Yapılmalıdır?

Camızının değişimini her ne kadar da olsa kargo şirketi tarafından karşılansada güvenliğiniz için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Cam değişiminde kasko bozulur mu sorusundan sonra en fazla sorulan soru hasar anında ne yapılması gerektiğidir.

 • Aracın hasar aldığı bölgenin plaka ve aracın tamamının görüneceği şekilde fotoğrafları çekilmelidir.
 • Aracın ön camı kırıldıysa cam kırıklarının ısıtma deliklerine kaçmaması amacıyla bir örtü ile kapatılmalıdır.
 • Cam kırıklarına çıplak elle müdahale etmekten kaçınılmalıdır.
 • Genel olarak cam kırıklarını duruma göre sigorta karşılamamaktadır. Ancak ek teminat ödemeleriyle kapsam dahiline aldırılabilir.
 • Kimi kaskolar cam kırılmalarını senede 1 kez kimileri ise senede 4 kez kadar karşılayabilmektedir. Bu kaskolara ve şartlarına göre değişmekte olup Kasko her türlü cam kırılmasını genelde senede 4 defaya kadar karşılamaktadır. Ancak bazı kasko şirketlerinde bu sayı daha düşük olabilmektedir.
 • Yılda 1 defaya kadar oluşan teyp ve cam kırılmaları hasarı kaskoyu bozmazken daha fazla sayıdaki hasarda kasko bozulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar başlıklı makalemizde Kaza sonrası sigorta prim oranı, Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar ve Zorunlu Sigorta priminin ne kadar artma nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu