Genel

Çıkma Parça Ne Demek ve Nasıl Temin Edilir?

Çıkma Parça Ne Demek ve Nasıl Temin Edilir?

Türkiye’de pandemi dönemiyle birlikte insanlar toplu taşımalardan ziyade kendi araçlarını aldılar ve buda otomobil sektörünü hayli hareketlendirdi. Sıfır yada ikinci el alınan otomobiller için sadece otomobil piyasası değil beraberinde bir çok ihtiyacın bulunduğu sektörleride aynı anda hareketlendirdi. Bunlardan bir tanesi de çıkma parçalardır.

Çıkma Parça Ne Demek?

Oto Çıkma Parça
Oto Çıkma Parça

Daha önce kaza yapmış araçların ve hurda olarak adlandırılan otomobillerde sağlam ve kullanım için uygun olan parçalara çıkma parça adı verilir. Sıfır parçalarının pahalı olması ve daha uygun fiyata almak isteyen sürücüler çıkma parça alarak orjinal parçayı daha uygun fiyata aracına takmış oluyorlar.

Misal verecek olursak yolda giderken ufak bir kaza geçirdiniz ve bu kaza sonucu aracınızın ön farı kırıldı. Yetkili servise gittiniz ve parçayı temin etmek istediğinizde, size verilen teklif yüksek meblağlarda çıkacaktır. İşte tamda bu anda çıkma parçacılardan aracınızın modeline ve yılına uygun ön far bularak orjinal olarak takabilirsiniz.

Oto çıkma parçaların hemen hemen hepsi evveliyatında kaza geçirmiş ve hurdaya ayrılmış araçlardan çıkarılan orjinal ve sağlam parçalardan oluşmaktadır. Bu sebeple unutmayın ki alacağınız bu parçalar sıfır değil ikinci el parçalar olacaktır. Burda dikkat etmeniz gereken husus ise ikinci el çıkma parça alacağınızdan dolayı ilgili firmaya ürünün arızalı veya bozuk kullanmamak adına, garanti ve iade sürecinin olup olmadığını sormanızı tavsiye ederiz.

Buna ek olarak bir çok güvenilir web sitesinden temel iş otomobillerde ikinci el olarak çıkma parça sunan firmalardan bilgi ve destek alarak, en sağlıklı ve güvenilir bir şekilde faydalanabilirsiniz. Böylelikle hiç yerinizden ayrılmadan internet üzerinden marka-model-yıl şeklinde aracınıza uygun çıkma parçayı kolayca bulabilirsiniz ve sipariş edebilirsiniz.

Orijinal parçalar olup olmadığını merak edenler için çıkma parçalar, direkt olarak hasar görmüş araçlardan temin edildiğinden dolayı genellikle orjinal parçalardan oluşmaktadır.

Aracınızda ihtiyaç görülmesi halinde değişmesi gereken parçalarla ilgili uygun fiyata alabileceğiniz uygulanabilecek iki yöntem vardır:

  1. Çıkma parça
  2. Yan sanayi

Çıkma parçalarda hemen hemen her zaman orjinal parçalar olduğunu biliyor ve ona göre satın alıyorsunuz. Ancak yan sanayi ürünler ise, sahte ürünler olup piyasada bir çok firma ve yan sanayi ürün vardır. Misal tamponunuzun hasar almasıyla, tampon değişimi yaptırmak istediğinizde yan sanayi tampon aldığınızda renk farkı, tamponun tam oturmama gibi bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple yan sanayi yada çıkma parça alırken bunun kararını bu farkları gözeterek alabilirsiniz.

Çıkma Parça Firması Nerden Bulabilirim?

Çıkma Parça Ne Demek ve Nasıl Temin Edilir?
Çıkma Parça Ne Demek ve Nasıl Temin Edilir?

İnternetten rahatlıkla güvenilir oto çıkmacı olan sitelerden %100 orjinal ve uygumlu çıkma parçalara ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan parçayı satın alırken marka-model ve yılına göre sipariş verebilirsiniz hatta bu web sitelerinin çağrı merkezlerini arayarak aradığınız ürünü ruhsat bilgilerinizle sorgulatabilirsiniz. Aksi halde vereceğiniz sipariş aracınızın model ve yılına uygun olmaması halinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Aracınıza çıkma olarak bulabileceğiniz parçalar, far, fan, ayna, direksiyon, klima, koltuk, motor aksamı ya da kaporta gibi konularda bir çok çıkma parça bulabilmeniz mümkün. İhtiyacınızı karşılayabilmek için doğru ve güvenilir firmalar ve internet site aracılığıyla çıkma parça teminini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Haberimizin içerisinde herhangibir firma ismi vermeyeceğiz fakat google‘den kolaylıkla dakikalar içerisinde güvenilir oto çıkma firma-web siteleri bulabilirsiniz. Çıkma parça alırken hata oranı ve temizlik durumuna göre seçebilirsiniz. Çıkma parçalardaki fiyatlandırma hata oranlarına göre, zedelenme vs baz alınarak satılmaktadır ve hatasız olan hatalı olana göre biraz daha pahalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hız Sabitleyici (Cruise Control) Montajı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Cruise Control Montajı nasıl yapılır, Hız Sabitleyici (Cruise Control) Montajı Nasıl Yapılır? ve hız sabitleyici montaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu