Genel

Çelik Jant ve Alüminyum Jant Arasındaki Fark Nedir?

Çelik Jant ve Alüminyum Jant Arasındaki Fark Nedir?

Çelik Jant Nedir?

Çelik Jant Nedir?
Çelik Jant Nedir?

Çelik jantlar ismindende belli olduğu gibi tamamen çelik malzemeden üretilirler. En büyük handikapları ağır olmasıdır. Ancak otomobil üreticileri özellikle düşük modellerde çelik jantları tercih ederler çünkü imalatları daha ucuza mal olmaktadır. Ayrıca çelik jantlar çukura düştüklerinde çok daha çabuk eğilirler.

Alüminyum Alaşım Jantlar Nedir?

Alüminyum Alaşım Jantlar Nedir?
Alüminyum Alaşım Jantlar Nedir?

Alüminyum alaşım jantlar ise isminden de belli olduğu gibi alaşım yani kompozit yapılardır. Alüminyumun hafifliğini çeliğin dayanıklılığını barındıran jant tipleridir. Bu sayede hem hafif bir jant hemde sağlam bir jant elde etmiş oluruz. Genelde orta ve üst modellerde markalar tercih etmektedirler. Fiyatları daha yüksektir ve görünümleri itibariyle daha güzel göründükleri için bir çok kullanıcı çelik jantlarını alüminyum alaşım jantlarla değiştirir.

Sonuç: Gerek dayanıklılığı gerekse görünümü itibariyle alüminyum alaşım jantlar tercih edilmektedir. Çelik Jant ve Alüminyum Jant Arasındaki Fark Nedir? sorusunu bu makalemizde yanıtlamış olduk. Aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çıkma Parça Ne Demek ve Nasıl Temin Edilir? başlıklı makalemizde Çıkma Parça Firması Nerden Bulabilirim?, Çıkma Parça Ne Demek ve Nasıl Temin Edilir? ve Çıkma Parça Ne Demek? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu