Araç Sigortası

Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır? Öncelikle araç kasko değeri; aracın model, marka ve üretim yılı dikkate alınarak belirlenmektedir. Bu değer, aracın ortalama piyasa fiyatını belirlemeyen önemli bir değerdir. Ayrıca bahsetmiş olduğumuz bu unsurlar, araç kasko fiyatları belirlemeyi de birinci dereceden etkilemektedir. Biz de yazımızda araç kasko değeri hesaplanırken dikkate alınan unsurlar ve diğer önemli hususlara açıklık getirmeye çalışacağız.

Genel Olarak Araç Kasko Değeri Hesaplama

Araç kasko işlemleri yapan tüm sigorta şirketleri, işlemlerini Türkiye Sigorta Birliği tarafından belirlenen kasko bedeli listesine göre gerçekleştirmektedir. Bu bedeller, araçların niteliğine göre farklılık göstermektedir. Araçlarının kasko HESAPLAMA işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler, bu listelere bakarak değerini sorgulayabilmektedir. Sürücüler; arazi taşıtı, hafif ticari, binek araçları gibi tüm araçların değerlerini bu listeler aracılığı ile öğrenebilirler. Ayrıca araçların hasar görmesi sonucunda ödenecek olan tazminatların belirlenmesi için sigorta şirketleri bu listeleri baz alarak detaylı bir şekilde incelemektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesinde de bu değerler dikkate alınacaktır.

Kasko Değer Listesi İncelemelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Kasko şirketlerinin yayınladığı kasko değeri listelerinde sadece kasko sigortaları yer almaktadır. Bu değerler, zorunlu trafik sigortalarını içermemektedir. Yani kasko değer listeleri aracılığı ile araçların araç kasko değeri sorgulama ve hesaplama işlemi yapılmaktadır. Düzenlenecek olan kasko poliçesi ile de rayiç bedel hesaplanmaktadır. Bu nedenle sürücülerin araçları ile ilgili bir hasar durumuyla karşılaşmadan önce bu listeyi incelemelidir. Ayrıca araç satılırken de noterde satış sözleşmesi üzerinde araç bedeli yer almaktadır. Bunların dışında Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde de aracına indirim uygulaması için yine bu listeyi incelemek gerekmektedir. Fakat açıklanan listelerde araçta bulunan klima, jant, radyo gibi aksesuarların bedelleri bulunmamaktadır. Bu listelerde son 15 yılı içeren veriler yer almaktadır.

Kasko Değer Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi araçların değerleri piyasaya göre değişmektedir. Bu nedenle kasko şirketleri düzenli olarak her ay kasko değerlerini gösteren listeleri kullanıcılarına sunmaktadır. Kasko araç sorgulama yapmak isteyen kullanıcılar ise Türkiye Sigorta Birliği internet sitesinden bu bilgileri inceleyebilmektedir. Bu sayede araçlarının kasko değer sorgulamalarını online olarak hesaplayabilmektedir. 

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Ne Demektir? başlıklı makalemizde araç sigortası, kasko teklifi al ve trafik sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu