Ön Takım Arızaları

Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır

Amortisör otomobillerde oldukça önemli parçalardan bir tanesidir. Amortisör sayesinde aracınızda konforlu bir sürüş keyfi yaşarsınız. Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır ile alakalı bilgi deneyimi edinen sürücüler daha güvenli ve konforlu sürüş deneyimine merhaba diyebileceklerdir. Bunun için, genel sürüş deneyimlerini birleştiren ve tecrübe ile bilgi birikiminin sonucu olarak, arızanın ortaya çıktığı nasıl fark edilir sorusu üzerine odaklanılacaktır.

Otomobil sürücüleri için Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır sorusunu maddelendirecek olursak, o maddeler şu şekilde;

  • Aracınızla seyir halindeyken çukura girdiğinizde tokurtu sesi gelmesi,
  • Aracınızın direksiyonu sağ yada sol tarafa doğru çevirdiğiniz de gıcırtı sesi gelmesi,
  • Aracın dönüşü sırasında oluşan esneme sonrasında ortaya çıkan ve kolaylıkla fark edilebilen sesler,
  • Ani fren ve gaz pedallarına yapılan müdahaleler sırasında oluşan sesler de amortisör takozunda oluşan arıza belirtilerindendir.

Amortisör Hakkında Genel Bilgiler

Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır

Amortisörlerin görevi aracınızda hayati olmasada kritik olarak nitelendirebiliriz. Yaylı kaldıraç sistemine sahip olan amortisörler, araçlarda tekerlek bölgesinde bulunur. Otomobilinizle bozuk bir yola girdiğinizde aracın dengesinin bozulmasını, ani kinetik enerjinin otomobilinize zarar vermesini engellemek için yapılmış ve gerekli bir parçadır. Bu işlemi yaylar yardımıyla aniden önüne çıkacak bozuk yollardan kaynaklı oluşabilecek tüm problemleri en aza indirir.

Şimdi asıl gelelim makalemizin en önemli noktlarından birisinin cevabını vermeye. Aracınızın bu kadar önemli bir parçası olan amortisörler nasıl arıza verir. Arız sonrasında aracınıza ne gibi etkileri olur. Sadece konforsal sorunlarmı yoksa daha kritik sorunların oluşması gibi durumlarla karşılaşmak mümkünmü. Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır sorusu özellikle araba sürmeyi yeni öğrenen yada aracın teknik özelliklerinden çok fazla bilgisi olmayan şöförlere yardımcı olacaktır.

Amortisör Takozu ve Arızanın Önemsenmesi

Ototmobil kullanıcıları araçlarından ses gelmesi durumunda ilk olarak akıllarına ön takımda oluşabilecek sorunlar akla gelmektedir. Bu sebeple aracının rot balans ayarlarının yapılmasıyla birlikte sorunların ortadan kalkacağı gibi düşüncelere inanılır. Bir çok otomobil sürücüsünün böyle bir ses gelmesi durumunda akıllarından amortisör takozundan kaynaklı olacağı pek akla gelmez. Hatta böyle bir araç parçasının olduğundan haberi olmayanda olabilir.

Zamanında ve doğru teşhis yapılamayan araçlarda sorunun daha büyüyebileceği büyümese bile anormal seslerin fazlalaşacağını unutmayın. Hatta bazen doğru tespit edilememesinden dolayı hiç alakası olmayan parçaların değiştiğide gözlemlenmiştir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz makalenin başlarındaki Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır ile ilgili uyarıları dikkatle takip etmeli ve sizin için verilen tavsiyeleri dikkatle takip etmelisiniz. Hem cebinizden çıkacak gereksiz masraflardan hemde sorunun uzamasını kısaltmış olursunuz ve problem ortadan kalkmış olur.

Konforlu sürüş yolunda, engebeli arazilerin araca ve araç sakinlerine etkisini en aza indirmeyi hedefleyen amortisörlerde arıza görülebilir. Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır sorusu üzerinde belli başlı göstergeler ifade edilmiştir. Yol konforunu ve güvenliğini önemseyen şoförler için bu öneriler dikkatle takip edilmelidir.

Amortisör Takozu Nasıl Değiştirilmektedir?

Amortisör takozu değişimini gerçekleştirebilmek için Z rot ismiyle bilinen amortisör hattında bulunan bağlantı elemanı düzgün bir şekilde sökülür. Bu parçanın sökülebilmesi için aracınızı lifte kaldırmanız gerekir ve sonrasında sökme işlemini gerçekleştirin.

Araç teker poryasına bağlantı sağlanan iki tane saplama vidası da sökülerek amortisörün boşa çıkması sağlanır. Helezon yay adı verilen iç kısmın da sökülmesi ile birlikte amortisörler artık söküme hazır hale gelmiştir. Daha önce tespiti gerçekleştirilen problemli parça dikkatli bir şekilde ayrılır. Yeni parça amortisöre ilave edilerek amortisör araca monte edilir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra aracınız da amortisör takoz sorunuyla alakalı tüm sorunlar ortadan kalkacaktır.

Daha önce Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır? ile alakalı yazdığımız makaleyi inceleyip istifade edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde Fren disk yamulması, Fren Disk Yamulması Nasıl Fark Edilir? ve Fren Disk Yamulması Nasıl Giderilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu