Araç SigortasıHasar Ödemeleri

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır?

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır?

Trafikte kazaya karışan ve trafik sigortası olmayan araç sahibi kazadan sorumlu olan taraf ise bu durumda sürücünün izlemesi gereken iyi yol vardır.

Kaza sonucunda oluşan maddi kaybı karşı tarafın kaskosu olması durumunda kasko bu bedeli karşılayacaktır. Böyle bir durumda kasko sigortası genel şartları uygulanacaktır. Ancak kaza sonucunda kazaya sebebiyet veren taraf trafik sigortası olmayan taraf ise karşı tarafın trafik sigortası oluşan hasarı karşılar ancak kazaya sebebiyet veren tarafın trafik sigortası olmamasından dolayı, sigorta şirketi rücu hakkını elinde bulundurur ve bunla birlikte tazminat miktarını aracında trafik sigortası bulunmayan taraftan ister.

Trafik Sigortası Olmayan Taraf Suçluysa Sigortalı Tarafın Hasarsızlık İndirimi Devam Eder mi?

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır?

Böylelikle kaza sonucunda sigortalı ve zarar gören taraf hasarsızlık indirimini de kaybetmemiş olur. Bununla birlikte kazanın yaşanmasıyla aracında hasar oluşan kişi zararının teminini sağlamış olur ve sigorta firmasıda bu parayı trafik sigortası olmayan ve kazaya sebebiyet veren kişiden alacağından dolayı zararı olmayacaktır.

Özet; Kazaya karışan ve haksız olan tarafın trafik sigortası yoksa; karşı tarafta oluşan madd hasarı yine karşı tarafın trafik sigortası karşılar. Bu masraflar trafik sigortası tarafından hesaplanarak trafik sigortası olmayan ve suçlu olan araç sürücüsüne faturalandırır. Bu durumda suçsuz ve trafik sigortası olan kişi tarafından endişe edilecek bir durum yoktur. Buna ek olarak trafik sigortası olmayan taraf ayrıca ek ceza alır.

Bir önceki yazımız olan Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir? başlıklı makalemizde Eşdeğer parça nedir?, Eşdeğer parça uygulaması ve Eşdeğer parça uygulaması neden yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu