Araç Muayene

TÜVTÜRK Araç Muayene, TÜVTÜRK Randevu Sorgulama

TÜVTÜRK Araç Muayene ve TÜVTÜRK Randevu Sorgulama işlemlerini kolay ve hızlı yöntemlerle yapabilmeniz için bu yazıyı hazırladık. TÜVTÜRK Araç muayenesi nasıl alınır ve randevu sorgulama işlemi nasıl yapılır gibi merak edilen soruların cevaplarına gelin birlikte bakalım.

Araç Muayenesi, araç sahiplerinin düzenli aralıklarla yaptırması zorunlu olan bir işlemdir. Araç muayenesi sayesinde aracın detaylı incelemesi yapılmaktadır. En önemlisi de aracın trafiğe çıkması için herhangi bir engel olup olmadığının kararı verilmektedir.

TÜVTÜRK randevu sorgulama

TÜVTÜRK araç muayene periyodları araç tipine göre farklılık göstermektedir. Hususi/resmi ve lastik tekerli traktörler için ilk 3 yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir. Diğer motorlu araçlar ise ilk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmelidir.

Araç muayene işleminin yapılması için istenilen bazı evrak ve belgeler bulunmaktadır. Bu belge ve evraklardan yazının devamında detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Araç muayene işleminin tüm araçlar için zorunlu olduğundan bahsetmiştik. Peki TÜVTÜRK araç muayenesi nedir ve nasıl randevu alınır?

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

TÜVTÜRK Araç Muayenesi, trafiğe çıkan sürücülerin uzun ya da kısa yol sürüşlerinde herhangi bir sorun yaşamamaları için yaptırmaları gereken bir kontroldür.

Ülkemizde araç muayene işlemleri TÜVTÜRK ile gerçekleştirilmektedir. Yapılan kontroller ve incelemeler sonucunda aracın trafiğe çıkmasının en engel oluşturduğu ya da oluşturmadığı kararı verilmektedir.

Araba muayenesi randevu alma işleminin birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlar:

 • TÜVTÜRK web sitesi / Araç Muayene Randevusu
 • E- Devlet / TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt
 • TÜVTÜRK Çağrı Merkezi
TÜVTÜRK Araç Muayene

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Sayfası

Yukarıda bahsettiğim yöntemlerden ilki TÜVTÜRK web sitesinde yer alan Araç Muayene Randevu sayfasından randevu almaktır. Web sitesine girdiğinizde sırayla aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla randevu alabilirsiniz.

 • Ücretsiz TÜVTÜRK araç muayene randevu sayfasına giriniz.
 • Çıkan sayfada plaka no, ruhsat seri no ve şehir bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde giriniz.
 • Hizmet türünü seçiniz.
 • Seçilen istasyon ve tarihe göre randevu saatinizi seçiniz.
 • Son adım olarak randevunuzu onaylayınız.

E – Devlet Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araç muayene randevusu almak için yapabileceğiniz bir diğer yöntem E- Devlet sistemi üzerinden randevu almaktır. E – Devlet sistemine giriş işleminizi gerçekleştirdikten sonra arama kısmına TÜVTÜRK yazmalısınız. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı/ TÜVTÜRK Muayene Randevu kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Son adım olarak karşınıza çıkan sayfada sizden istenilen alanları eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.

TÜVTÜRK Telefonla Randevu Alma

Tüvtürk telefonla randevu alma işleminin bir diğer yöntemlerinden biri çağrı telefonla randevu almaktır. Hızlı ve kolay bir şekilde olan yöntem sayesinde istediğiniz tarih aralığında randevunuzu oluşturabilirsiniz. TÜVTÜRK randevu telefonu (Çağrı Merkezi): 0850 222 88 88 telefonu numarasını pazar günleri hariç haftanın 6 günü 08.00 ile 20.00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

2022 Araç Muayene Fiyat Listesi

Araç muayene ücretleri her yıl güncellenmektedir. Yıldan yıla farklılık gösterdiği gibi araç tiplerine göre de farklılık göstermektedir. 2022 yılına ait güncel araç muayene ücretleri aşağıdaki gibidir.

Araç Tipi 2022 Yılı Araç Muayene Ücreti
Motorlu Bisiklet, Motosiklet, Römorklu ve Römorksuz Traktör 258,42 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Arazi Taşıtı, Römork ve

Yarı Römork, Özel Amaçlı Taşıt

507,40 TL
Kamyon, Çekici ve Tanker, Otobüs 685,58 TL

 

TÜVTÜRK istasyonlarında nakit ödeme ya da kredi kartı ve bankı kartı ile araç muayene ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tabloda belirtilen fiyatlara KDV dahildir.

Araç muayenesi sonucunda eğer araç “emniyetsiz ya da “ağır kusurlu bulunursa araçların muayeneleri kabul edilmemektedir.

TÜVTÜRK Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

TÜVTÜRK araç muayenesi yaptırmadan önce sizlerden istenilen bazı belge ve evraklar bulunmaktadır. En kısa sürede araç muayenesinin tamamlanabilmesi için bu belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. TÜVTÜRK araç muayenesi yaptırabilmeniz için istenilen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi) – Araç muayenesi esnasında mutlaka ruhsat yanınızda olmalıdır.
 • Tüm araçlar için zorunlu olan trafik sigortası – Araç muayene tarihinden önce trafik sigortasının tarihi kontrol edilmelidir.
 • Ruhsat sahibi olduğunuz aracı muayene getiriyorsanız sizden vekalet ya da yazı istenmeyecektir. Gittiğiniz zaman Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportu yanınızda bulundurmanız gereklidir. T.C. Kimlik Numarasının net bir şekilde gözükmesine dikkat etmelisiniz.
 • LPG/CNG’li araçlar için muayene gelirken etiketteki bilgilerin okunur bir şekilde olması gereklidir. LPG/CNL tadilat sonrası muayenelerde “Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” ile muayeneye gelinmelidir.

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç muayene sorgulaması yapmak için TÜVTÜRK web sitesinde yer alan plaka sorgulama sayfasına giriş yapmanız yeterlidir. Bu sayfada yer alan Plaka no, muayene rapor numarasını eksiksiz girdiğiniz zaman sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Bu yazımızda TÜVTÜRK araç muayene ve randevu sorgulama gibi en çok merak edilen sorulara cevap vermeye çalıştık. Ayrıca TÜVTÜRK araç muayene randevusu nasıl alınır ve muayene esnasında hangi belgelerin götürülmesi gerektiği gibi önemli noktalara da yer verdik.

Sizlerde araç muayenesi ile ilgili değerli görüşlerinizi ve sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan Tüvtürk Randevu Telefonu, Tüvtürk Telefonla Randevu Alma başlıklı makalemizde araç muayene fiyat listesi, araç muayenesi ve Tüvtürk araç muayenesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu