Genel

Toyota, GR Modelleri İçin Spor Otomatik Şanzıman Üzerinde Çalışıyor

Spor arabalarda manuel şanzımanların mevcudiyeti birçok araba tutkununu heyecanlandırıyor, ancak otomatik şanzımanın (veya CVT veya çift debriyaj – vitesleri kendi başına değiştirmek için debriyaj pedalı olmayan bir şey) eklenmesi bu spor araba alıcı grubunun potansiyelini büyük ölçüde genişletiyor.

toyota gr

Bir şirketin her ikisini de geliştirme yeteneğine sahip olduğu zamandır; bu, onaylanmadan önce belirli bir dahili olarak belirlenmiş ilgi düzeyini gerektirir. Görünüşe göre Toyota bunu başardı ve sportif GR modelleri, özellikle GR Yaris için geleneksel bir tork konvertörlü sekiz vitesli otomatik şanzıman geliştirmeye çalışıyor.

Çok uzun zaman önce, 2023 Toyota GR Corolla eğildiğinde, Toyota’nın model için otomatik bir şanzıman geliştirme olasılığına açık olduğunu fark ettik. Sonuçta, manuel şanzımanlar burada başka yerlere göre daha uygun. Hem GR Yaris hem de dış pazarlardaki orijinal GR Corollas manuel olacak.

Japon yayını Car Watch, Toyota’nın şu anda Toyota Gazoo Racing Rally Challenge aracılığıyla Yaris GR için sekiz ileri otomatik şanzımanı test ettiğini bildiriyor. Yayına göre, araba, yarış kullanımı için tam olarak doğru davrandığından emin olmak için bazı vites kalıplarıyla kalibre ediliyor.

Car Watch ayrıca, direksiyondan vites değiştiricinin manuel vites değiştirme düzeninin, bu pazardaki tipik Toyota otomatik vites düzeninden (vites büyütmek için kolu ileri, vites küçültmek için vites küçültmek) tersine çevirmek için tersine çevrildiğini not eder; bu, yüksek performanslı sürüş içindir. (yani sıralı vites değiştiriciler), vites büyütmek için kendinize doğru çektiğiniz ve vites küçültmek için uzağa ittiğiniz yer.

Bir önceki yazımız olan Renault Clio Doğrulama Kodu başlıklı makalemizde Renault Clio Doğrulama Kodu, Renault Clio Doğrulama Kodu Nasıl Bulunur? ve Renault Clio Doğrulama Kodu Nasıl Girilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu