Faydalı Bilgiler

Tramer Nedir?

Tramer nedir ne işe yarar diye internet üzerinden pek çok araştırma yapılmaktadır. Genellikle ikinci el araç almak isteyen kişiler tarafından istenilen araç hakkında bilgi verici kayda tramer adı verilmektedir. Bu kayıt satın almak istediğiniz aracın trafik geçmişini detaylı bir şekilde inceleme şansına sahip olmanızı sağlamaktadır. Aksi halde çok fazla kaza geçirmiş bir araç size satılabilmektedir. Bunun dışında bu kayıtta yer alan en önemli bir diğer konu araçların parçalarındaki hasar durumudur. Araç sahipleri bu kayıt sayesinde araçları hakkında yanlış bilgilendirme yapamamaktadır. Araç için ödediğiniz bedel böylece boşa gitmemektedir. Aracın her noktasına yapılan özel ve titiz muayene sonuçları buraya işlenmektedir.

Tramer Kaydı ile Hasar Kaydı Arasındaki Fark

Tramer kaydı ile hasar kaydı arasındaki fark oldukça önemlidir. Çünkü tramer kaydı hasar kaydına göre çok daha detaycı ve güvenlidir. İşlenen her veri dikkatli ve özenli şekilde işlenmektedir. İçeriğin ispatı için her türlü belge bu kayda işlenmektedir. Araç alıcısına sunmuş olduğu güven bakımından çok daha başarılıdır. Tramer kaydı tüm bilgilerin içerisinde toplandığı geniş bir depodur. Araç bilgilerinin silinme ya da kaybolma gibi bir durumu söz konusu olamaz. Ayrıca üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Fakat hasar kaydı güvenilirlik açısından biraz daha geri planda kalmaktadır. Sorgulama yapabilmesi açısından herkese hızlı ve kolay erişim imkânı veren tramer, ikinci el araç satın almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Tramer Kaydına Erişim Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Tramer nasıl sorgulanır diye araştırmalar yapan araç satın alıcıları bu işlemi internet üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. SBM adı verilen açılımı sigorta bilgi ve gözetim merkezi olan site üzerinden online hizmetler sekmesine giriş yapılarak araca ait tüm bilgilere kolayca erişilebilmektedir. Ayrıca internet imkânı olmayan kişiler için düzenlenmiş SMS hizmeti ile de bilgi alınması oldukça kolaydır. Araç plakasının mesaj bölümüne yazılarak 5664’ e yollanması sonucunda kısa süre içerisinde o araç hakkında tüm bilgiler cep telefonunuza gelmektedir. Bu işlem gerçekleştirilirken belirli bir tutarda SMS bedeli alınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Arabalarda Kör Nokta Nedir? başlıklı makalemizde Araç ayna ayarı, Ayna kullanımı ve Trafik kazalarını önlemek için alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu