Çekme Belgesi

Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri aracını park ettiği yerde aracını göremeyince endişeleniyor ve aracıyla ilgili otoparka çekilip çekilmediğini yada çalınıp çalınmadığı hakkında bilgi almak isteyebiliyor. Merkeze bağlı olmadan yürütülen otopark hizmetleri araç kullanıcıları için aracının nerede olduğu, çekilen araç park ücreti ne kadar, araç nasıl alınır gibi sorular merak ediliyor. Daha önceki uygulamada aracınızın çekildiği otoparka göre fiyatlar değişkenlik sağlamaktaydı. Bununla birlikte aracın alınması, otoparkın bulunması araç sahiplerini çileden çıkarıyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yürürlüğe aldığı kararlar ve uygulamalarla çekilen araçla ilgili bilgi alabilmek oldukça kolaylaştı. 

Çekilen Araç Sorgulama İçin İlk Yol SMS

Aracın farklı bir çok sebepten dolayı çekilmesi durumunda uzun süredir SMS üzerinden aracınızın bulunduğu otoparkı ve diğer genel bilgileri sorgulayabiliyorsunuz. Tüm operatörlerden SMS yoluyla bilgi almak isteyenler PARK (boşluk) ARAÇ PLAKASI yazarak 1550‘ye kısa SMS göndererek detaylı bilgi alabiliyorlar.

Gönderilen mesaj: PARK 34XX1382

SMS içerisindeki bilgilendirmeler şu şekilde;

  • Otopark bilgisi
  • Otopark Ücreti
  • Çekilme Nedeni

Gelen mesaj: 34xx061 Plakalı Araç 27.12.2021 13:20 Tarihinde YASAK PARK Nedeniyle OTOARIZASI Otoparkına Çekilmiştir.(2120000000) Ücret: Çekici(100)TL + Otopark(80)TL. IEM

Gönderilen SMS 2 TL olup her operatör için fiyat aynıdır. Araç sahipleri telefonlarından kısa SMS ile araç bilgilerine kolayca ulaşabiliyorlar. Bunun dışında internet üzerinden’de kolay bir şekilde aracınız hakkında detaylı sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Çekilen Araç Sorusu İçin Yeni Nesil Çözüm E-Devlet 

E-Devlet üzerinden otoparka çekilen araç sorgulama
E-Devlet üzerinden otoparka çekilen araç sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğünün Resmi Web sitesi üzerinden aracınızla ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bilgi alabilmek için lazım olanlar;

  • İsminiz
  • (T.C) Kimlik Numaranız
  • Doğum Yılı Bilgileri

Aracınızın plakası ile sorgulama neticesin’de otopark, ücret ve ceza açıklaması gibi genel bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Web sitesi üzerinden yapmış olduğunuz bu sorgulama neticesinde herhangibir ücrete tabi tutulmuyorsunuz. 

Son alınan uygulamalı karar sonrasında E-Devlet üzerinden çekilen araç hakkında sorgulama gerçekleştirebiliyorsunuz. E-Devlet üzerinden T.C kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaparak araç plakanız üzerinden bilgilere ulaşabilirsiniz. Sadece aracınızın bulunduğu otopark değil geçtiğimiz 5 yıl boyunca çekilen araçlarınızla alakalı bilgi alabiliyorsunuz. Bu uygulama 2018 yılından beri aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Uygulamadan bildirim ile anlık ileti alınabilirken, kayıtlı mail adresine de bildirim gelmesi için profile yetkilendirme yapılabiliyor.

Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır? konusu hakkında aklınıza takılan diğer soruları konu altından yorum yaparak sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Araç trafikten nasıl çekilir?, Çekme belgeli araç muayene yaptırmak gerekir mi? ve Çekme belgeli araca sigorta yapılırmı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu