Genel

Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir?

Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir?

Cam buğulanması otomobil sürücülerinin en sık karşılaştığı ve en sinir bozucu durumlardan birisidir. Sizinde arabanızın camları buğulanıyorsa ve araç cam buğulanması neden olur ve nasıl çözülür merak ediyorsanız, makalemizi okumaya devam etmelisiniz.

Bazen araçların camları o kadar buğulanırki artık sürüş güvenliği tehlikeye girer ve görüş mesafesi kaybolur. En fazla rastlanan kış ayları ve yağışlı havalarda araçların camının buğulandığına rastlanılır. Araç camı buğulanmasını tamamen ortadan kaldırmak ne yazıkki mümkün değil ancak geçici olarak çözümler mevcut.

Öncelikle araçlarda cam buğulanması neden olur gelin hep beraber inceleyelim.

Araç camı neden buğulanır?

Özellikle soğuk havalarda oluşan cam buğulanmasının temel sebepleri vardır. Bu sebeplerin başında araç içerisindeki hava sıcaklığıyla dışarıda bulunan hava sıcaklığının arasında çok fazla fark olmasından kaynaklı olarak nem faktörü önem arz etmektedir.

Dolayısıyla aracın içerisindeki sıcaklık dışarıdakinden daha sıcak ve nem oranının daha yüksek olduğunda araçlarınızın camları buğulanır. Soğuk havanın etkisiyle dışarıdaki nem oranının düşmesi ve araç içindeki nem oranının yüksek olması sonucunda buğulanma kaçınılmaz olur.

Araç içerisindeki yolcuların nefes alış verişleri, yağmur sonrasında kıyafetlerinizin ıslanması, aracın içerisinde bulunan paspaslarda nem seviyesinin yüksek olması gibi sebeplerde buğulanmaya neden olur. Cam buğulanması genel itibariyle kış aylarında olsada bazen yaz aylarında serin gecelerde de aynı sorunla karşılaşılabilir.

Cam buğulanması nasıl önlenir?

Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir? Sizde bu durumdan şikayetciyseniz ve arabanın camları buğulanıyor ise, ufak tekef uygulamalarla bunun önüne geçebilirsiniz. Temel olarak başlayacak olursak, aracınızın içini kurutmakla başlayabilirsiniz. Böyle yapmanız durumunda aracın içerisinde bulunan fazla nemin yok olmasına ve camdaki nem katmanlarınında yokolmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak içinde aracınızın klimasını çalıştırarak klimanızın ayarını cama ve yan camlara doğru konumlandırmanız durumunda camlardaki buğunun kısa süre sonra ortadan kalkığını göreceksiniz.

Bir diğer yol ise aracınızın camını ufak aralamanız durumunda yine aynı şekilde buğunun çözülmesine yardımcı olacaktır. Böyle yapmanız durumunda içerideki ve dışarıdaki sıcaklık farkı azalacak ve denge oluşacaktır.

Bu yöntemler genel itibari ile hemen hemen herkesin bildiği yöntemler arasındadır. Dolayısıyla geçici bir çözüm olduğu için daha etkileyici çözümlere ihtiyaç duyulabilir.  Araba camlarının buğulanmaması için öncesinde uygulamanız gereken adımları şöyle sıralayalım:

  • Klimanın iç döngü modunu kapatın: Bir çok sürücü her ne kadar farkında olmasa da araçların içerisinde bulunan klimaların aslında gelişmiş özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Klimada bulunan bu özelliklerden bir tanesi de iç döngü modudur. Genellikle araba simgesinin içinde sirkülasyon oku bulunduran bir düğmeye sahip olan iç döngü modu açık konumdayken aracınızın içerisinde bulunan havanın devamlı olarak sürkülasyon olmasını ve devirdaim yapmasını sağlar. Dolayısıyla aracınızın içerisine girecek olan taze havanın engellenmesine neden oluyor ve bu yüzden içeride bulunan nem oranıda aynı orantıda artış yaşanıyor. Bu sebeple araçlarınızın camlarında buğulanma meydana gelir. İç döngü modunu kapatmanız durumunda aracınızın içerisine dışarıdan taze hava takviyesi yapabilirsiniz. Bunu yaparak nem dengesini istediğiniz seviyede tutarak araçlarınızın camlarının buğulanmasını engellemiş olursunuz. Devamlı çalışan iç döngü modu durumunda içerideki temiz hava azalarak sürücüde yorgunluk ve baş ağrısı yapmasıda kaçınılmaz olur.
  • Camlara tıraş jeli uygulayın: Bir diğer uygulama ve yine bazı sürücüler tarafıdan bilinen ve uygulanan bir durumdur. Traş jellerini özellikle banyo dolaplarında bulunan camların buğulanmasını engellemek adına kullanılsada araç camlarında da aynı etkiyi yaptığını söyleyebiliriz. Aracınızın camına traş köpüğünü sıkmadan önce araç camını cam temizleyici ile mikro fiber bez yardımıyla güzelce temizleyiniz. Sonrasında traş köpüğünü bulaşık süngerinin yumşak kısmına uygulayarak cam üzerine güzel bir şekilde yayın. Köpüğü sıktıktan sonra bir kaç dakika bekleyin ve kuruduğundan emin olduktan sonra kuru bir bez yardımıyla camınızın üzerine çok fazla basınç uygulamadan camdaki jel kalıntılarını temizleyerek kurtulun. Bu sayede aracınızın camlarını bir kaç gün buğulanmadan kullanabilirsiniz. Özellikle aracında klima bulunmayan sürücüler için oldukça güzel bir yöntem.
  • Buğu önleyici sprey: Tıraş jeli uygulamasın da olduğu gibi buğu önleyici spreyler de cam buğulanmasına önleyici olarak etkili yöntemler arasındadır. Yapacağınız uygulama sonrasında aracınızın camlarında bir haftaya kadar problemi ortadan kaldırmış olursunuz. Buğu önleyici spreyi kullanmadan önce iyice çalkaladığınızdan emin olun. Camınızın kuru ve temiz olması durumunda camınızın yüzeyine sıkarak sprey içerisinden çıkan malzemeyi yaydıktan sonra bir kaç dakika bekleyin. Yine son olarak kuru bir bez yardımıyla camınızın yüzeyine çok fazla basınç uygulamadan silebilirsiniz.
  • Arka cam buğusunun alınması: Sürüş esnasında arkadan gelen araçlarıda kontrol etmek önemlidir. Bu sebeple arka camınızda oluşacak olan buğulanmayı gidermek için şöför mahalinde bulunan panel üzerinde ki arka cam rezistans düğmesini aktif konuma getirmelisiniz. Ayrıca arka cam temizliğinide diğer camlar gibi yapmalısınız ve rezistansınızı bu sayede korumuş olursunuz. Eğer aracınızın arka camı temizlenmesi gerekiyorsa hafif nemli bir bez yardımıyla sağdan sola yada solda sağa doğru yatay konumda cam üzerinde fazla basınç oluşturmadan temizliğinizi yapabilirsiniz. Eğer aracınızın arka camını silerken yukarıdan aşağıya veya dairesel konumda silme işlemi gerçekleştirirseniz arka camda bulunan rezistansların kopmalarına ve bu durumda işlevselliğini yitirmesine neden olabilirsiniz.
  • Yaz aylarında klimanın kullanılması: Yaz aylarınının gelmesiyle birlikte araç içerisindeki sıcaklıkta aynı oranla çekilmez hale gelebilmektedir. Bu durumda bir çok sürücü klimanın havasını ön cama iletmektedir. Böyle yapılması durumunda aracınızın içerisinde bulunan sıcaklık soğuk havalarda olduğu üzere klimadan gelen soğuk havayı ön cama çarparak çarptığı kısmın dış tarafına aşırı biri buharlaşma söz konusu olacaktır. Bu durumda buğuyu gidermek için sileceğinizi büyük ihtimalle çalıştıracaksınız. Bu durumla karşılaşmamak adına klimadan gelen soğuk havayı ön cama değil yüz kısmına yönlendirmeniz sorunun ortadan kalkmasını sağlar.

Bir diğer makalemiz olan Lastik Tamir Kiti Nedir ? Nasıl Kullanılır ? yazısınıda ayrıca incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu