Araç SigortasıPert ve Hasar Kaydı

Araçlarda Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Pandemi döneminin en fazla etkilediği sektörlerden bir taneside şüphesiz otomotiv piyasası. Özellikle 2. el araç almak isteyenler 2019 ve 2020 yılındaki fiyat ortalamasını 2021 yılı içerisinde katlayarak devam ettiğinden dolayı 2. el araç alımındaki kriterlerde otomobil almak isteyenler tarafından değişmeye başladı. Daha önce hasar kayıtlı ve kilometresi 100.000 üzeri olan araçlar tercih edilmezken son zamanlarda ekonomik alım gücü nedeniyle bu araçlarada rağbet edilmiş durumda. Ancak yinede araç alım satımında her zaman olduğu gibi fiyat dengesi aracın hasar kaydı, değişeni, boya durumu ve kilometre bilgisi dikkate alınmaktadır. 2. el araç alımında aracın geçmişi sayılabilecek hasar kayıt sisteminden kolaylıkla hasar sorgulaması yapılabilmektedir. Bu sebeple aracında hasar kaydı olan otomobil kullanıcıları araçlarda hasar kaydı nasıl silinir? Konusunda araştırmalar yapmaktadır. Hasar kaydı sistemi, sigorta sistemiyle birlikte çalışır.

Araçlarda Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Eğer aracınızla bir trafik kazasına karıştınız ve hasar kaydı oluştuysa veya hasar kaydınızın yanlış olduğunu düşünüyorsanız bunun için ilk yapmanız gereken sigorta şirketinize başvurmak olmalıdır. Her sigorta şirketinin hasar kaydıyla alakalı başvuru gönderimi yapılabileceği ilgili alanlar mevcuttur. Bunun için öncelikle hasar kaydı itiraz formunu doldurmalısınız. Araçlarda hasar kaydı nasıl silinir? Araştırması yapan ve form dolduracak olan kişilerin bazı bilgiler girmesi gerekmektedir. Bu bilgiler arasında cep telefonu, araç plakası ve şasi numarası bulunmaktadır.

İtirazını gerçekleştireceğiniz zaman kazanın oluştuğu tarihi belirtmeniz önemlidir. Ayrıca hasarın neden silinmesi gerektiğini ve oluşan hatalı hasar kaydının bilgilerini net bir şekilde girmeniz gerekir. Bu bilgileri doldurmanız sonrasında sigorta şirketinize ulaşan hasar kaydı itiraz formu üzerinden bir araştırma yapılacaktır. Bu sebeple oluşturacağınız hasar kaydı itiraz formunu açık ve net bir şekilde yazmanız doğru yönde orantılı olarak olumlu sonuç olması için çok önemlidir.

Ağır Hasar Kaydı Nedir?
Pandemi dönemiyle birlikte 2. el araçlarla birlikte sıfır araçlardada ciddi oranda artışlar olması sebebiyle artık sıfır araç almak zorlaştı. Sıfır araba alamayan kişilerin 2. el araçlara yönelmesi beraberinde bazı problemleri beraberinde getirebilmektedir. 2. el araç alımında sadece alıcı değil satıcı içinde bazı problemler olabilmektedir. Bu problemlerin başında araçlarda bulunan ağır hasar kaydı gelmektedir. Bu sebeple aracını satmak isteyen otomobil kullanıcıları araçlarında bulunan ağır hasar kaydı nasıl silinir? diye araştırma yapmaktadır.

Ağır hasar kaydı oluşan araçlardaki hasarın önemi çok fazla önem arz etmektedir. Bazen araçta oluşan bir hasar sonucu parçanın çok fazla pahalı olması sebebiyle ağır hasar almasına bazende ciddi bir kaza sonucunda ağır hasar kaydı oluşmasına sebep olabilir. Çeşitli hasarlara göre araçlar tam hasarlı ve ağır hasarlı araçlar olarak sınıflandırılmaktadır.

Ağır Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ağır Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?


2. el araç almak isteyenlerin hasar kaydı sorgulaması ve oluşan hasarın varsa resimlerini satıcıdan istemesi gerekir. Bunu yapmanız aracın geçmişte karışmış olduğu hasarın boyutu hakkında size bilgi verecektir. Hasar kaydı sorgulama konusunda bir çok yöntem var.

Bunlar sırasıyla şöyle;

  • E Devlet üzerinden
  • EGM internet sitesi üzerinden
  • 5664 numarasına KAZA yazıp bir boşluk bırakara aracın plakası yazılarak mesaj gönderilebilir

Hasar Kaydı ve Plaka Değişikliği
Bir diğer en fazla sorulan sorular arasında araçlarda hasar kaydı nasıl silinir ve plaka değişikliği ile hasar kaydı silinir mi gibi sorular bulunmaktadır. Bir araçta oluşan hasar kaydının plakasına işlediği gibi şase numarasınada işlenmektedir dolayısıyla plaka değişimi olsa bile şasi numarası üzerinden aracın hasar kaydı devam edecektir.

Ayrıca Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir? adlı konumuzu inceleyerek bu konu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hasar Kaydı Zamanla Silinir mi?
Bir diğer merak edilen sorulardan birisi araçta oluşan hasar kaydının zaman içerisinde kendiliğinden silini silinemeyeceği. Araçlarda hasar kaydı nasıl silinir? ve hasar kaydı kendiliğinden silinir mi soruları bu konularda fazla olarak araştırılmaktadır. Araçlarda oluşan bu hasar kayıtları silinemez ve üzerinden yıllar geçse bile sorgulama sonrasında her daim görünür. Sadece işlenen hasar kaydında yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bu durumda yukarıda anlattığımız hasar kaydı itiraz başvurusunu yapmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar başlıklı makalemizde Kaza sonrası sigorta prim oranı, Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar ve Zorunlu Sigorta priminin ne kadar artma nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu