Araç Sigortası

Garanti Uzatma Nedir?

 

Garanti uzatma nedir? Araç garanti uzatmak mantıklı mı? Biz de yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Öncelikle otomotiv sektöründeki gelişme araç piyasasının da her geçen gün gelişmesini ve rekabetin artmasını sağlamaktadır. Bu gelişmelerden biri de otomotiv şirketlerinin araçların fabrika garanti süresine araç kullanıcılarının istemeleri üzerine yeni süreler eklemesidir. İki yıllık yasal süreye ilave eklenen bu süreler, markaların belirlediği garanti şartlarına göre uzatılmaktadır. Peki genel olarak garanti uzatma nedir? Sürücüler için garanti uzatmanın faydaları nelerdir?

Genel Olarak Garanti Uzatma Nedir?

Garanti uzatma, markaların iki yıllık yasal garanti süresi sonrasında garanti süresini 2 ya da 3 yıla kadar uzatması hizmetine denmektedir. Önceleri bu ek garanti hizmetleri elektronik ve beyaz eşyalar için yapılarken son yıllarda binek araçlar için de yapılmaya başlanmıştır. Genellikle bu hizmeti otomotiv üreticileri, yasal olarak iki yıl olan garanti süresini (kendi belirledikleri garanti kapsamları dahilinde) toplamda beş yıl olarak belirleyerek gerçekleştirmektedir. Sürücüler ise markaların belirlediği garanti şartlarını taşıyorlar ise bu süreden faydalanabilmektedir.

 Garanti Uzatmanın Faydaları Nelerdir?

Araç garanti uzatmak mantıklı mı?  Bu sorunun cevabı aslında sürücülerin araç durumları ile ilgilidir. Ancak gerekli şartları taşıyan sürücüler için araç garantilerini uzatmanın pek çok faydası bulunmaktadır. Genel olarak bu faydalar ise;

  • Sürücüler uzattıkları süre zarfında araçlarını sattıkları için araç kendi değerini koruyacağı bir satış gerçekleştirebilecektir.
  • Aracın bakım ve müdahale işleri garanti kapsamında yetkili servis tarafından gerçekleştirilecektir.
  • Arıza durumunda araç için ihtiyaç duyulacak orijinal yedek paralar garanti kapsamında değiştirilebilecektir.

Yukarıdaki durumlar dahil pek çok avantajı sürücülerini sağlayan firmaların da bazı şartları bulunmaktadır. Yani otomobillerin markaları ve modelleri konusunda farklı garanti şartnameleri uygulanabilmektedir. Örneğin aracın garanti şartlarının geçerliliği adına aracın tüm bakım ve onarım işleri zamanında ve markanın belirlediği garanti kapsamında yapılması gerekmektedir. Ayrıca tüm bu işlemlerin markaya bağlı yetkili servislerce yapılması bir zorunluluktur. Bunların dışında garanti kapsamına dahil olacak aracın iki yıllık garanti süresi dolmadan sürenin uzatılması gerekmektedir. Bu nedenle sürücüler araç garanti sorgulama işlemi yaparak garanti ile ilgili işlemlerini servisleri ile görüşebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kasko Değer Listesi Hesaplama başlıklı makalemizde Araç kasko değeri hesaplama, Kasko değer listesi 2021 ve Kasko değer listesi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu