Faydalı Bilgiler

Trafik İşaretleri ve Anlamları

 

Trafik işaretleri ve anlamları, trafikte karşımıza sıklıkla çıkmaktır. Trafik işaretleri anlamı hakkında bilgi sahibi olmak trafikte olası kazaların önüne geçilebilmesi için oldukça önem taşımaktadır. Trafik işaretleri trafik tanzim işaretleri, tehlike uyarı işaretleri, bilgi işaretleri, park etme ve durma işaretleri, yeni standart trafik işaretleri ve yatay işaretleme olarak 6 kategoriye ayrılmaktadır.  

Yuvarlak Trafik Levhaları ve Anlamları  

Bu yazımızda mavi, lacivert daire ve kırmızı daire içerisindeki yuvarlak trafik levhaları ve anlamları hakkında bilgi vereceğiz. Bu levhaların doğru bir şekilde bilinmesi hem ehliyet alırken hem de trafikte oldukça fayda sağlamaktadır. 

1-Karşıdan Gelene Yol Ver  

İki yönlü olan taşıt yolunun iki aracın güvenli bir şekilde geçemeyeceği kadar dar olduğu yollarda; karşı taraftan gelmekte olan araca geçiş kolaylığı sağlamasını bildirmektedir.  

2-Taşıt Giremez  

Kırmızı daire içerisinde beyaz çizgi olan bir levhadır. Bu levhanın anlamı tek yönlü olan yol kesimlerine ters yönden taşıtların girmemesi gerektiğini bildirmektedir.  

3-Taşıt Trafiğine Kapalı Olan Yol  

Kenarları kırmızı renkli içerisinde beyaz daire olan bir trafik levhasıdır. Bu levha yolun her iki tarafının da taşıt trafiğine kapatılmış olduğunu bildirmektedir.  

4-Motosiklet Hariç Motorlu Taşıt Trafiğine Kapalı Olan Yol  

Kırmızı daire içerinde otomobil olan bir levhadır. Bu levha yolun her iki tarafından motorlu olan taşıtların trafiğine kapatılmış olduğunu (motosikletler hariç) bildirmektedir.  

Yaya Trafik İşaretleri  

Taşıt trafiğinin düzenlenmesi için trafik işaretlerinin bulunduğu gibi yaya trafiğini düzenlemek için yaya trafik işaretleri bulunmaktadır. Trafikte taşıtlar ve yayalar birbiri ile ahenk içerisindedir. Her iki taraftan birisi bu işaretlere uymaz ise bu ahenk bozulmaktadır. Bu da kazaların yaşanmasına sebep olmaktadır.  

1-Yaya Giremez! 

Bu yola, yaya olan kişilerin girmesinin yasaklanmış olduğunu bildiren bir trafik işaretidir.  

2-Mecburi Olan Yaya Yolu İşareti  

Bu yolun tamamının ya da bir kısmının sadece yayalar için kullanıma açılmış olduğunu bildirmektedir. Diğer taşıtların bu yola girmeleri yasaktır.  

3-Mecburi Yaya Yolu Sonu İşareti  

Bir kısmı ya da tamamı yayalar için ayrılmış olan ve taşıtların giremediği yolun sona erdiğini bildiren işarettir.  

Bir önceki yazımız olan Lastik Basıncı Kaç Olmalı? başlıklı makalemizde Lastik basıncı ve Lastik Basıncı Kaç Olmalı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu