Genel

Radyatör tıkanıklığı nasıl anlaşılır?

Radyatör tıkanıklığı nasıl anlaşılır?

Araçlarda oluşacak radyatör tıkanıklığını anlamak adına uygulayabileceğiniz birden fazla yöntem mevcut. Eğer aracınızın radyatöründe tıkanma söz konusuysa öncelik olarak sıcaklık değerlerinde yükselme problemi kaçınılmaz olur. Bu tarz sorunlarda ilk olarak termostat ve müşür sistemleri ilk akla gelendir.

Radyatör Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir

Hararet yüksekliği
En önemli belirtilerinden bir tanesi aracınızda hararet yükselecektir. Peki her hararet yükselmesi radyatör tıkanıklığındanmı oluyor nerden anlayacağız diye soruyorsanız bunu anlamanın yolu var. Aracınızla yokuş aşağı hızlı bir şekilde gidiyorsanız ve aracınızın haraeti yüksek ve soğumuyorsa radyatörden olma ihtimali yüksektir. Radyatör tıkalı olduğunda içerisinde su dolaşımı rahat bir şekilde olamayacağından dolayı her ne kadar radyatörünüze rüzgar gelse bile su dolaşımının olmaması olumsuz bir etki oluşturacaktır. Uzun bir yola çıktınız ve aracınızdaki sıcaklık değerleri yükseliyorsa radyatör arızasıyla alakalı ilgili uzman yerlere danışmalısınız.

Radyatör arızası nasıl anlaşılır

Radyatör tıkanıklığı nasıl anlaşılır?

Radyatörün dışında böcek veya yaprakların birikmesi
Aracınızla hız yaptığınızda dışarıdaki tozlar, yapraklar ve hatta böcekler radyatörünüze çarparak orada kalacaklardır ve tıkanıklığa neden olacaktır. Dolayısıyla bu yaprak ve böceklerin oradaki sayısı fazlalaştıkça radyatörde bulunan kanatlar havayı geçirmez duruma gelir ve bu sebepten dolayı rüzgardan yaralanamazlar. 2 ayda bir aracınızın radyatörünü temizleyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Bükülmüş hasarlı radyatör kanatları
Bir çok araçta radyaör kanatlarında bükülme söz konusu olabiliyor. Radyatör bükülmeleri ve ezilmeleri sonucunda radyatörünüzde zamanla Ezilen ve bükülen radyatör kanatlarından su geçemeyeceğinden dolayı aracınızda ısı değerlerinde artmaya neden olacaktır.

Kısa sürede hararet artması

Yine otomobilinizin hararet gösterge panelinde kısa süre içerisinde artma meydana geliyorsa ve fan açmasına rağmen sıcaklık değerleri düşmüyorsa aracınızın radyatöründe tıkanma söz konusu olabilir. Bu durumla karşı karşıya kaldıysanız aracınızın radyatörü alüminyum ise yenisiyle değiştirmeniz, ancak bakır ise tamir ettirmeniz fayda sağlayacaktır. Alüminyum radyatörlerde yapılan tamirler fayda sağlamamaktadır ve sağlıklı değildir. Bu sebeple yenisiyle değiştirmeniz aracınızın performansında iyileşme ve sorunun giderilmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Araç muayenesinde araçta bulunması gereken ekipmanlar konusunu incelemnizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Araç muayenesinde araçta bulunması gereken ekipmanlar başlıklı makalemizde araç muayene zorunlu ekipmanlar, araç muayenesi ve Araç muayenesinde araçta bulunması gereken ekipmanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu